30 گام درباره نوشتن

نوشتن درباره تمام چیزهایی که می توان از آنها نوشت.
30 گام درباره نوشتن در سایت شخصی را در این مطلب به تفصیل توضیح خواهم داد.
می خواهم برای شما درباره نوشتن بگویم. پیشنهاد می کنم قبل از شروع خواندن این مقاله کاغذ و قلم را کنار خود بگذارید یا یک صفحه خالی word باز کنید چون ممکن است در حین خواندن مقاله ایده های خوبی درباره نوشتن سراغ شما بیایند.

درباره نوشتن

نوشتن
مراحل زیر گام هایی است که می تواند درباره نوشتن به ما ایده های زیادی بدهند:

1- برای شروع باید بگویم هر گونه وسواس فکری را کنار بگذارید، وسواس هایی که شما را از نعمت انواع نوشتن محروم  می کنند.

2- ممکن است در آغاز سوالاتی از قبیل از کجا شروع کنم؟ از چه بنویسیم؟ چجوری بنویسم؟ و اصلا من توی مدرسه با درس انشا و جمله سازی مشکل داشتم روبرو شوید نگران نباشید این سوالاتی است که در آغاز از ذهن هر نویسنده و وبلاگ نویس خطور کرده است.

3- اگر قبلا اهل انواع نوشتن بوده باشید شاید موانع کمتری بر سر راه ببینید. اما اگر اهل نوشتن نیستید مطمئن باشید هزاران موضوع وجود دارد که می توانید درباره آنها بنویسید.

4- از خودتان بنویسید مطمئن باشید شما مهارت ها و تجربه هایی دارید که دیگران برای شنیدن آنها بسیار مشتاق هستند.

5- به گذشته برگردید و در گذشته خود کند و کاو کنید. این علاوه بر اینکه درباره نوشتن به ما ایده های زیادی می دهد به شکلی منجر به خودکاوی در درون ما می شود.

6- تجربه های رفتن به مدرسه، روزهای اول، اتفاقات تلخ و شیرین که در شکل گیری شخصیت ما نقش مهمی داشته اند. من یک نمونه از این تجربیات را در وبلاگم تحت عنوان همه چیز از آن ده شروع شد آورده ام، می توانید به عنوان نمونه بعدا نگاهی به آن بیندازید.

7- اتفاقات تلخ و شیرینی که در خانواده ما رخ داده و بر بسیاری از تصمیمات ما در آینده تاثیر گذاشته است. شخصیت پدر، مادر، شغل آنها و رفتارهای دیگر اعضاء خانواده… دعواهای خواهر برادری، قهر و آشتی ها و اینکه چقدر زندگی امروز و جایگاه خود را مرهون آنها هستیم؟

8- اگر دانشگاه رفته اید از دوران دانشگاه خود بنویسید. راههای مختلف برای کسب نمره،  از اساتیدی که شاید مسیر زندگی شما را تغییر داده باشند. از شب های امتحان، خوابگاه های دانشجویی، عاشق شدن ها و…

9- اگر سربازی رفته اید می توانید از آن دوران برای ما بنویسید مطمئنا خاطرات جذاب، شنیدنی و خنده داری خواهید داشت که فقط مختص شما هستند و اگر شما درباره آنها نگویید برای همیشه از بین خواهند رفت. همین الان اگر چیزی به ذهنتان می رسد آن را گوشه ای یادداشت کنید. چون ایده ها به راحتی از ذهن می پرند. یادم می آید در یک سفر دو نفر از دوستان ما که اصلا همدیگر را نمی شناختند به طرز عجیبی هم سرباز از آب درآمدند و کل سفر ما به خاطرات جذاب سربازی آنها اختصاص یافت.

10- مسلما اگر شما هم با من موافق باشید بیشترین چالش هایی که در زندگی با آنها روبرو می شویم در فضای کار رخ می دهند. فرقی نمی کند در یک سازمان دولتی یا خصوصی مشغول به کار هستید یا شغل آزاد دارید و یا رییس خودتان هستید. فضای کاری مملو از ایده درباره نوشتن است تجربه های کاری شما حتما برای دیگران جذاب و شنیدنی هستند از نوشتن آنها دریغ نکنید. چالش هایی که ما را آبدیده می کنند. شما هم بنویسید چگونه آبدیده شده اید؟

11- از آدمهایی که بیشترین تاثیر را در زندگی شما داشته اند بنویسید پدر ،معلمان، اساتید و یا حتی رفتگری که هر روز وقتی ما در خواب ناز آرمیده ایم صدای خش خش جارویش به گوش می رسد، افرادی که بیشترین انگیزه را برای حرکت کردن به شما داده اند.

12- مهمتر از همه از اشتباهات خود بگویید. جسارت داشته باشید و بگویید در زندگی کجاها اشتباه کرده اید. این جایی که امروز هستید برآیند اتفاقات تلخ و شیرینی است که در گذشته برای شما رخ داده تصمیمات درست و غلط، گاهی با گفتن اشتباهات خود لطف زیادی به دیگران می کنید که آنها دیگر این اشتباه را نکنند ضمن اینکه به خود هم یادآوری می کنید چون ما انسانها معمولا موجودات فراموشکاری هستیم و ممکن است دوباره سراغ همان اشتباه برویم.

13- از احساستان بنویسید از رویاها و اهداف از برنامه هایتان برای ادامه زندگی

14- اگر زبان انگلیسی یا هر زبان دیگر شما خوب است می توانید مقالات مورد علاقه تان را ترجمه کنید و در سایت بگذارید.

15- اگر اهل سفر هستید از تجربیات سفرتان بگویید، از ماجراجویی هایتان شاید خیلی ها دوست داشته باشند به نقطه ای که شما سفر کرده اید سفر کنند اما هیچ اطلاعاتی ندارند خود من بسیاری از اطلاعاتم برای سفر و کوهنوردی را از تجربیات دیگران گرفته ام و شاید بهترین دوستانم را از همین طریق پیدا کرده ام و از این طریق تجربه هامان را به اشتراک گذاشته ایم.

16- از اتفاقاتی که نقطه روشنی در زندگی شما هستند بگویید. اتفاقاتی که هر وقت به آنها فکر می کنید حالتان خوب می شود. اینگونه حال دیگران را هم خوب می کنید من چند بار این تجربه ها را داشته ام و بازخورد خوبی هم از طرف مخاطبانم گرفته ام.

17- از علاقمندی هایتان بنویسید، این علاقمندی ممکن است آخرین فیلمی که دیده اید باشد، آخرین موسیقی که شنیده اید، آخرین رستورانی که رفته اید، ورزش خاصی که انجام می دهید و چیزهای دیگر

18- می توانید از تجربیاتتان برای یادگیری یک زبان خاص بنویسید.

19- کتاب بخوانید و یا سراغ کتابهایی که تاکنون خوانده اید بروید لذت خواندن آن را با دیگران در میان بگذارید درس هایی که از آنها گرفته اید.

20- از دوستانتان بنویسید تجربه های مختلف دوستی، آنها را که نگه داشته اید، آنها را که کنار گذاشته اید خاطرات خوشی که با آنها داشته اید و تاثیری که بر زندگی شما گذاشته اند.

21- از تجربیات دیگران در سایت تان بگویید داستان زندگی دیگران که برای شما جذاب و تاثیر گزار بوده است.

22- اصلا نگران نباشید از کجای داستان شروع کنید. شما فقط شروع کنید اصلا از وسط شروع کنید از پایان، فقط آن را روی کاغذ بیاورید خودش کم کم شکل می گیرد  و حین نوشتن شروع و وسط و پایان مشخص می شود.

23- مطمئن باشید از یک مرحله ای به بعد این سایت شماست که به شما موضوع پیشنهاد می دهد بازخورد مخاطبان، اصلا همه آدمها ،کوچه، خیابان برای شما تبدیل به ایده می شوند و موضوعات از سر و کولتان بالا می روند و شما برای نوشتن وقت کم می آورید.

24- کم کم ممکن است در میانه راه به این نتیجه برسید که فقط در خصوص یک موضوع تخصصی بنویسید مثلا تکنولوژی، منابع انسانی، معماری، دانشگاه، روانشناسی، نویسندگی، رشد شخصی، ورزش و طنز و یا هر موضوع دیگر، این هم ایده بسیار خوبی است و شاید یک اتفاق خوب برای یک وب سایت.

25- اگر اهل نوشتن روی کاغذ هستید حتما دفتری را به این کار اختصاص دهید و سعی کنید هر جا می روید آن را همراه داشته باشید خود این دفتر درباره نوشتن به شما انگیزه می دهد و اگر میانه تان با تایپ کردن خوب است فایلی را در کامپیوترتان به این کار اختصاص دهید فهرست مطالب تان را هم مشخص کنید البته سعی کنید خودتان را به یک فضای خاص عادت ندهید از هر چه دم دستتان بود برای انواع نوشتن استفاده کنید کاغذ، موبایل، لب تاپ و…

26- کافی است فقط شروع کنید کم کم سایت شما تبدیل به یک دغدغه و قسمت مهم از زندگی تان می شود انگیزه ای درباره نوشتن، چیزی که هر روز صبح با فکر کردن به آن بیدار می شوید مانند یک بچه آن را وارسی می کنید و از تغییراتی که در آن ایجاد می کنید لذت می برید در واقع یک سایت حس خوب خلق کردن را به شما هدیه می دهد با آغوش باز پذیرای این هدیه شوید.

27- با نوشتن در سایت اتفاقات زیادی برای شما می افتد و در سایت خود با مخاطبانتان لحظات دلنشین و خاطره انگیزی را تجربه خواهید کرد ممکن است از این طریق تاثیر بزرگی در زندگی دیگران بگذارید و به آن وظیفه ای که شما برای انجام آن در این دنیا خلق شده اید برسید. از طریق سایت شخصی شاید حتی ممکن است بتوانید مسیر موفقیت خود و دیگران را طراحی کنید. زندگی با نوشتن معنی می گیرد.

28- هیچ کس مثل شما نمی تواند داستان زندگی تان را بنویسد حیف است داستان زندگی شما نگفته باقی بماند.

29- مهمترین گام این است که همین الان شروع به نوشتن کنید مطمئنا زندگی شما خالی نیست و چیزی درباره نوشتن دارید. همین الان آن را بنویسید و اصلا نگران مهم بودن یا نبودن جذاب بودن یا نبودن آن نباشید و بدانید هر چیزی در این دنیا مخاطب خود را دارد و جذاب است، پس بنویسید.
فکر نمی کنم دیگر بهانه ای برای ننوشتن باقی مانده باشد. به اینکه نوشتن چیست و چگونه زیاد فکر نکنید.

30- در پایان فقط و فقط سعی کنید خودتان باشید. دیگران خودشان داستان زندگی شان را می نویسند.

فیزیکدان شدم تا جهان را بفهمم.
سپس نویسنده شدم تا جهان را تغییر دهم.

کارلا کروگر

 

اگر می خواهید جهان را تغییر دهید،
قلم بردارید و نوشتن را آغاز کنید

مارتین لونر

(برگرفته از پیام های اختصاصی متمم)

این نوشته توسط معصومه شیخ مرادی تهیه شده است.

 

با تشکر

حمید طهماسبی
4.4/5 - (34 امتیاز)

4 دیدگاه روشن 30 گام درباره نوشتن

 • سلام خیلی ممنون بابت این مطلب که گذاشتید

 • حمید عزیز
  ممنونم نکات مفید و جزئیات قابل تاملی را مطرح کردی.
  پی نوشت: این کامنت بیشتر بهانه ای بود برای عرض تبریک بخاطر سخنرانی ای که در روز گردهمایی برامون خواهی داشت.
  مشتاقانه منتظر شنیدن صحبت های ارزشمندت هستم.
  به امید دیدار در روز 26 مرداد
  موفق و برقرار باشی

  • با سلام معصومه جان
   این متن را که معصومه شیخ مرادی عزیز نوشته است. من فقط افتخار منتشر کردنش را داشتم.
   در مورد سخنرانی هم باید بگم شما همیشه به من لطف داشتید، بی صبرانه مشتاقم که ببینمتون.

 • ممنون جناب طهماسبی برای مطالب مفیدی که می گذارید و اینکه دانش و تجربه تون به اشتراک می گذارید منتظر شروع این مطلب بودم:)

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.