Dimaht

حدود یک سالی هست که از عمر وبلاگ من میگذره. در این مدت خیلی از دوستان بودند که به من گفتند ما حتی نمی تونیم اسم وبلاگ تو رو تلفظ کنیم.

خیلی ها پرسیدن یعنی چی؟

دوستی به من گفت متولد دیماه هستی؟

بعضی بادقت بودند متوجه شدن Dimah چی هست اما حکمت t را متوجه نشدند.

دیما، فارسی نوشته Dimah است. زمانی که به فارسی نوشته می شود “ه” آن نوشته نمی شود. مانند jumeirah که “جمیرا” نوشته می شود.

dimah برعکس hamid هست و t آخر آن اول فامیل من هست یعنی tahmasebi

پس نحوه نوشتنش به فارسی میشه “دیماتی”

اولین بار که اسم dimah رو انتخاب کردم سال 87 بود. می خواستم برای فعالیتی اکانت بسازم. این اسم رو برداشتم. بعضی از دوستان من حتی من را “دیما” صدا می کنند و روی گوش خیلی ها Dimah یا Dimah Tahmasebi سیو (save) شدم.

زمانی که می خواستم این وبلاگ رو راه اندازی کنم می دونستم اگر اسم دامنه hamidtahmasebi.com باشه شاید یک زمانی برام بهتر باشه اما دوست داشتم این اسم را بذارم. اسمی که برای من در تمام مدت فعالیت های شغلیم در کنار من بوده و خیلی وقت ها حتی ناخودآگاه دیگه این اسم رو انتخاب می کنم.

من دوستش دارم، پیشنهاد می کنم شما هم دوستش داشته باشید.?

 

با تشکر

حمید طهماسبی
4.7/5 - (38 امتیاز)

17 دیدگاه روشن Dimaht

 • درود بر شما؛ قبل از سال ۵۷ شخصی به نام صمد رضوان دو مارک یا برند ساعت مچی تولید و عرضه می‌کرد که از همین تکنیک شما برای نام‌گذاری ساعتهایش استفاده کرده بود. نام ساعتها این بود: داماس(برعکس samad)؛ و ناوزِر(برعکس rezwan) ؛ امشب که این مطلب را خواندم یاد آن ساعتها و صمد رضوان افتادم. ممنون.

 • سلام خسته نباشید
  نمیدونم چقدر با زبان و فرهنگ روسی آشنایی دارید. اما احتمالا «دیمیتری» به گوشتون خورده. یه اسم روسی نسبتا متداوله. بعضی از دیمیتری ها رو به اختصار «دیما» صدا میکنن.
  راستی من اولین باری که کشف کردم این دیماتی معنیش چیه وقتی بود که داشتم یه زبان برنامه نویسی یاد میگرفتم و برنامه ساده ای باید مینوشتم که وقتی یه کلمه بهش میدی برعکسشو برگردونه. مثلا اسم خودم برعکسش شد divan و همون لحظه متوجه شدم که این dimah شما هم برعکس اسم خودتونه.

 • سلام. تولد ديماتي مبارك.

  امیدوارم امسال بهتر از سالهای قبل به درخشید مثل همیشه عالی و در صفحه اول گوگل.

  ممنون از حرفهای خوب و تاثیرگذارتون که تلنگر خوبی بود. سالی پر برکت و شادی براتون آرزومندم.

 • سلام حمید جان

  برای من هم، این سوال زمانی که داشتم مطلب شما را درباره انتخاب اسم دامنه نوشته بودید. می خواندم پیش آمد چون با هر موردی که می نوشتید من به اسم دامنه شما نگاه می کردم گفتم شاید معنی در دیجیتال مارکتینگ دارد که من متوجه نمیشم:)

 • سلام
  خوشحالم که به جواب یکی از پرسش هایی که ذهنمو مشغول کرده بو رسیدم مدتها بود فکر میکردم دیما یعنی چی
  تولدت مبارک دیما
  همواره رو به رشد باشی

 • تولد دیما مبارک. امیدوارم همواره رو به رشد باشه.

 • سلام تولد دیماتی کوچک مبارک. یاد اولین بار افتادم که ازت پرسیدم این اسم سایتت یعنی چی من گاهی وقتها اشتباه می نویسمش از اونروز به بعد دیگه درست مینویسم. توی بالکن روبروی کافه هدایت؛)
  برای دیماتی بزرگ و کوچک روزهای خوبی آرزومندم.

 • چند روز پیش که وارد وبلاگتون شدم باز از خودم پرسیدم این اسم یعنی چی؟! وقتی به اینجا می‌رسیدم لکنت‌زبان می‌گرفتم! بلاخره موضوع حل شد 🙂

 • سلام.یک سالگی وبلاگتون مبارک.
  در مورد اسم وبلاگ، من فکر می‌کردم سرواژه‌ی ساخته شده از DIgital MArketing Hamid Tahmasebi باشه، خیلی هم خوشحال بودم و با غرور به خواهرم هم گفتم که من تشخیص دادم اسم وبلاگتون رو چطوری انتخاب کردید.?
  موفق باشید.

 • تولد ديماتي مبارك.
  اميدوارم پر بشه از صفحات پولساز و نامبر وان در وب فارسي.

 • یک سالگی” دیما “مبارررک?
  ما هم دیما و دوست داریم?

 • سلام حمید جان. هر وقت به وبلاگت سر میزدم این قضیه برام سوال بود :)))) .
  ممنون که حلش کردی 🙂

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.