ابزار سئو

ابزار سئو را باید شناخت و نحوه کار با آنان را دانست تا بتوانیم در ادامه راه طراحی سایت ، که سئو و بهینه سازی سایت می باشد، قوی تر ادامه دهیم و در این راه گوی سبقت را از رقبا برباییم. هدف این مطلب معرفی ابزارهای سئو می باشد. (برخی به ابزارهای سئو ، به اشتباه ابزارهای سئو گوگل می گویند.)

شما می توانید این مطلب را با نام های ابزار سئو سایت ، ابزار سئو ، ابزار سئو گوگل ، ابزار سئو رایگان ، ابزار سئو وردپرس حتی ابزارهای سئو گوگل یا معرفی ابزارهای سئو یا هر اسم دیگری که شما بخواهید دنبال کنید، فقط بدانید سهم ابزارها در سئو بالا هستند، مهم اند و به آن ها اهمیت بدهیم.

 

ابزار سئو سایت

سئو

 

[مطلب مرتبط: طراحی سایت ]

 

همه ما می دانیم که هدف از طراحی وب سایت ، فقط داشتن یک سایت نیست بلکه حضور قوی و داشتن جایگاه کلمات کلیدی در صدر نتایج گوگل مد نظر ماست. سئو سایت به ما کمک می کند تا بتوانیم بهینه سازی سایت را انجام دهیم. ( سئو = بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو )

برای انجام سئو وب سایت ، ابزار ها بسیار به ما کمک می کنند. نقش بیشتر ابزارها بررسی جایگاه کلمات کلیدی ، بررسی آنلاین سئو سایت ، آنالیز وب سایت در گوگل ، بررسی بک لینک ها و … است.

 

سئو تکنیکال

بهینه سازی محتوا

ابزار سئو وردپرس

لینک بیلدینگ و آنالیز بک لینک

انتخاب کلمه کلیدی مناسب

ابزارهای رایگان سئو

ابزارهای سئو خود به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه تمام آن ها را توضیح خواهیم داد و هر ابزار را در دسته مناسب خودش جاگذاری خواهیم کرد.

سئو تکنیکال:

این 3 ابزار ((Adwords، Google Analytics،  Google Search Console (webmaster Tool) از قوی ترین ابزارها هستند. بسیاری از داده ها با نظارت بر روی سنجشِ موقعیتِ کلمه کلیدی و ابزار خزنده ی گوگل به صورت خروجی های مختلف استخراج می شوند. اگر این کار را خودتان انجام دهید نمی توانید اطلاعات را به یکدیگر مرتبط سازید، اما با استفاده از سئو می توانید به یک استراتژی خوب در بهینه سازی برسید.

از طرفی دیگر چون گوگل ترفندها و الگوریتم های خود را تغییر می دهد بنابراین بهتر است باز هم به سراغ سئو سایت برویم. هنوز هم Adword API زیربنای بسیاری از کارهای سئو است.

گوگل با استفاده از اینها ارزش کلمه کلیدی را تعیین می کند و پس از آن ابزارهای Keyword Planner می توانند مرجع خوبی باشند. سختی کلمات براساس مقدار رقابتی که بر سر آن کلمه است توسط گوگل در Adwords محاسبه می شود. در حالی که بیشتر سایت های ارائه دهنده ابزارهای سئو برای قیمت گذاری از تعداد PA و DA در صفحات جستجوی گوگل استفاده می کند و  اطلاعات Adwords را در نظر نمی گیرند.

حجم جستجو (Search Volume) موضوع متفاوتی است و در اغلب اوقات مستقیماً بستگی به Adwords دارد. این ابزارها کلمات کلیدی مشابه و مربوط را نیز پیشنهاد نمی کنند. در حالی که در بیشتر ابزارهای APIs، کلمات کلیدی پیشنهادی و حتی تکمیل کردن عبارت کلیدی با در نظر گرفتن آن کلمات را انجام می دهند.

 

 

 

 

 •  گوگل آنالیز (Free)

گوگل آنالیز یا گوگل آنالیتیک را در مطلبی تحت عنوان ” آموزش گوگل آنالیتیک ” به صورت کامل آموزش دادیم.

آنالیز وب سایت در گوگل

 

 

 

 

 •  Google Serach Console (این ابزار در دسته Rank Tracker ها هم گنجیده می شود)

یکی از ابزارهای مفید برای وب مستران و طراح سایت همین ابزار سرچ کنسول گوگل است. (در آینده به تفصیل در مورد سرچ کنسول خواهیم گفت)

ابزار سئو سایت

 

[لینک مرتبط: آموزش گوگل ادوردز ]

 

 

 

 

ابزارهای تغییر IP در این قسمت باید به کمک ما بیایند.

هم برای موبایل و هم برای دسکتاپ می توان سرعت سایت را چک کرد. بعد از چک کردن مشکلات را معرفی می کند تا برای رفع آن اقدام کنیم.

ابزار

 

 

 

 

این ابزار گوگل برای سنج سرعت سایت برای موبایل است و بسیار از ابزار قبلی حساس تر و دقیق تر است.

گرافیک بسیار زیبایی هم دارد.

ابزار

 

 

 

 

ابزاری بسیار کاربردی برای سنجش سرعت سایت و بهینه کردن سرعت به همراه ارائه راه حل.

نقطه مهم گزارش GTmetrix هم در همان Full loaded Time هست. شما تمام کارها را باید برای بهبود این انجام دهید.

سایت رایگان

 

 

 

 

 •  pre post seo (این ابزار در دسته Backlink Analysis هم دسته بندی می شود)

یکی از بهترین سایت ها برای درآوردن PA . DA به صورت فله ای (Bulk). خوبی که این سایت دارد به شما IP هاست سایت ها را هم می دهد. در هر باز 50 عدد URL را ساپورت می کند.

طراحی وب

 

 

 

 

یکی از بهترین سایت ها در زمینه گزارش گیری برای Duplicate Content  می باشد.

سئو سایت

 

 

 

 

این سایت برای چکاپ سریع بهینه سازی وب سایت، ابزار خوبی است.

سئو سایت

 

 

بهینه سازی محتوا:

 

 

 

 

این اکستنشن را به صورت کامل در “۱۵ اکستنشن مفید برای تجارت آنلاین” توضیح داده ایم.(البته این اکستنشن در دسته Technical SEO قرار می گیرد)

ابزارهای سئو

 

 

 

 

همانطور که گفتم به نظر من Woorank یکی از بهترین سایت های  چک برای SEO هست. (از لحاظ کلی)

توضیح دادم در آموزش که چه جاهایی را هم اشتباه گزارش می دهد یا اینکه گزارشات چه سایت هایی از بعضی از قسمت های آن دقیق تر هست.

به نظر من بهترین قسمت که می توان از آن برداشت کرد همان قسمت اول Marketing Checklists است.

قسمت اول:

قسمت دوم:

 

 

 

 

 

 سایت بسیار کاربردی برای سنجش کاراکترهای Title tag و Meta Description.
توصیه می شود Title tag حداکثر 55 کاراکتر  و Meta Description حداکثر 155 کاراکتر باشد.
ابزار سئو

 

ابزار سئو وردپرس

 

 

 

 

 ابزار سئو وردپرس به کارمی رود. البته در دسته Technicol SEO هم گنجیده می شود.
 ابزار سئو وردپرس

 

این پلاگین را در آینده به تفصیل توضیح خواهم داد.

 

[مطلب مرتبط: کتاب سئو محتوا Yoast ]

لینک بیلدینگ و آنالیز بک لینک:

متخصص سئو اصولاً از اعتبار صفحات (Page authority) یا PA و اعتبار دامین ( Domain authority) یا DA استفاده می کنند.

DA مفهومی که Moz ارائه داده در واقع امتیازی است که از 100 محاسبه می شود و پیش بینی می کند که چه قدر این وبسایت می تواند در این زمینه در جستجوی گوگل رتبه بگیرد.

PA یک چتر اطلاعاتی جدید است که برای الگوریتم Page Rank گوگل است. که از طریق Larry page و Sergey Brin گسترش یافت. گوگل هنوز هم از Page Rank داخلی استفاده می کند. اما کم کم بسیاری از فاکتورهای بی ربط را کنار می گذارد. که در حال حاضر به ندرت به روز رسانی می شوند. در حال حاضر PA یک فاکتوری است که به طور مستقل برای ارزیابی سایت استفاده می شود.(این ارزیابی نیز از 100 است) که ساختار سایت و قدرت اعتبار هر کدام از صفحات را جداگانه در دامین بررسی می کند.

 

 

 

 

در مطلبی جداگانه تحت عنوان “۱۵ اکستنشن مفید برای تجارت آنلاین” به توضیح این اکستنشن فوق العاده کاربردی پرداختیم.

ابزار سئو

 

 

 

اکستنشن خوبی است برای پیدا کردن لینک های خراب درون سایت خودمان. اما به نظر من Linkminer خیلی از آن با کیفیت تر است.

طراحی وب
 

 

 

 

این سایت خیلی کاربردی است. زمانی که کلی URL در یک اکسل داریم و می خواهیم همه را باز کنیم، کافی است آن را در این سایت کپی کنیم. این سایت همه را در Tab جدا باز می کند.
ابزار سئو گوگل
 

 

 

 

بسیار سایت فوق العاده برای پیدا کردن بک لینک های هر سایتی.

خوبی این سایت این است که بک لینک ها را براساس اعتباری که دارند (اعتبرا خود رابا معیار های سایت ahref می سنجد) اولویت بندی می کند.

بدی این سایت این است که فقط 100 بک لینک را نمایش می دهد و برای دیدن بقیه سایت ها باید به سایت Ahref رفت و هزینه پرداخت کرد.

ابزار سئو سایت

 

 

 

 

سایت خوبی است برای پیدا کردن بک لینک سایت های دیگران. همه بک لینک ها را هم ارائه می دهد. اما معیاری برای اینکه کدام قوی تر و ضعیف تر هستند، ندارد.

ابزار سئو سایت

 

 

 

سایت بسیار عالی

در مورد بک لینک ها همه چیز را می گوید و قابلیت نصب به گوگل آنالیتیک را دارد.

ابزار سئو رایگان

 

 

 

 

برای نمایش به شما فقط 100 بک لینک ارائه می دهد.

ابزار سئو رایگان

 

 

 

خیلی سایت قوی هست. اما چند بدی خیلی بزرگ دارد:

برای ایرانی ها باز نیست.

نسخه تریال آن فقط 7 روز است

برای خرید اشتراک این سایت خیلی گران است

اما ریز و بم سایت را برای بک لینک چک می کند. حتما از این سایت یکبار استفاده کنید. از بک لینک رقبا نیز اطلاعات بسیار کاملی می دهد.

سئو سایت

 

 

 

 

این سایت قابلیت این را دارد که خزند های اختصاصی خود را به درون سایت شما می فرستد و یک گزارش خیلی خیلی کامل از سایت شما می دهد.

برای  تشخیص duplicate page و لینک های شکسته بسیار ابزار خوبی است.

خزنده های اختصاصی وبسایت و یا نرم افزارهایی که یک وبسایت را در یک زمان بررسی می کنند که ابزارهای فوق العاده ای هستند که می توانند نقاط قوت و ضعف آن را نشان دهند. حتی از لحاظ رقابتی نیز سایت را بررسی می کنند. خزنده های وبسایت به بررسی URL ها، ساختار سایت، تصاویر، برنامه نویسی، CSS و ابزارهای نصب شده می پردازند تا سئو سایت را بررسی کنند و حتی می توانند سلامت سایت را بررسی کنند. مثلاً خطاها و لینک های ناقص، کندی سایت، نقشه سایت را نیز بررسی کنند. خزنده های وبسایت برای تقویت UX سایت بسیار مفید هستند. و با تقویت سایت باعث می شوند که رنک سایت بالاتر رود. در این زمینه DeepCrawl با جزئیات بیشتری این کار را انجام می دهد.

سئو سایت

 

 

 

 

ابزاری مناسب برای چک کردن به صورت Bulk برای Spam Score.

ابزار سئو

 

[لینک مرتبط: spam score چیست؟ ]

 

 

انتخاب کلمه کلیدی مناسب

(keyword researcher):

تمرکز بیشتر، بر روی سایت هایی است که روی “کلمه کلیدی” کار می کنند. زیرا این امری است که بیشتر سایت داران به دنبالش هستند. مانیتور کردن یک سری کلمات کلیدی خاص و جایگاه URL ها نیز مهم هستند، اما زمانی که تنظیمات را انجام دادید مابقی مراحل به صورت اتوماتیک انجام می شود. ولی به بهتر شدن جایگاه شما در گوگل کمکی نمی کند. با این حال با این ابزارها می توانید به بهترین شکل ممکن جایگاه و رنک سایت خود را دنبال کنید.

حتی این ابزارها قادر هستند که زمانی که تمایل داشتید بر روی یک کلمه کلیدی جدید شروع به کار کنید به شما بگویند که آیا این کلمه خوب است یا خیر. حتی فراتر از آن می توانند به شما بگویند که رقابت بر سر این کلمه چه قدر است و اگر بخواهید در این زمینه پیروز شوید چه کاری باید انجام دهید.

 

 

 

 

همیشه، همه جا و به همه گفتم. این سایت واقعا عالیییییییییه.
بسیار کاربر پسند و ساده
دارای طراحی زیبا
ارائه دهنده کلمات کلیدی Long tail و LSI .قیمت خرید اشتراک این سایت هم به نسبت سایت های مشابه خیلی مقرون به صرفه تر هست.

ابزار سئو سایت

 

 

 

 

این سایت برای پیدا کردن LSI ها سایت خوبی است. رایگان

سئو سایت

 

 

 

 

یکی از بهترین ابزارهای رایگانی که گوگل در اختیار ما قرار می دهد، گوگل ترند است.

 • برای اینکه بیشتر با این ابزرا آشنا شوید سایت متمم مطلبی در مورد گوگل ترند منتشر کرده که خواندن آن خالی از لطف نیست.
 • دوست خوبم علی کریمی هم در وبلاگش براساس گوگل ترند توانسته نگاهی به میزان بیکاری استان های مختلف داشته باشد.با موضوع “بیکارترین استان کشور کدام است؟
 • خود من هم مطلبی منتشر کردم با عنوان “خودکشی” که نتایج را از طریق گوگل ترند استخراج کردم.

اما حالا می خواهم کمی بیشتر و تخصصی تر به گوگل ترند بپردازم.

ابزارهای سئو

این شکل قدیمی گوگل ترند است:

Google Trends به شما این امکان را می ­دهد تا ترافیک یک سری کلمات کلیدی را پیدا کنید (عکس شماره ۱). حتی می­توانید از طریق آن محدوده ­های جغرافیایی سرچ آن کلمه کلیدی ­ها را نیز چک کنید (عکس شماره ۲). اگر از کلمه کلیدی­ هایی استفاده می­ کنید که انتظار دارید در فصول مختلف، در تعطیلات و یا مواردی از این قبیل که ترافیک متفاوتی داشته باشند حتماً google Trend را چک کنید (عکس شماره ۳).

ابزار سئو سایت

عکس شماره ۱: مقایسه ­ی ترافیک سایت برای یک سری کلمات

 

ابزار سئو سایت

عکس شماره ۲: تفاوت در نقاط جغرافیایی

 

ابزار سئو سایت

عکس شماره ۳: کلمات کلیدی فصلeaster bunny”  “

این شکل جدید گوگل ترند است:

بعضی اوقات می توان استفاده های کاربردی تری هم داشت. مثلا می خواهیم در مورد یک سایت آژانش هواپیمایی تحقیق کنیم و برای آن کلمات کلیدی تعریف کنیم. یک لحظه شک می کنیم که مردم “بلیت هواپیما” را سرچ می کنند یا “بلیط هواپیما”.

ابزار سئو سایت

 

در اینجا نشان می دهد که میزان استفاده از “بلیط هواپیما” بسیار بیشتر از “بلیت هواپیما” است. پس ما باید این مطلب را بدانیم. حالا به صورت دانسته روی هر کدام که خواستیم کار کنیم.

توضیح قسمت های مختلف:

۱- به شما اجازه می دهد تا ۵ “کلمه” یا “عبارت” را با هم مقایسه کنید.

۲- به شما این امکان را می دهد که محدوه جغرافیایی را تعیین کنید. (ایران هم دارد)

۳- بازه زمانی را می توانید مشخص کنید

۴- دسته بندی موضوعی.

۵- از این قسمت می توانید مشخص کنید که در عکس ها یا فضای وب یا خبرها یا فیلم ها سرچ کند.

ابزار سئو سایت

محدوده جغرافیایی که این کلمات را سرچ می کنند. دلیل رنگی شدن آمریکا این است که خیلی از کاربران ایرانی از ف. ی .ل تر شکن استفاده می کنند.

 

ابزار سئو سایت

 

اطلاعات برای عبارت “بلیت هواپیما”. عبارت های مرتبط با این Query

ابزار سئو سایت

قسمتی که در عکس نوشته است Break out به معنای این است که این عبارت در ۵ سال اخیر (یا هر بازه ای که شما تعریف کرده باشید) بیش از 1000% رشد داشته است.

Rising را می توانید به Top هم تغییر بدهید. Rising به معنای این است که کدام عبارات رشدشان بیشتر بوده و Top به معنای اینکه کدام عبارات بیشتر سرچ می شوند.

کلماتی که در قسمت TOP هستند برای کلمات کلیدی رقابتی مفید هستند و آن هایی که در Rise هستند برا ینوشتن مقالات جدید مفید اند.

سئو سایت

 

 

 

 

 

سایت بدی نیست. خوب هست اگر یکبار از آن استفاده کنید.
ابزار سئو گوگل
 

 

 

 

سایت Moz یکی از معروف ترین و معتبر ترین سایت های حوزه سئو هست. ابزار سئو در این زمینه برای تحقیق در ورد کلمات کلیدی است.

ابزار سئو گوگل

 

ابزار اینچنینی زیاد است، اما برای زبان فارسی خیلی از ابزار ها، داده های یا ندارند یا ارائه نمی دهند یا اینکه فقط برای ثبت نام اولیه باید ویزا کارت یا مستر کارت داشت.

 

 این پست خلاصه ابزارهای سئو سایت BACKLINKO هست همراه با تجربیات خودم در این چند سال اخیر.

 

با تشکر

حمید طهماسبی

ابزار سئو
4.6 امتیاز از 29 رای

14 دیدگاه برای “ابزار سئو

  1. LSI keyword
   که من بهش میگم کلمات کلیدی هم فامیل.
   به گوگل کمک می کنه که زودتر بفهمه منظور تو چیه.
   اسم محمدرضا شعبانعلی برای متمم LSI هست. گوگل تا اسم محمدرضا رو می بینه زودتر و بهتر متوجه میشه این سایت آموزشی متمم هست نه متمم، همونی که با یک زاویه جمع میشه و میشه 90 درجه. (البته مثالم خیلی ابتدایی و با کمی خطا هست)
   از KWfinder قسمت suggestion می تونی LSI هر کلمه ای رو استخراج کنی .
   یادت نره قست مهمی از سئو استفاده از LSI در متن هست.

 1. سلام
  چرا گوگل ترند برای بعضی سرچ ترمها اصلا query مرتبط نمی زنه؟ آیا علتش اینه که خود اون کلمه هم زیاد در گوگل سرچ نمیشه؟

  1. یکی از علت هاش می تونه این باشه، ولی یه حسی بهم میگه اون کاری که انجام دادی ابزار مناسبش گوگل ترند نبوده.
   دقیقا دنبال چه چیزی هستی تا ابزار مناسبش رو بهت معرفی کنم.

  1. آره علی
   مخصوصا از وقتی که ناز و ادای وورنک زیاد شده. فقط بدی که داره اینه که میره از آخرین اپدیت خود سایت وورنک می خونه. پس باید هر از گاهی با خودِ سایت ورورنک، سایت مورد نظر را چک کنی

 2. فَلَعَلَّكَ بَاخِعٌ نَفْسَكَ عَلَى آثَارِهِمْ إِنْ لَمْ يُؤْمِنُوا بِهَذَا الْحَدِيثِ أَسَفًا
  سلام حمید جان ، مرسی بابت این مطلب
  تعدادی سوال در ذهنم بود که به یکی از اونها اشاره میکنم
  نحوه ی میانگین که استفاده میشه از چه منابعی استفاده میشه؟
  از توزیع نرمال استفاده میکنه؟
  بطور مثال در کلمه نوبت دهی بوشهر رتبه 5 رو داره و عدد 80 رو جلو ی اون گذاشته
  این 80 دقیقا به کجا اشاره داره و اینکه بر چه اساس این رو بیان میکنه
  موردی که در شرکت گوگل ما زیاد میبینیم استفاده از روبات های تحلیل گری هستند که بررسی های مختلفی رو انجام میدهند
  اسم این روبات در گوگل در صورت وجود چیه ؟ و طراح این روبات چه شخصی؟
  مثلا روبات اسپایدر که کنترل کننده ی حق کپی رایت رو بر عهده داره
  این تکنیک ترند کمک بسیار خوبی در تحلیل بازار داره آیا رقیب هایی هم در بازار داره؟
  ————————————————————————————————————————
  پی نوشت بی ربط: تبعیض نژادی یکی از موضوعاتی است که سال های سال در ذهن مردمان شکل گرفته و من خواستار مبرا بودن این سایت از این مقوله هستم
  البته خواستار من حکم قعطیت بر اجراییات نداره و صرفا میتونه از طرف تولید کنندگان محتوایی این سایت ادغامات یک ذهن مغشوش باشه که بدنبال افراط گرایی بر مبنای اکوسیستم آزادی محور است
  ولی به هر حال خوشحالم که چنین سایتی وجود داره و تو مالکش هستی که این مالکیت تو به من هم حس مالکیت میده و میتونم آزاده نظرات خودم را بدون ترس بلاک شدن IP سیستم بگم

  1. سلام جواد
   جواد کاشکی از دفعه بعد سوال ها را شماره گذاری کنی تا راحت تر بتوانم منظورم را برسونم.(البته شما هر جور بپرسی بنده وظیفه دارم جواب بدم)
   “نحوه ی میانگین که استفاده میشه از چه منابعی استفاده میشه؟” جواب این سوال را دقیقا نمی دانم. ولی فکر کنم خیلی منطقی باشد که این آمار را می تواند بده. چون همه اطلاعات را از کاربر میگیره. ار IP تا Query سرچ شده و هر چیزی که تو به فکرت برسه و نرسه
   “از توزیع نرمال استفاده میکنه؟”بله. چون اگر استفاده نمی کرد مثلا تو “خودکشی” را سرچ می کردی باید 100% تهران اول می بود. به خاطر جمعیت بالاش. ولی می بینی که نیست
   نوبت دهی 80 را نمی دانم از کجا خواندی تا بتوانم راهنماییت کنم. لینک بده لطفا
   “اسم این روبات در گوگل در صورت وجود چیه ؟ و طراح این روبات چه شخصی؟” این ها را واقعا نمی دانم چون من بیشتر برام کاربرد مهمه. البته خوشحال میشم که بدانم.
   “این تکنیک ترند کمک بسیار خوبی در تحلیل بازار داره آیا رقیب هایی هم در بازار داره؟” این جمله تکه اولش سوالی است یا خبری؟
   در مورد تکه دوم به نظرم این قوی ترین ابزار باشه. هرچند که من اطلاعی ندارم که سایتی شبیه این باشد.
   خوشحالم که به اینجا سر میزنی.?
   مرسی که سایت را از خودت میدونی

 3. حمید جان سلام
  امروز روز مرد هست و این روز رو تقدیم به توباد .
  بسیار ساده ، شیوا و واضح توضیح دادی . من که به راحتی مطلب رو یاد گرفتم. امیدوارم که در تمامی مطالبی که ارائه میدی شیوایی کلام و سهوات در آموزش رو رعایت کنی .
  موفق باشی

  1. سلام حبیب
   تو که اینجا میای من و خیلی خوشحال میکنی.
   اگر بدانم تو خواننده پست هام هستی قول میدم از این به بعد پست هام با کیفیت بالاتری ارائه بدم رفیق گلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *