چالش های عبور از مرزهای توانایی خود

وقتی بدلیل بار مسئولیت بالا و کنترل شرایط تلاش میکنیم که دقت خود را بالا ببریم و با ظرافتی متفاوت تر از سایرینی که با ما در یک مسیر مشخص تلاش میکنند ، به مسائل نگاه میکنیم جزئیاتی را میبینیم که از دید سایرین پوشیده است . این روند ادامه پیدا میکند و در امتداد آن دقت ما بالاتر میرود و سبب میشود که در طول مسیر در تشخیص و دیدن مسائل مختلف فاصله ی خود را بیشتر کنیم . هرچه این فاصله بیشتر میشود تشنگی ما نسبت به یادگیری و شناخت مباحث پیرامونی مثل توسعه ی مهارت های فردی ، هنر ارتباط با دیگران ، رفتار سازمانی ، مدیریت منابع انسانی ، کار تیمی ، برنامه ریزی و تقسیم کار ، نظارت بر نوع اجرای کارها و همچنین دقت به آینده نگری در مورد نیازهایی که بوجود خواهد آمد ؛  بیشتر میشود . مطالعه ی ما بیشتر میشود ، سوالاتی که از خودمان میپرسیم متفاوت میشود ، نگاهمان تغییر میکند و مدل فکریمان به سطحی بالاتر ارتقا می یابد . در این مسیر نوع مکالمه و افرادی که با آنها صحبت و مشورت میکردیم هم عوض میشود. انگار با دوستانی که در گذشته میتوانستیم با آنها صحبت کنیم حرف مشترک کمتری داریم و همنشینی و هم صحبتی با آنها حس نا آشنا یی برایمان دارد و حتی گاهی اوقات تا جایی فشار می آورد که گذراندن زمان  با آنها از جنس تلف کردن وقت میشود . اینجاست که بیشتر احساس تنهایی میکنیم و هر تصمیمی به شکلی ؛ هم فشار بیشتر ایجاد میکند هم قدرت تصمیم گیری  را در ما افزایش میدهد .  توانمان را در تصمیم گیری های لحظه ای بیشتر میکند و کمک میکند که در شرایط بحرانی سریعتر راه حل ارائه دهیم . فشاری که حاصل از عبور از مرزهای قبلی بوده و مارا به سمت دنیای جدیدتری سوق داده و فشار فکری و روحی بیشتری را به ما تحمیل کرده ؛ یکی از خروجی های مثبت آن قدرت  تصمیم گیری سریعتر و البته با دقت بالاتر  نسبت به مسائل پیش روست . اعتماد به نفس بیشتری به ما میدهد و نگاه اطرافیان را نسبت به ما عوض میکند . اعتماد و حرف شنوی اطرافیان بیشتر میشود و برای مشکلات مختلف بیشتر از قبل مشورت میخواهند .

 

 

حال سوال این است که برای حفظ روال جدید و با روند شکل گرفته چگونه عمل کنیم ؟!

یکی از نکات مهم در حفظ شرایط جدید با توجه به نگاه اطرافیان ، توجه به خود ، رفتارها و عملکردمان است . دیگران بیشتر از کلام و حرف های ما ، به رفتار و عمل ما توجه میکنند و این سببی است که هر رفتاری را با انتخاب شخصی انجام ندهیم .

از جمله مواردی که باید در رفتار ما نمود پیدا کند کمک به ظرفیت سازی در اطرافیان است ، دقت به نقاط قوت ، ضعف و استعدادهای ایشان و ایجاد راهکار و توصیه به همراه روش های عملیاتی برای اقدام به تغییرات و شروع به انجام میکرو اکشن ها ست .

کمک به دیگران از دو جنبه برای ما مفید است . اول اینکه در کمک به ثبات توانایی ها و یادگیری بهتر خودمان موثر است و دوم اینکه آموزش دیگران در جهت رشد فردی آنها ، سبب همراه شدن ایشان در مسیری که انتخاب کرده ایم میشود . یادمان باشد تا زمانیکه علم و مهارت های خود را نشر ندهیم و در کمک به دیگران تلاش و فداکاری نداشته باشیم نمیتوانیم در مسیر صحیح رشد و تعالی قرار بگیریم .

نکته ی قابل توجه دیگر این است که بیش از یک حد مشخص روی دیگرانی که به آنها کمک میکنیم حساب نکنیم . به دلایل مختلفی چون ناپختگی فرد ، نداشتن دید به آینده ، عدم توجه به روند در حال توسعه ، مشورت های  نابجا و دلایل ناراحت کننده ایی از این جنس ، ممکن است افراد در حوزه ی  فعالیت ما از مسیری که در وهله ی اول به نفع خودشان است جدا شوند و به اشتباه مسیر دیگری را انتخاب کنند .

 

پیوسته به یاد داشته باشیم که رشد و توسعه در هر مسیری که حرکت میکنیم صبر زیاد ، تنهایی ، تحمل فشار ، دیدن بی مهری از سمت اطرافیان ، فشارهای روحی و قضاوت های نابجا نسبت به ما رابه همراه دارد اما آن چیزی که سبب شیرینی این راه میشود بدست آوردن قدرت حل مسئله  ، قدرت رهبری ، دید بلندتر ، فکر بازتر و البته استمرار در آن سبب ایجاد شبکه ی جدیدی از ارتباطات میشود .

باید این را بدانیم که اگر نیازمند رشد و تعالی هستیم باید جنس فکر و روح عمل خودمان را تغییر دهیم و برای سختی هایی که به سادگی نمیتوان از آنها عبور کرد خود را آماده سازیم .

 

حبیب صادقی نژاد

چالش های عبور از مرزهای توانایی خود
چالش های عبور از مرزهای توانایی خود
4.2 امتیاز از 18 رای
اشتراک گذاری با:پست های مرتبط

5 دیدگاه در “چالش های عبور از مرزهای توانایی خود

  1. سلام سجاد جان
   مرسی از تو که هنوز پیگیر این وبلاگ هستی
   آزاد بودی حتما بیا سمتمون
   همه امون دلمون برات تنگ شده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *