تبلیغات در سوریلند

(تمام این متن نظر شخصی بنده به عنوان تنها و تنها یک مشاهده گر می باشد)

به جد زمانی که با کلمه خلاقیت برخورد می کنم، چه آن را بشنوم، چه بنویسم، یاد سروش رضایی می افتم.

فکر کنم حدود سال های ۹۰ بود که کارهای او را دیدم و مورد استقبال زیادی از دانشجوها قرار گرفته بود. سروش رضایی به نظر من علاوه بر یک انیمیشن ساز، یک خالق محتواست. کارهای او بسیار محتوا محور هستند و خود او هم نگاه بسیار ریز بینانه و بادقتی دارد.

کافیست به کانال تلگرام او سر بزنید. آمار بازدید ۷ میلیون هم دارد. همه در تبلیغات می دانند که ۷ میلیون نمایش بسیار عدد قابل توجه ای است. در نظر بگیرید که در مورد بیلبورد صحبت نمی شود. در مورد ۷ میلیون بازدید که خودشان خواسته اند که ببینند.

میلیونی بازدید خوردن در کارهای سروش رضایی امری عادی است.

سادگی بیش از حد انیمیشن ها چه از لحاظ گرافیکی و چه از لحاظ صدا گذاری هم در نوع خودش جالب است.

من شخصا کارهای ایشان را دنبال می کنم و ایشان را شخصی بسیار موفق، خلاق، مردمی و دارای آداب اینترنتی (نتیکت) می دانم.

 

تبلیغات در سوریلند

کلیپ های که میلیونی بازدید می خورند

 • آیا در فروش هم تاثیر دارند؟
 • به چه میزان به برندینگ کمک می کند؟

اواخر سال ۲۰۱۴ بود که برای استعلام گیری از کارهای ایشان، باهاشون تماس گرفتم و گفتند که هر کلیپی حداقل ۱۰ میلیون می شود و تمام سال ۲۰۱۵ هم اسپانسر دارند. اسپانسر سال ۲۰۱۵، سینالکو بود. (الان حتی یک سایت نداشت که لینک کنم)

اکثر ما کارهای ۲۰۱۵ سروش رضایی را دیدیم، اما سینالکو چه بود؟ پوشیدنی بود؟ نوشیدنی بود؟

بله نوشیدنی بود

من که تا به حال در هیچ سوپرمارکتی سینالکو را ندیدم. تا حتی بتوانم آن را امتحان کنم.

متاسفانه یا خوشبختانه، برند شخصی سروش رضایی بسیار در طنز قوی است و زمانی که کلیپ تبلیغاتی می سازد، اسپانسر ها زیاد دیده نمی شوند.

بعد از سال ۲۰۱۵ همین موضوع را خودش هم متوجه شد. به همین دلیل شروع کرد به اینکه از اسم اسپانسرها در کارهایش هم استفاده کند تا بلکه رضایت کارفرما ها را بتواند بیشتر جلب کند و هم مخاطبان چند بار اسم را شنیده باشند.

 

دو نکته در مورد تبلیغات در سوریلند می خواهم بگویم:

نکته ای به تبلیغ دهندگان: 

همانطور که گفتم تبلیغات در سوریلند به دلیل اینکه قسمت طنز آن خیلی پررنگ است و خود سروش رضایی هم با همین طنز صرف معروف شد، قسمت اسپانسری و دیده شدن در این تبلیغات خیلی نرخ پایینی دارد و میزان بازدید، بیشتر شبیه لایک بی ارزش در اینستاگرام است و هیچ فایده ای ندارد، به جز یک جوّ زود گذر، از اطرافیان برای تبلیغ دهنده. با همان مبلغ می توانند از تبلیغات کلیکی، تبلیغات گوگل ادورز، دادن هدیه تبلیغاتی و … استفاده کنند. شاید در این تبلیغ کمیت بازدید بالا است ولی از کیفیت خبری نیست. در برندینگ یک بخش این است که همه اسم شما را شنیده باشند، بخش مهم تر یادآوری برند است (recall brand).

اینکه همه سینالکو را شنیده باشند که کار خاصی انجام نشده، اینکه مردم زمانی که می خواهند به خرید نوشیدنی بروند جزء گزینه های اول خرید نوشیدنی شان، سینالکو باشد مهم است.

نکته ای برای خود سروش رضایی:

برای اینکه در بلند مدت بتواند به همین انیمیشن سازی و اسپانسر گیری ادامه دهد بهتر است که کمتر تبلیغ بگیرد ولی از کسانی تبلیغات قبول کند که خود آن ها هم مصمم و قوی باشند. تا نبود یک سری مشکلات مدیریتی آنان، در نتیجه ندادنِ تبلیغات در سوریلند خلاصه نشوند و با این تعریف تیره و تار در بین کسب و کارها جا نیافتد.

مثلا یکی از مشکلات بزرگ سینالکو، پخش آن ها بود. تبلیغ انجام شد ولی بخش قوی نبود که به کمک تاثیر گذاشتن تبلیغات بیاید.

به نظر من این راه موفقیت و دوام در این مسیر است، چه بسا با همین اقدام در سال های آینده بتواند برند خود را گران تر هم ارائه کند.

 

پی نوشت بی ربط: من هیچ گونه راه ارتباطی با آقای سروش رضایی ندارم و یک زمانی این مطلب را برای بررسی کارهای ایشان نوشتم. کسب و کار ما “خدمت از ما” است که در آن فعالیت می کنیم. خوشحال می شویم آنجا بتوانیم در خدمتتان باشیم.

 

با تشکر

حمید طهماسبی

 

 

4.2/5 - (14 امتیاز)

12 دیدگاه روشن تبلیغات در سوریلند

 • هیچ راه ارتباطی با سروش رضایی پیدا نمیکنم 😭😭😭😭

 • یه مسلمون بیاد یه اکانت از آقای سروش رضایی بده بهم . پوستم کنده شد اینقدر گشتم

 • سلام حمید جان
  یک اعترافی می‌خوام بکنم. من تا امروز سایتت رو دنبال نمی‌کردم. راستش سایت خیلی از دوستان متممی دیگه رو هم گذاشتم که کم کم دنبال کنم که امشب به سایتت رسیدم و این سومین مطلبی هست که دارم ازت می‌خونم. با خودم دارم می‌گم اگر این یک مطلب شخصی سایت حمید هست دیگه اسم موشکافی که من روی وبلاگم گذاشتم خنده‌داره.

  خواستم بگم که خیلی از مطالبت دارم لذت می‌برم. خیلی خوشحالم که آدم‌هایی مثل تو می‌نویسن.

 • عالی بودداداش

 • عالی بود. مرسی

 • حميد جان مرسي از توضيح مو شكافانت
  نظرت در مورد برنامه ي ديرين ديرين چي هست ؟
  تفاوت اين دو برند و اطلاً عامل اصلي روي آوردن اكثر شركت ها به برنامه ي ديرين ديرين رو چه چيزي ميدوني؟

  • حبیب اگر بری توی کانال دیرین دیرین می بینی که بیشترین بازدیدش ۶۰۰k هست. اصلا میلیون نداره. ولی همانطور که گفتم میلیونی بازدید خوردن برای سوریلند یک چیز عادیه.
   ۱- دیرین دیرین به نظر من اصلا از لحاظ محتوا در حد سوریلند نیست
   ۲- دیرین دیرین حدودا روزی یک کار بیرون می دهند، ولی سوریلند در ماه دو الی سه تا کار ارائه می کند
   من می گویم سوریلند خیلی کم تاثیر می گذارد. تبلیغ به دیرین دیرین که اصلا دیگر قابل قبول نیست و حدسم برای تاثیر گذاری خیلی پایین تر از این حرف هاست.
   البته من برند سوریلند را هم خیلی بیشتر قبول دارم. دیرین دیرین برای من همان همبرگر ۳ هزار تومانیه.

 • اولین بار بود اسم سینالکو رو شنیدم

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.