چند نکته در سایت شخصی

در جهت ارتقا سایت و بالا رفتن رتبه الکسا مواردی وجود دارد که ما باید به عنوان وب مستران (صاحبان سایت، برای سایت شخصی “مدیر سایت” همان “صاحب سایت” است وگرنه ترجمه درست “مدیر سایت” هست) به آن توجه کنیم. اما مواردی هم وجود دارند که دیگران می توانند در جهت ارتقا سایت ما انجام دهند. با توجه به اینکه تعدادی از دوستان متممی دارای وبلاگ می باشند می توانند موارد زیر را در جهت ارتقا سایت همدیگر به کار گیرند.

نکته ۱: نحوه لینک دادن به سایت های همدیگر

بهترین حالت این است که من اگر می خواهم در یکی از مطالبم، به سایت یکی از دوستان لینک دهم موارد زیر را رعایت کنم:
۱- آن مطلب را در سایت او به دقت خوانده باشم و بدانم دقیقا محوریت موضوع چیست. (کلمه کلیدی اصلی متن)
۲- موضوع اصلی مطالب سایت او را به خوبی بشناسم. یعنی بدانم بدنه اصلی سایت در مورد چه عناوینی صحبت می کند. (البته هر کدام از دوستان می توانند با نوشتن و بیان شفاف همین موضوع در قسمت “درباره من” به مخاطبان سایت خود در این زمینه کمک کنند.)
۳- عبارتی را که می خواهم لینک دهم، یا بر روی نامِ او باشد، یا عنوان مطلب مورد نظر و یا موضوع محوری سایت او، به عنوان مثال من مطلبی در سایت علی کریمی خوانده ام و می خواهم در یکی از مطالبم از مطلب جذاب او نام ببرم. سه راه وجود دارد:

 • لینک را بر روی اسم “علی کریمی” بگذارم (این باعث می شود اسم “علی کریمی” بعد مدتی به دلیل اینکه زیاد anchor text شده است برای گوگل اهمیت پیدا کند و ما به همین راحتی به پرسنال برندینگ دوستمان کمک می کنیم.
  مثال: علی کریمی (وقتی با اسم شخص لینک می دهید، لینک بهتر است به صفحه اول (صفحه اصلی) سایت باشد.)
 • لینک را به عنوان مطلب مورد نظرم در سایت علی کریمی بدهم (این باعث می شود سایت علی کریمی با کلماتی که من در لینک استفاده می کنم اعتبار بگیرد.)
  مثال relevance در محتوای تبلیغاتی
 • یک روش دیگر هم می تواند بدین شکل باشد که عبارت لینک شده(anchor text)، موضوعِ محوری سایت علی باشد.
  مثال: استراتژی محتوا  (محوریت سایت علی “استراتژی محتوا” است)
  همانطور که موضوع اصلی سایت شاهین کلانتری حول نویسندگی است.
  حالا امکان دارد علی کریمی به من پیام دهد که، “استراتژی محتوا” محور اصلی سایت من نیست “تکنولوژی” محور سایت من است. من هم به او می گویم، این به دلیل این است که سایت تو “درباره من” ندارد. (علی کریمی را مثال می زنم چون خیلی با او صمیمی هستم)
  پس لطفا از این به بعد به “درباره من” اهمیت دهیم و لینک دادن به سایت های دوستان را تا جایی که می توانیم با آن سه شرط بالا انجام دهیم.

نکته نهایی:

از (+) برای لینک دادن استفاده نکنید، مگر اینکه حدس بزنید مخاطب بعد از ورود به لینک سریع از آن خارج می شود. به عنوان مثال برای سایت هایی انگلیسی این کار را انجام دهید. (حکمت ابداع این موضوع توسط محمدرضا شعبانعلی هم همین بود و واقعا ایده خلاقانه ای است.)

نکته ۲: توضیح درباره لینک سایت های شخصی در mrshabanali

اگر این روزها به سایت mrshabanali دقت کرده باشید در قسمت سمت چپ آن لینک تعدادی سایت وجود دارد اگر سایت های شخصی که لینک شان در سایت قرار گرفته و  mrshabanali  در حوزه کسب و کار فعالیت می کردند و درآمدزا بودند، هر سایت باید ماهیانه بیش از سه میلیون تومان  بابت لینکش در این سایت هزینه می کرد (این را به این خاطر می گویم چون در این زمینه فعالیت هایی داشته ام.) چون هم Inbound link هستند هم follow  (البته ناگفته نماند broadcast بسیارقوی هم هستند)

ماهیانه بیش از سه میلیون تومان را نگفتم که بخواهم روی آن کار بزرگ قیمت بگذارم. گفتم تا تلنگری باشد برای  خودمان که شاید از قیمت های فضای آنلاین خبر نداشته باشیم و برای خودِ من یاد آوری باشد، که بدانم از این فضا بهینه تر استفاده کنم و منابع را به خوبی مدیریت کنیم، نه اینکه چون رایگان است پس آن ها را کم اهمیت بدانیم. (همیشه یاد این حرف محمدرضا شعبانعلی می افتم: نکند ارزش زغالی را که جان کندیم از سر کوه آوردیم بیشتر از الماسی که جلوی پای ما افتاده است بدانیم. سری فایل های صوتی آموزشی با موضوع مدیریت منابع

پی نوشت: این متن توسط دوست عزیزم معصومه شیخ مرادی ویرایش شده است

با تشکر

حمید طهماسبی

 

4.2/5 - (13 امتیاز)

4 دیدگاه روشن چند نکته در سایت شخصی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.