این داستان: نتایج تحقیقات جامع سئو

چند ماه پیش در مطلب “ضربه نهایی سئو” راجع به سئو و اقدام به تحقیقات گسترده شرکت نوشتم. امروز که این مطلب منتشر می شود اشتباه نیست اگر ادعا کنیم که اکثر پکیج های آموزشی سئو در ایران را تهیه کردیم و دیدیم. (حرکت اول)

در تحقیقات ما برای مطالعه وب فارسی تنها 3 سایت ارزش وقت گذاشتن و کامل خواندن را داشتند. سایت های جی ادز، وبسیما و نوین (که از همین جا از این دوستان تشکر می کنم و دست مریزاد می گویم). تمام موضوعات مربوط به سئو این سایت ها هم به صورت تدریجی به مطلب “سئو چیست” به اضافه اطلاعات تکمیلی خودمان اضافه خواهد شد. (حرکت دوم) – در حال بررسی سایت “سئوکار” و “سئوروز” نیز هستیم اما هنوز به نتیجه گیری جامعی نرسیدیم.

پس در روزهای آینده تا آخر سال می توانید پیگیر مطلب “سئو چیست” باشید تا همه چیز را توضیح دهیم و هرگونه سوال در مورد سئو را من و همکارانم پاسخ دهیم. به جز همین مطلب دیگر قصد ندارم راجع به سئو بنویسم و تیم پیگیر و پرتلاشم ادامه راه را می روند.

در روزهای آینده مطلب فوق العاده بلندی نوشته خواهد شد راجع به دیجیتال مارکتینگ (و پست های مربوط به آن) و بعد از آن هم دیگر در مورد دیجیتال مارکتینگ صحبتی نخواهم کرد مگر در همان پست های مربوطه. سئو و دیجیتال مارکتینگ را آموختم چون برای کسب و کار خودم نیاز بود چون کسب و کارم برایم مهم بود. اما حالا می بینم سایر همکارانم مثل مریم غریبی، مونا رافت، زهرا دهقانی، امیر شاه امیری و رها فخر دولتی در این زمینه افراد قابل اعتماد تر و با سوادتری نسبت به من هستند. خودم بیشتر می خواهم به سمت مدل کسب و کار، استراتژی و تحلیل رقبا که بیشتر برای این روزهایمان لازم است و سواد آنچنانی ندارم، بروم.

مطلب دیجیتال مارکتینگ هم به صورت تدریجی تا پایان سال تکمیل می گردد. هر زمان که تعداد تغییرات قابل توجه شد اقدام به انتشار دوباره مطلب ها همراه با نوتیفیکیشن می کنم که دوستان عزیزی که حوصله ندارند دائم سر بزنند اذیت نشوند و کماکان در جریان تغییرات باشند.

من به شما قول می دهم که این دو مطلب که بسیار بلند خواهند بود و پر از لینک به سراسر وب فارسی و انگلیسی (هر مطلبی را که به نتیجه برسیم قبل از ما سایتی به صورت جامع و مانع توضیح داده است از دوباره کاری پرهیز می کنیم و به لینک دادن اکتفا می کنیم) یکی از غنی ترین مطالب در وب فارسی  خواهند شد.

من و سایر همکارانم کماکان جهت ارتقا سطح سواد و آگاهی جوانان، فریلنسرها و کارآفرینان در حوزه وب در این دو مطلب تلاش خود را خواهیم کرد.

 

خاطره ای در زمان خرید پکیج های سئو:

در بین جستجو ها به کتابی در مورد سئو برخورد کردیم که قیمت آن 99 هزارتومان بود. شرح مفصلی در مورد سئو On-page و Off page گفته شده بود و سئو را به چند بخش مقدماتی و پیشرفته. حتی در بخشی اشاره کرده بود که محتوای پیشرفته برای سئوکارانی مناسب است که در موضوع خبره هستند یا می خواهند باشند. همکاران من هم گفتند پس حتما همانی هست که ما دنبالش هستیم.

کتاب به صورت PDF آمد، حدود 40 صفحه بود (البته که تعداد صفحه در ارزشگذاری کتاب خیلی کم تا اهمیت است) بین خطوط بسیار فاصله داشت و کلی از این صفحات هم عکس بود. همکاران من از این خرید بسیار ناراحت و شاکی بودند. موضوع را که با من در میان گذاشتند، به فکرم زد که از این اتفاق درسی بگیریم که به اندازه 100 هزارتومان برایمان بیارزد و آن را با مخاطبان وبلاگم مطرح کنم تا دیگر مطمئن شویم که حداکثر استفاده از این هزینه شده است و اگر نتوانستیم در مورد سئو یادبگیرم، یادگیری های دیگری داشته باشیم.

به همکاران در شرکت اعلام کردم هر کس که دوست دارد ایمیلی آماده کند خطاب به این شخص (از طرف من) و بگوید که حس ما نسبت به این خرید چیست.

نمونه های نوشته شده دوستانمان را در ادامه می آورم.

مشکلات این ایمیل از نظر من:

 1. خیلی صریح بیان شده که این کتاب به درد نخور است با این جمله “مطالب اولیه و مبتدی سئو هست” و “ارزش اون مطلب اینقدر نبود”. توقع که ندارید بعد از این جمله بگوید: آره حق باش ماست. شماره کارت بدید کل پول را برگردانم. نویسنده کتاب سئو یا خودش م یداند کتابش بی ارزش هست، پس اینجا نم پس نمی دهد یا اینکه واقها فکر می  کند گوهر ارزشمندی نوشته که تازه اینجا بدتر هم هست و او فکر می کند ما حتی می خواهیم ارزش و شخصیت او را هم پایین بیاوریم.
 2. “الان همه دوستان من را مقصر می دانند” در این جمله دیگر خیلی خودمان را برای 100 تومان کوچک کرده ایم
 3. به نظر من نباید صحبتی از بازگشت پول به صورت مستقیم به میان  می آمد.

 

مشکلات این ایمیل از نظر من:

 1. خیلی بد جوری طرف مقابل را هدف رفته با این جمله “فکر کردم اگر در ازای آن فقط یک جمله به مطالب سایتم اضافه گردد برایم قابل قبول است اما …” به همان دلیل اول ایمیل قبلی
 2. این جمله در دلش تهدید دارد “توصیه دوستانه من به شما …”. ما الان در موضعی نیستیم که بتوانیم تهدید کنیم. پولمان دستش است
 3. “مطالب سایت من را که به صورت رایگان” معمولا بعد از اینگونه جملات جو به صورت لج و لجبازی کشیده می شود
 4. “زیرا ممکن است برعکس شود و …” من اگر بودم بعد از خواندن این جمله عمرا پول را پس می دادم
 5. بهتر بود که مستقیما به عودت وجه اشاره نمی شد

 

 

مشکلات این ایمیل از نظر من:

 1. خیلی بی مقدمه شروع شده است
 2. مستقیما به عودت وجه اشاره شده

 

مشکلات این ایمیل از نظر من:

 1. از عودت وجه مستقیما صحبت شده
 2. به طرف مقابل گفته شده که به سایت من هم بیاید و شروع به خواندن مطلب کند که یک جورایی می شود گفت بی فایده است

 

 

ایمیل بالا ایمیلی بود که خودم زدم و در ادامه مکاتبات من با آن شخص را می خوانید.

به نظرم رسید بهتر است که آنقدر ایمیل ها را ادامه دهم تا خودش بگوید وجه را عودت دهد. درست است کل مبلغ عددی نبود و در نهایت من فقط توانستم نصف مبلغ را پس بگیرم اما برای ما تجربه خوبی بود.

 

با تشکر

حمید طهماسبی
5/5 - (18 امتیاز)

8 دیدگاه روشن این داستان: نتایج تحقیقات جامع سئو

 • این بحث پکیج های مختلف هم راه درآمدزایی شده به سایت های مختلف سر میزنم و بعضا می بینم دوره آموزش جامع سئو در 2 ساعت قیمت 190 هزار تومان!!!! در دو ساعت چطوری آموزش جامع سئو می دید؟ در هر صورت از شما ممنونم که وبسایت های خوب رو معرفی کردید

 • جناب طهماسبی عزیز
  مطلب خوب و بسیار مفیدی بود. بی تعارف، چند روزی است که ذهنم درگیر آن است، آن هم یک درگیری مثبت.
  نقدهای شما نسبت به نامه نوشته شده توسط بقیه دوستان را کاملا درست می دانم، اما متاسفانه در ذهن خودم نمی تونم دسته بندی دقیق و علمی از آن داشته باشم (مبحث یادگیری کریستالی در متمم). به عنوان مثال، با توجه به دانش روانشناسی محدود خود سعی می کنم برای این جمله که “مستقیما به عودت وجه اشاره شده” مبنای علمی از نظرات روانشناسی پیدا کنم، اما تاکنون موفق نبوده ام، هرچند که با اصل نقد موافقم و حداقل حسم آن را تایید می کند.

  خواستم تشکری کرده باشم از مطلب خوب شما و خوراکی که برای ذهن من در چند ماه آینده فراهم کردید.
  موفق باشید

  • سلام رضا جان
   واقعا مبنای علمی براش ندارم، شاید شهود حاصل چندین سال کار فروش حضوری و بازاریابی هست
   اما اگر بخوام با ادبیات خودم تشریحش کنم. می گم: من فقط به این فکر کردم که بقیه اگر بخوان پولشون رو بگیرن چی میگین؟ من یک حرف متفاوت بزنم
   همین.

 • ممنون از اینکه تجربیاتتونو در اختیار بقیه قرار میدید، خودم وبسیما، سئوروز و نیوسئو رو دنبال میکنم و جی ادز و نوین رو تا حالا مطالعه نکرده بودم. به نظرم سایت newseo مطالبش خوب و کاربردیه با اینکه مدل بیانشو نمی پسندم ولی به نکات خوبی اشاره میکنه و صاف میره سر اصل مطلب و تکنیک مورد نظر رو میگه اما سئوروز بیشتر به صورت فلسفی بررسی میکنه سئو رو و بعضی وقتا مبهم صحبت میکنه اما نوع استدلال هایی که میکنه رو دوست دارم. وبسیما هم سعی میکنه طبق اصول آموزش بده و من به عنوان یه رفرنس مطمئن ازش استفاده میکنم.
  راستی من برای یادگیری مطالب جدید در مورد سئوی off-page دنبال یک منبع میگشتم که به مجموعه آموزشی سئوی off-page سایت سئو روز رسیدم اما با دیدن پیش نمایش و توضیحات این آموزش نتونستم برای خریدش به نتیجه گیری برسم. ممنون میشم اگر شما در این مورد بررسی انجام دادید نتیجه رو به ما هم اطلاع بدید.

 • سلام و خدا قوت
  اینم ایمیل من:

  با سلام خدمت مدیر محترم سایت …
  چند روز پیش کتاب … را از سایت شما در جهت تکمیل تحقیقات تیم ما در زمینه سئو خریداری کردم. با توجه به اینکه از چند ماه پیش تحقیقات کامل و جامعی را در زمینه سئو در وب فارسی شروع کردیم و خودم هم چند سالی هست که با توجه به نیازهای کسب و کارم از دور دستی بر آتش داشته ام، برای تکمیل تحقیقات و اطلاعاتم اقدام به خرید این کتاب از سایت شما نمودم. اما متاسفانه با توجه به مبلغ پرداختی و توضیحاتی که در مورد کتاب نوشته بودید، هیچ گونه اطلاعات مفید و کاربردی در این کتاب نبود که به 99000 تومان بیارزد.
  از شما تقاضای عودت وجه ندارم (هر چند به نظرم می رسد یا تحقیقات کاملی در زمینه سئو انجام نداده اید و بصورت خیلی آماتورانه این کتاب را نوشته اید و در غیر اینصورت احتمالا این کار شما نوعی کلاه برداری سفید است. و اخلاقی است که اقدام به عودت وجه کنید چون در این کتاب هیچ گونه ارزشی ایجاد نشده است که لازم باشد مخاطب بابت آن وجهی پرداخت کند و پیشنهاد می کنم حتما حتما این مطلب در مورد ارزش آفرینی را مطالعه کنید: https://motamem.org/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-mba-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D9%88-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C/)، فقط لطفا یا این محصول را حذف کنید تا وقت و پول دیگران تلف نشود و خودتان هم مدیون نشوید و یا با توجه به توضیحاتی که در مورد این محصول (کتاب) داده اید که خریدار بر مبنای آن تصمیم به خرید می کند و با اندازه 99000 تومان، محتوای واقعی و کاربردی در این زمینه تولید کنید. مطمئن باشید با ارتقا محتوای محصولتان، بطوری که مخاطب با پرداخت 99000 تومان از کتاب شما رضایت داشته باشد، سود بیشتری نسبت به الان بدست خواهید آورد.

  ————————————————–
  بنظرم این بندگان خدا یا تازه وارد اینکار شده اند و محتوای این کتاب 99000 تومانی برایشان خیلی جالب و تازه بوده و احساس کرده اند که حتما 99000 تومان می ارزد که لطف کرده اند برای استفاده دیگران هم در سایتشان قرار داده اند.
  و یا اینکه فکر نمی کرده اند کسانی مثل تیم شما که در زمینه سئو تخصص زیادی دارند اقدام به خرید کنند و ماجرا چنین شود. که در اینصورت خیالشان این بوده که افراد کاملا مبتدی کتابشان را خواهند خرید و از محتوای کتاب به وجد خواهند آمد و برایشان کاربردی خواهد بود.

  • سلام علی جان
   آخه آدم عاقل نباید توی وب از این حرف ها بزنه. چون همه می بینن و برای اعتبار آدم خیلی خطرناکه (منظورم این بنده خدایی هست که کتاب نوشته)
   فوق العاده اومدی تا این پاراگراف:

   هر چند به نظرم می رسد یا تحقیقات کاملی در زمینه سئو انجام نداده اید و بصورت خیلی آماتورانه این کتاب را نوشته اید و در غیر اینصورت احتمالا این کار شما نوعی کلاه برداری سفید است. و اخلاقی است که اقدام به عودت وجه کنید چون در این کتاب هیچ گونه ارزشی ایجاد نشده است که لازم باشد مخاطب بابت آن وجهی پرداخت کند و پیشنهاد می کنم حتما حتما این مطلب در مورد ارزش آفرینی را مطالعه کنید

   با پاراگراف بالا بعید می دونم دیگه جواب ایمیل هم می داد

   پاراگراف پایین هم عملا ناکارآمد هست. چون اون آدم نشسته که من بیام یه چیزی بگم اصلاح شه.

   فقط لطفا یا این محصول را حذف کنید تا وقت و پول دیگران تلف نشود و خودتان هم مدیون نشوید و یا با توجه به توضیحاتی که در مورد این محصول (کتاب) داده اید که خریدار بر مبنای آن تصمیم به خرید می کند و با اندازه 99000 تومان، محتوای واقعی و کاربردی در این زمینه تولید کنید. مطمئن باشید با ارتقا محتوای محصولتان، بطوری که مخاطب با پرداخت 99000 تومان از کتاب شما رضایت داشته باشد، سود بیشتری نسبت به الان بدست خواهید آورد.

   البته این ها صرفا نظر شخصی من هست. اما ممنونم که متنت رو ارسال کردی

   • سلام
    نظر شما برای من خیلی آموزنده بود. نکته ای که متوجه شدم این است که گاهی اوقات پیش داوری می کنم و این نکته ای منفی هست که تلاش می کنم آن را تعدیل کنم.
    نکته ای که ذهنم رو کمی در گیر کرده اینه که چطوری خیلی از افراد که در زمینه ای تخصص کافی ندارند اقدام به راه اندازی کسب و کاری می کنند، مانند دوستانی که این کتاب را تهیه کرده اند…
    که ظاهراً اکثر مشتریانشان هم راضی بوده اند و یک مشتری ناراضی بوده. که چنین نمونه هایی هم در دیگر زمینه ها دیده ام.
    حرفم این است که آیا من خیلی کمال گرا هستم -که کمال گرا هستم- یا اینکه برای راه اندازی کسب و کاری خیلی وسواس به خرج دادن نیاز نیست.

 • حمید من اوایل که مشغول یادگیری سئو بودم سایت سئو روز seorooz.net خیلی خیلی بهم کمک کرد. همیشه به دوستانی که از من می‌پرسن این سایت را توصیه می‌کنم. اینکه همه مطالبش را همراه با کامنتاش بخونن. البته همون طور که می‌دونی مطلب سئو هر چند مدت یکبار تغییر می‌کنه ولی مطالب این سایت برای سئو تکنیکال خوبه.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.