رتبه بالا برای سایت (سئو محتوا)

رتبه بالا در نتایج سرچ ارگانیک چیزیست که این روزها رویا و هدف تمام کسب و کارهای آنلاین دنیاست. وب مستران در ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

بهینه ­سازی موتورهای جستجو (SEO) حرفه ­ای است که تلاش می­ کند تا با بهینه­ سازی سایت ­ها، آن ها را در جایگاه بالاتری در جستجوی ارگانیک نمایش دهند. به منظور انجام این کار، سئو تلاش می­ کند تا وبسایت­ ها را مناسب با الگوریتم­ های گوگل تطبیق دهد. با اینکه الگوریتم گوگل کماکان یک راز است، تقریباً یک دهه تجربه در سئو، توانسته به ایده ­های خوبی در مورد فاکتورهای مهم دست یابد. از نظر ما، فاکتورهای الگوریتم گوگل در دو گروه تقسیم بندی می­ شوند:

  • فاکتورهای On-page این فاکتورها در مورد رتبه ­ی سایت تصمیم می­ گیرند. این فاکتورها موضوعات فنی مانند کیفیت کدها (چنانچه از وردپرس استفاده کنید بهترین نحوه­ ی کدنویسی رعایت شده است) و موضوعات متنی بیشتر مانند ساختار متن، چیدمان سایت و استفاده از کلمات را شامل می­ شود.
  • فاکتورهای Off-page: این فاکتورها شامل لینک ­هایی است که به سایت شما داده می­ شود. هرچه تعداد لینک­ های مرتبط با سایت شما بیشتر باشد (نکته: بهتر است موضوع آن سایت ها مرتبط با سایت شما باشند) رتبه­ ی بیشتری را در گوگل دریافت می­ کند و باعث بالارفتن رنک شما در گوگل می ­شود. (شما می­توانید در مورد لینک بیلدینگ مطالعه کنید).

ساخت یک وبسایت عالی! با سئو محتوا

با اینکه گوگل الگوریتم­ های خودش را چندین بار تغییر داده، بسیاری از راهنمایی ­های Yoast هنوز مانند قبل کارآمد و این توصیه ­ها خیلی ساده هستند: فقط کافی است شما مطمئن باشید که سایت تان خیلی خوب است. از هیچ “حقه­ ای” استفاده نکنید. زیرا این موارد در طولانی مدت کارساز نیستند، و ممکن است حتی اثر معکوس داشته باشد. ماموریت گوگل ساختن یک موتور جستجوی کامل است، تا به مردم برای پیدا کردن آنچه که به دنبالش هستند کمک کند. سایت و استراتژی بازاریابی خود را همیشه در راستای هدف گوگل قرار دهید.

 

نکته: Yoast در SEO بیشتر به افزونه ­ی سئو وردپرس معروف است (WP SEO). اکثر جنبه­ های فنی سئو محتوا را، افزونه­ ی رایگان Yoast انجام می ­دهد. اگر شما کاربر وردپرس هستید افزونه را نصب کنید و با تنظیمات پیش فرضی که قبلاً انجام داده­ اند سئو محتوا خود را بهبود بخشید. قدم بعدی، بهینه­ سازی محتوا است.

سئو

صفحه نتایج گوگل

صفحه نتایج گوگل ۷ الی۱۰ لینک را که به میزان بیشتری با کلمه ­ی جستجو شده منطبق باشد، نمایش می­ دهد. به این نتایج، نتایج ارگانیک (organic search) می­ گوییم. اگر بر روی صفحه­ ی دوم کلیک کنید، نتایج بیشتری را می توانید مشاهده کنید. اکثر اوقات بالای این ۱۰ لینک (نتایج ارگانیک)، دو یا سه لینک پولی(paid links) دیده می­ شود. این لینک­ ها آگهی تبلیغاتی هستند، که صاحبان وبسایت ­­­ها به گوگل هزینه­ ای را پرداخت می کنند تا در صورت سرچ آن اصطلاح یا کلمه ­ی خاص (term) در لینک­ های اول نتایج گوگل نمایش داده شوند. هزینه برای این تبلیغات بسیار متفاوت است، و بستگی به میزان رقابت بر سر آن سرچ ترم(Search Term) دارد. آگهی ­های مشابه ­ای هم در سمت راست گوگل ظاهر می شوند. (اطلاعات تکمیلی: که البته گوگل در سال ۲۰۱۶ آگهی ­های سمت راست را از نتایج گوگل حذف کرد و در حال حاضر چند لینک اول و چند لینک نهایی صفحه به آگهی های تبلیغاتی اختصاص داده شده است.)

فرق Search Query و Search Term

 

ارزش لینک­ ها برای موتورهای جستجو

اطلاعات مربوط به چگونگی جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار است (نحوه چیدمان سایت­ ها در نتایج گوگل). موتورهای جستجوگر از تعداد لینک­های متصل شده به سایت­ ها(بک لینک)، برای تعیین میزان اهمیت آن سایت استفاده می ­کنند. لینک­ های داخلی (از سایت خودمان) و هم لینک ­های خارجی( از سایت­ های دیگر) به گوگل در رتبه­ بندی سایت کمک می­ کنند. برخی لینک­ ها خیلی مهمتر از بقیه هستند: لینک از سایت ­هایی که خودشان دارای لینک­ های بسیار زیادی از سایت ­های دیگر هستند، عموماً خیلی مهمتر از لینک ­هایی هستند که از سایت­ های کوچک با لینک­ های خارجی کم می ­باشند. (لقمه جویده: بک لینک گرفتن از سایت­ هایی که خودشان بک لینک­های زیادی دارند، بسیار با ارزشتر از بک لینک گرفتن از سایت­هایی است که بک لینک کم دارند).

جستجوی جهانی

بعد از نتایج ارگانیک و پولی، گوگل معمولا خبرها، عکس­ها و ویدئو­ها را در نتایج سرچ قرار می­دهد. این چیدمان را جستجوی جهانی (universal search) می­نامند.

گوگل چه می­ کند؟

گوگل چگونه سایت شما را پیدا می کند؟

موتورهای جستجوگر مانند گوگل لینک ­ها را دنبال می­ کنند. آن­ها لینک ­ها را از یک صفحه وبسایت به صفحه وبسایت دیگر دنبال می­کنند. موتور جستجوگری مانند گوگل شامل خزنده ­ها (crawler)، شاخص و الگوریتم است. خزنده ­ها لینک های سایت شما را  دنبال می­کنند. آن ها در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در حال گشت و گذار در فضای اینترنت هستند و HTML صفحات را در دیتابیس­ های غول پیکر خود ذخیره می­کنند، به این عمل ایندکس (index) کردن می­ گویند. این ایندکس­ ها به محض اینکه گوگل مطلب جدید یا ویرایش شده­ای را در وبسایت شما ببیند به ­روز می ­شود. میزان رفت و آمد گوگل به سایت شما، براساس ترافیک سایت و مقدار تغییراتی است که در سایت ایجاد می­کنید.

اولین دلیل اینکه گوگل متوجه وجود سایت شما شود، داشتن لینک در سایت دیگر است که ایندکس شده باشد. دنبال کردن این لینک­ ها اولین سرنخ برای خزنده ­های گوگل و ذخیره ­ی ایندکس شما می­ باشند.

 

راز الگوریتم گوگل و سئو محتوا

پس از اینکه سایت شما ایندکس شد، گوگل می ­تواند سایت شما را در نتایج جستجو نشان دهد.گوگل یک الگوریتم خاصی دارد که تصمیم می­ گیرد کدام صفحات با چه ترتیبی نمایش داده شوند. چگونگی عملکرد این الگوریتم  یک راز است. هیچ کس دقیقاً نمی ­داند که چه فاکتورهایی در تصمیم ­های این الگوریتم برای ترتیب نمایش نتایج وجود دارد. علاوه بر آن، فاکتورها و اهمیت آنها دائماً تغییر می­ کنند. آزمایش و تجربه به ما دید نسبتاً خوبی برای فاکتورها و تغییرات الگوریتم گوگل داده است. به همین دلیل است که سئو محتوا یک سری تجربیات راجع به سعی و خطاها ی مربوط به الگوریتم گوگل می باشدو هیچ کس نمی تواند حرف خود را به قطع اعلام کند.

[برای کسب اطلاعات بیشتر کتاب سئو محتوای زیر را دانلود نمایید.]

کتاب سئو محتوا

 

منبع : Yoast

 

با تشکر

حمید طهماسبی
4.3/5 - (12 امتیاز)

7 دیدگاه روشن رتبه بالا برای سایت (سئو محتوا)

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.