صبر آنلاین

این لفظ جدید این روزهاست

چند وقت پیش در مورد جف بزوس که داشتم مطالعه می کردم، به سه نکته اشاره کرده بود:

 1. اولویت دادن به مشتری
 2. نوآوری
 3. صبر

من همین را دقیقا بر آینه دفترم نوشتم.

مدتی بعد در مورد پیتر ثیل داشتم مطالعه می کردم، که او هم به 3 نکته اشاره کرده بود:

 1. برنامه ریزی
 2. نوآوری
 3. صبر

حالا هر دو را بر روی وایت بورد منتقل کردم.

قبلا هم اشاره کردم، می توان به صبر به عنوان یک مزیت رقابتی نگاه کرد و تکه ای از پازل موفقیت.

درست است که بیزنس های آنلاین سرعت زیادی دارند و رشد آن ها نسبت به کسب و کار سنتی بیشتر است، اما باید در نظر گرفت که در سال های اول سودآوری مناسبی ندارد. لفظ “صبر آنلاین” را به این دلیل به کار بردم تا دوستانی که وارد این حوزه می شوند از همین الان متوجه این ماجرا باشند. کسب و کار آنلاین چه به صورت تجارت الکترونیک و چه به صورت پلتفرم و … باید از مراحل و سال های اولیه عبور کنند. تمام سال های اول، همنشینی با صبر، بسیار به حل مشکلات کمک می کند.

بیزنس های آنلاین به صورت یکدفعه ای شروع به سودآوری می کنند و شیر درآمد باز می شود، اما تا قبل از باز شدن شیر باید نهایت صبر و البته تلاش مضاعف و مطالعه به روز و گسترده را داشته باشیم.

 

با تشکر

حمید طهماسبی
4.1/5 - (18 امتیاز)

4 دیدگاه روشن صبر آنلاین

 • حمید عزیز
  می توان گفت ست گادین در کتاب خود به نام شیب نیز همین موضوع را یادآوری می کند. در واقع برای رسیدن به قله ی موفقیت در کسب و کار باید از دامنه ای بالا رفت که گاهی دارای شیب کم و طولانی و گاهی دارای شیب تند و سخت و گاهی ترکیب این دو است ولی اگر مسیر را درست انتخاب کرده باشیم، با استقامت در مسیر، وقتی به تحمل کردیم و تا آخر دامنه بالا رفتیم، به نتیجه می رسیم.
  پیتر سنگه هم در تعریف تفکر سیستمی، تأخیر را یکی از مهمترین مولفه ها ذکر می کند. درواقع با هر تنظیم و فعالیتی که انجام می دهیم برای مشاهده نتایج، نیاز به درنظر گرفتن تأخیر یا همان صبر داریم و البته پس از مشاهده نتایج، مجددا کالیبراسیون باید انجام شده و سیکل را تکرار کرد.
  سپاسگزارم بابت یادآوری و تذکر این موضوع بسیار مهم

  • سلام مهدی جان
   خواستم تشکر بکنم از این کامنت خوبت که واقعا مکمل متن بالاست
   و چقدر کار خوب یکردی که در این مورد از ست گادین و پیترسنگه گفتی. با این کامنتت باعث شد بیشتر و بهتر در مورد صبر بفهمم و بهش باور داشته باشم.(این رو واقعا جدی گفتم)

 • گام برداشتن در مسیر درست و بطور اصولی، فقط با صبر به نتیجه می رسد.
  خیلی وقتها کسانی رو میبینم که انتظار دارند در کوتاه مدت نتیجه ای را بگیرند که دیگران در بلند مدت به آن رسیده اند.

 • فکر میکنم این مفیدترین و خلاصه ترین درسی بود که در عین خلاصگی عمق داشت. حداقل برای من که اخیرا وارد این حوزه شده ام و قرار است (شاید سال ها) در این حوزه بمانم.

  با مهر
  یاور

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.