سنتی vs آنلاین

پرده اول: چند روز پیش که خانه بودم، متوجه شدم که مادرم قصد خرید جاروبرقی دارد به من گفتن: حمید از دیجی کالا بخرم؟ (بالاخره هرچی نباشه وقتی ما تو کار تجارت الکترونیک باشیم مادرمون هم باید اهل خرید آنلاین باشه 🙂 ) گفتم دیجی کالا معتبر هست. اول ببینیم که چه برندی می خواهید تهیه کنید.

خُب وسیله مورد نظر انتخاب شد و مدلش یادداشت شد. (قیمت ۱۵۹۰)

مثل اینکه شب که پدرم از سر کار به خانه رفته به یکی از دوستانش که فروش لوازم خانگی داشته (البته چندین سال است که همدیگر را می شناسند ولی این موضوع در قیمت گذاری لحاظ نمی شود) تماس گرفته و دقیقا همان مدل را با تمام مشخصات قیمت داده است ۱۲۰۰٫

کسانی که در بازار فعالیت می کنند می دانند که این اختلاف قیمت خیلی خیلی زیاد است.

پرده دوم: در بازار فروش لپ تاپ، یک لپ تاپ دو میلیونی در خوشبینانه ترین حالت اگر بتوانند، حدود ۵۰ تومان سود دارد.(اصلا فروشنده های لپ تاپ را نمی فهمم)

پرده سوم: حدود سال قبل بود که پیش یکی از دوستان بودم. بسیار سرشناس و موفق هستند در فروش پرینتر. به من گفت حمید دیجی کالا ما را ترکونده. پرینتر می فروشه با سود پایین بعضا قیمت خرید ما.

پرده چهارم: پارسال دوتا از دوستانم بنگاه ماشین خود را بستند. وقتی علت را جویا شدم. گفتند دیوار رمقی برای این بازار نذاشته.

تازگی هم که اسنپ و تبسی آژانس و تاکسیرانی را به زانو درآورده.

همه این ها را گفتم که بگویم تجارت الکترونیک بیش از آنچه که ما تصور بکنیم دارد فراگیر می شود.

یک مطلب تو پرانتز بگم: یه حسی بهم میگه دیجی کالا داره یواش یواش میشه مثل اون رستورانه بود که اولش خیلی خوشگل چلو می داد. (ما را بد عادت نکنید)

واقعا بامیلو با این سیستم ضعیف sort کردن و نداشتن مقایسه خیلی رو دارد که خودش را رقیب دیجی کالا می داند.

کماکان بر این اعتقاد دارم که نوع بیزنس “دیوار” بسیار بهتر از “دیجی کالا” است.

با تشکر

حمید طهماسبی
4.8/5 - (6 امتیاز)

5 دیدگاه روشن سنتی vs آنلاین

 • سلام حمید خواستم بابت سوالی که در روزنوشته ها بابت کپی برداری از کسب و کارهای آنلاین خارجی پرسیدی بگم شاید لیست اعضای انجمن اینترنت internet association که قبلاً محمدرضا اشاره کرده بود چیز جالبی باشه. شرکت های بزرگ و موفق که اکثرا pure play هستند.
  https://internetassociation.org/our-members/

 • حمید جان. جارو چی شد! خریدی؟
  حدس میزنم جارویی که میگی پاناسونیک ژاپن باشه که اختلاف قیمت دیجی کالا با بیرون خیلی زیاده (و دیجی کالا داره گرون میده. شک نکن! من شغلم همینه…)
  .
  راستی تایید کردن این نظر – با توجه به حاشیه ای بودن – شاید خیلی لازم هم نباشه. منظورم اینه که منتظر تاییدش نیستم.
  قربانت. محمدرضا.

  • محمدرضا آره
   مگه میشه زنه خونه چیزی بخواد تهیه نشه 🙂
   پیداس اینکاره ای چون دقیقا برند رو درست گفتی
   محمدرضا یه برنامه ای برای همین ماجرا دارم که گفتی. مثلا از اطلاعات تو استفاده بشه برای خرید این محصولات و حتی خرید از شما باشه. (این برنامه رو حداکثر تو ۳ ماه دو سال ۹۶ برای اعضای متمم می خوام پیاده کنم)

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.