استراتژی ادامه مسیر خدمت از ما

برای ادامه مسیر خدمت از ما به ظاهر دو راه وجود دارد:

  1. همین که هست را ادامه دهیم و سود ناچیز ماهانه آن را برداریم و استفاده کنیم. مثل این می مونه که شروع کنیم به مکیدن خونش، از روی گرسنگی و کم کم بعد 2 3 سال هم از بین می رود. چون جانش هر ماه کمتر می شود از طرفی سایرین که نایستادند و هر روز در حال تلاشند، باعث می شود از رقابت هم عقب بیافتیم – (یکی از فعالان این صنعت همین را انتخاب کرده)
  2. یک حوزه مربوط به یکی از کتگوری های سود ده خدمت از ما انتخاب شود، مثلا اسباب کشی و وانت بار یا مثلا حوزه ساختمانی و یک کسب و کار جداگانه برایش ایجاد شود با فرض اینکه مثلا فروش این B2B است یا برای این شرکت جدید نیروهای متخصص/استادکار را استخدام می کنیم و به آن ها حقوق می دهیم و پروژه های بزرگ پلتفرم را خودمان برداریم و سود بیشتری کنیم یا اینکه به متخصص هایی که کمیسیون بهتری می دهند بدهیم – (یکی از فعالان این صنعت همین را انتخاب کرده)

اولی به نظر من تسلیم شرایط محیط و کشور و تورم شدن است و دومی فرار رو به جلو، هرکسی که کمی از بهره هوشی برخوردار باشد وقتی در این صنعت است راهکار دوم برای سود بیشتر به ذهنش می رسد، کما اینکه برای من از سال 99 این گزینه روی میز بوده. اما کار معمولی است، من دوستش ندارم، علاوه بر اینکه حرفه‌ای هم نیست.

یکی از دلایلی که کسب و کار را دوست دارم و با تمام وجود عاشق کارآفرینی هستم همین چالش ها هست و درآوردن گزینه دیگر زمانی که گزینه دیگری به ظاهر وجود ندارد. اگر قرار باشد هر کسی به راحتی بتواند این مسائل را حل کند، بی شک می رفتم سراغ کارهای دیگر. (چرا کارآفرینی را دوست دارم)

فضای کسب و کار درتمام دنیا پر از چالش است. در ایران چالش ها عمدتا باگ هستند و در کشورهای توسعه بافته عمدتا فیچر (مطلبی که قبلا بیشتر در این مورد توضیح داده ام “تلاش برای رفع مشکلات یا تلاش برای رشد و توسعه“) در کل بستگی به روحیه ما دارد که کدام چالش را دوست داریم و چه نوع مسئله ای را می خواهیم حل کنیم.

اما گزینه سومی که ما پیدا کردیم …

بیشتر که فکر کردم گزینه دورتری برای ادامه حیات و حتی رشد خدمت از ما به ذهنم رسید، شروع کسب و کاری دیگر در حوزه دیگر با همین منابع فعلی (همین شرکت، همین بچه ها و …) از دل این موضوع یک کسب و کار دیگر زاییده شد، چنگال
حوزه تغذیه و تناسب اندام هیچ ربطی به کسب و کار قبلی که حوزه خدمات منزل بود، ندارد. در ظاهر بله ربطی ندارد، اما در باطن با بررسی منابع یکی از بهترین تصمیمات ما در سال های گذشته بوده است. خدمت از ما که واقعا من دوستش دارم و بسیار برای آن زحمت کشیده ایم،اولین استارتاپ در صنعت خودش بود که نقطه سر به سر را زد (مهرماه 1399) و از آن به بعد سود ده است. نزدیکترین رقیب تخمین می زنم حدودا 2 سال بعد به نقطه سر به سر رسیده است. اما چنگال واقعا استارتاپی است که برای ما رکورد جدید و تازه ای آورد. استارتاپی که هویت کاملا جدا دارد، اما از ماه دوم سود ده شد.

حقیقتا استارتاپی دیگر در جغرافیای دیگر هم از دل همین نوع حل مسئله می آید، Houmse.com در کانادا و سال 2025 ورود به ایالات متحده

حالا می توان هر چه خدمت از ما سود می دهد را هزینه توسعه پلتفرم کنیم و هر فصل تعداد بچه های شرکت را بیشتر کنیم(استخدام های پیاپی) و تامین مالی هومس را از چنگال انجام دهیم (البته این نیاز به توضیح بیشتر دارد). به این شکل طبق برنامه ریزی و پیش بینی من در هر 3 حوزه، کمتر از دوسال دیگر اتفاق های بسیار خوبی می افتد. اما دو سال بسیار سخت پیش رو داریم، سخت و سرنوشت ساز

هرچه خدمت از ما بزرگتر شود، سود‌ده تر می شود و تعداد پرسنل افزایش پیدا می کند و دوباره همین ماجرا همدیگر را تقویت می کند
وقتی تعداد پرسنل افزایش یابد دو بیزنس دیگر هم که کاملا روی منابع خدمت از ما سوار هستند، بهتر رشد می کنند و می توانند زودتر و بهتر خودشان را در بازارشان جا کنند و رشد کنند.

با این تصمیم ما برداشت مالی از خدمت از ما نداریم، و دائما بهتر هم می شود. این استراتژی چیزی نیست که قابل تقلید باشد، به همین دلیل تصمیم به انتشار آن گرفتم.

 

پی نوشت بسیار مهم:

در سال های قبل ما به دلیل اینکه شدیدا درگیر کارهای عملیاتی بیزنس های مختلف بودیم هیچ وقت فرصت نکردیم گزارشی از اندازه صنعت خدمات ارائه دهیم. در یکی دوماه آینده، دقیق ترین گزارشی که قابل استخراج هست از صنعت خدمات منزل (به صورت آنلاین) ارائه می دهیم. این گزارش از الان آماده است، وقت بسیاری برای آن صرف شده و سهم بازار هر بازیگر در آن مشخص است. در سال های قبل به دلیلی نبود گزارش درست، بعضا آمارهای بسیار غلط و مغرضانه ای منتشر شده است. امیدوارم که این گزارش بتواند کمی به اکوسیستم استارتاپ این حوزه و همچنین سرمایه گذارها کمک کند.

البته که کنجکاوم تا قبل از انتشار آمارها اگر شما عددی از سهم بازار ما یا سایر شرکت های این حوزه توی ذهنتون هست یا می تونید حدس بزنید برام بنویسید.

4.5/5 - (29 امتیاز)

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت