زمان و میزان مناسب خواب

هنوز هستند کسانی که می خواهند خواب خود را تا جایی که می شود کم کنند و یا آن را بهینه تر از شرایط فعلی کنند، من هم از این قاعده مستثنی نبودم و شاید بشود گفت نیستم.

در مورد زمان بهتر برای خواب و بیداری در چند ماه گذشته جستجو کردم. در جستجو ها، هم زمان مناسب برای خواب و بیداری مد نظرم بود هم میزان و ساعت خواب. در کل به نتیجه خیلی خاصی نرسیدم اما برداشت شخصی من این بوده که میزان کم کردن خواب در

 1. تلاش و اراده
 2. داشتن هدف بزرگ
 3. شرایط جسمانی
 4. نوع شغل و فعالیت
 5. شرایط سنی

اشخاص بازمیگردد.

در وهله اول ما بایستی تلاش و اراده داشته باشیم تا بتوانیم میزان ساعت خواب را کم کنیم، اما این به تنهایی کارساز نیست. پشت سر آن باید هدفی بزرگ باشد که شوق رسیدن به آن همیشه (یا بیشتر مواقع) ما را شارژ نگه دارد. شرایط جسمانی نیز در این موارد دخیل است، برخی به صورت ذاتی کم خواب هستند. این افراد برای اینکه خواب کمی داشته باشند به اندازه افراد معمولی، به تلاش احتیاج ندارند.

مورد دیگری که مهم است نوع فعالیت و شغل افراد است. چنانچه شغل افراد همراه با فعالیت فیزیکی باشد کاهش میزان خواب کار سخت تری می تواند باشد، اما کسانی که کارهای اصطلاحا پشت میزی دارند باز در مورد کاهش ساعت خواب می توانند بهتر عمل کنند.

شرایط سنی از مواردی هست که بر میزان خواب تاثیر گذار است. هر چه سن پایین تر (نوزاد) و هر چه بالاتر (کهنسال) باشد به میزان خواب بیشتری نیاز هست.

در مورد زمان خواب و بیداری هم ماجرا به همین شکل متفاوت و تابع عادت و شرایط بدنی هر شخص است. عده ای انجام امور مهم را می گذارند برای شب (مثلا 11 تا 3) و اعتقاد دارند آن موقع وقت خوبی برای کارهای شخصی و مطالعه هست و عده ای اعتقاد دارند صبح (مثلا 5 تا 8) که از خواب بیدار شده اند و حسابی بدن و ذهن استراحت کرده اند بهترین زمان برای انجام امور مهم است.

اما در نهایت زمان و میزان مناسب خواب به خیلی موارد بستگی دارد.

در بین جستجوهایم در وب به اینفوگرافی برخورد کردم که برای من خیلی جالب بود. (برای بهتر دیدن لطفا روی عکس کلیک کنید)

 

پی نوشت: این مطلب تمام شد اما بهتر بود سوال اصلی در ابتدای متن این می بود:

چه کنیم که از زمان بیداریمان به بهترین نحوه ممکن استفاده کنیم؟

بعد از جواب دادن از تمام جهات به این سوال و اطمینان حاصل کردن از استفاده حداکثری مفید از زمان بیداری، حالا به خواندم این مطلب اقدام کنیم.

 

با تشکر

حمید طهماسبی
4.3/5 - (12 امتیاز)

2 دیدگاه روشن زمان و میزان مناسب خواب

 • ساعت خواب برای هر کی یک جوری هست مثلا انیشتن در 24 ساعت 12 ساعت میخوابید البته نه پشت هم مثلا خواب بعد از ظهر هم داشت و میگفت خوابیدن کمک میکنه مسائل رو بهتر حل کنه .
  و بر عکس ادیسون روزی 3 تا 4 ساعت میخوابید و میگفت خوابیدن یعنی اتلاف وقت .
  بنظر خودم خواب شب 7 ساعت باشه کافیه و کم پیش میاد کسی که 7 ساعت خوابیده باشه تا اخر روز احساس خستگی بهش دست بده مگر اینکه یا کارش فعالیت های سخت باشه مثل فوتبالیست ها و کلا ورزش کارا یا فعالیت فکری زیادی داشته باشه نمونشم تو کشور عزیزمون داریم همه هم دیدیم ، نمایندگان مجلس که بندهای خدا از بس فشار به خودشون میارن تو همون مجلس رو صندلی خوابشون میبره 🙂

 • چند سال پیش -زمانی که پشت سد کنکور بودم- مطلبی را در این مورد مطالعه مطالعه می کردم (متاسفانه اسم و نویسنده کتاب خاطرم نیست) یک نکته درباره بهترین زمان برای خواب که بیشترین بازدهی را داشته باشد، ساعت 23 تا 6 صبح است.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.