نصفه نیمه ای؟ پس کلا نباشی بهتره

همه چیز از یک جمله شروع شد

علم نصفه نیمه، از جهل بدتر است

واقعا این حرف درست است. اگر قرار است چیزی را بدانیم چقدر خوب است وقت بگذاریم و کامل راجع به آن بدانیم. تا زمانی که در موردش صحبت می کنیم، تسلط بیشتری داشته باشیم. زمانی که از مطلبی فقط بخشی از آن را می دانیم باعث می شود ذهن خود را نسبت به یادگیری کامل آن تنگ تر کنیم با فکر به آن که کل این موضوع، همانی است که ما بلدیم. باعث می شود نتوانیم با آن اطلاعات تصمیم گیری بهتری کنیم و هم خودمان را خراب می کنیم و هم آن تئوری یا موضوع را.

کلا به نظر من هر چیزی نصفه نیمه بد است.

دوستی های نصفه نیمه، کسانی که معلوم نیست آخر این ها هستند یا نیستند. زمانی که فکر می کنی دیگر همه چیز تمام شده یکدفعه یک تماس احوال پرسی دریافت می کنی و تعیین زمانی برای دیدن. وقتی فکر می کنید هستند، یکدفعه چند ماه نیستند.

اما من اکنون می خواهم در مورد با فرهنگی نصفه نیمه صحبت کنم. این هم همان بهتر که کلا نباشد.

تا دیروز سیگار می کشید و فیلتر آن را در خیابان پرت می کرد (تا اینجا هم من مشکلی ندارم) امروز یاد گرفته ته سیگار خود را به سطل آشغال بیندازد (با فرهنگی) اما یاد نگرفته که مطمئن شود از خاموش شدن ته سیگار (با فرهنگی نصفه نیمه) و سطل آشغال را با ماشین کنارش به آتش می کشد.

درس می خواند، نه آنطور که برای خود کسی شود و در این مملکت به نان و نوایی برسد (یا فرار مغزها کند) نه آن را رها می کند تا وارد بازار کار شود.

این آدم ها مانند کسانی هستند که لای در ایستاده اند، نه داخل می آیند و نه می روند. ما می مانیم و هوا سرد بیرون (اگر زمستان باشد) و یا تحمل کردن پشه ها (اگر تابستان باشد). من به این آدم ها میگم، آدم های لادَری.

آدم های لادری در همه زمینه ها هستند، در مدرسه، در دانشگاه، در محل کار، در جامعه، در سیاست، در دوستی و … . این آدم ها همان هایی هستند که نه پیشرفت می کنند و نه می گذارند شما پیشرفت کنید. این ها تفریح هم که می روند، درست لذت نمی برند.

آدم لادری در مورد همه موضوع ها می داند اما در حد پیش گفتار ناشر. معمولا همه کار هم کرده است. به عنوان مثال: ۳۰ سالش است، ۳۰ تا شغل مختلف و رسته مختلف عوض کرده.

آدم های لادری اطراف خودمان را بشناسیم و در داخل کردن آن ها به ایشان کمک کنیم وگرنه کلا نباشند بهتر است.

 

با تشکر

حمید طهماسبی
4.5/5 - (8 امتیاز)

7 دیدگاه روشن نصفه نیمه ای؟ پس کلا نباشی بهتره

 • اینا اکثرا پر سر و صدا هم هستن

 • حميد مرسي بابت مطلب زيبات
  ادم هاي لادري چه سنخيتي با مديران حركت دهنده ي پرسنل دارند؟
  واضحتر بگم مدير از نقش هاي اصليش به تحرك وادار كردن افراده تيمشه و همه چيز ميدونه در حد همون سر تيتر مقدمه ي ناشر
  لادري ها با مديران(مخصوصا مشاوران) يكي هستند؟

  • سلام جواد
   جواد نمی دانم سوالت را درست متوجه شدم یا نه.
   آدم لادری هر جا می تواند باشد، در مقام مدیر (در دولتی که پر است) در مقام کارمند در مقام پدر اما
   بعضی از آدم ها هم در کار خود خیلی حرفه ای هستند و لی در یکسری مسایل دیگر لای در ایستاده اند. اما به نظر من این انسان ها خیلی کم هستند چون کسی که تجربه خوب بودن در یک زمینه را داشته باشد معمولا در زمینه های دیگر ادعایی نمی کند که به زمینه اصلی خودش هم خدشه ای وارد شود.
   آدم هایی که لادری نیستند در کلام معمولا صبور ترند. مطلق صحبت نمی کنند. پیش داوری نمی کنند. اهل یادگیری عمیق و کریستالی هستند و اطلاعات در آن ها حل می شود و رسوب نمی کند. سعی می کنند کلامشان در سطح مخاطبشان باشد.
   شاید با شناخت آن هایی که لادری نیستند آن هایی را که هستند راحت تر بشود شناخت، چون تعداد افرادی که لادری نستند خیل یکمتر از آن دسته است.

 • سلام ، استعاره مفهومی جالبی بود، این نصفه نیمه بودن خیلی جاها مصداق داره، فکر کنم از این به بعد هر جا بهش بربخورم یاد “لادری” بیفتم. کل مفهوم رو یک جا منتقل می کنه. راستی همیشه از خوندن نوشته هاتون لذت میبرم اما چراغ خاموش از این جا گذر می کنم.

  • سلام مریم جان
   بر حسب اتفاق الان که پیام دادی کف سایت نشسته بودم 🙂
   مرسی که به اینجا سر میزنی و خیلی خوشحالم که مطالب رضایتت را جلب می کنه.
   شما چه چراغ خاموش چه روشن، وجودتون به این سایت روشنی میده
   جاست فور فان: راستی هنوز سایت من کار داره و جاهای زیادی از سایت در دست ساخته چراغ خاموش میای، توی این چاله چوله ها نیفتی. 🙂

 • سلام
  حمیدجان تعبیر “لادری” تعبیر جالبی بود. جالبه که امروزه خیلی از همین “لادری”ها ادعای استادی و مربی گری میکنن و دارن به بقیه هم آموزش میدن.
  من هم چند وقت پیش مطلبی در مورد شبکه های هرمی با همین مضمون نوشتم، شاید دوست داشته باشی ببینیش:
  (پیرامون شبکه های هرمی (۳): بلایی به اسم “کم دانشی”)
  https://goo.gl/99CzL0

  ارادتمند
  امین

  • سلام امین جان
   ممنون که وقت گذاشتی و این مطلب را خواندی
   متاسفانه آدم لادری هم زیاده. تو شرکت های هرمی هم که داری میگی اکثرا لادرن.
   حتما مطلبتُ مشتاقانه می خوانم

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.