سئو چیست؟(بهینه سازی برای موتورهای جستجو) – آموزش سئو [قسمت سوم]

سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو که به اشتباه بهینه سازی موتورهای جستجو ترجمه شده است. روشی است که توسط آن محتوای درون سایت خود را به ترجمان بهتری برای موتورهای جستجو (در راس آن گوگل) قرار می دهیم.

سئو

 

سئو رقابتی است که پایانی برای آن نیست و حتی مهم نیست که شغل مورد نظر چه قدر بزرگ است.

نکته مهم و مشترک این است که تمامی مدیران در تلاش هستند که محصولات و خدمات خود را به فروش برسانند. از طرفی دیگر باید نام وب سایت در صفحه جستجوی گوگل حتما باشد و در این حالت است که سئو اهمیت پیدا می کند.

هیچ راه میانبری وجود ندارد که سایت شما در نخستین صفحه سرچ گوگل قرار گیرد. درست است که می توانید با دادن آگهی به Google adwords سایت خود را به لینک های اول برسانید اما برای اینکه سایت تان برای مشتری ارزش بیشتری داشته باشد و به صورت ارگانیک، در صفحه اول جستجو بیایید باید از استراتژی های سئو به صورت آگاهانه استفاده و آنها را پیاده سازی کنید. در اینجا ابزارهایی را که برای سئو کاربرد دارد را بررسی می کنیم.

 

[لینک مرتبط: آموزش گوگل ادوردز ]

 

بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا همان سئو به دو قسمت تقسیم می شود:

 

سئو در کد:

شاید بتوان در این قسمت پیشنهاد های متفاوتی داد، اما بگذارید سرتان را درد نیاورم. از وردپرس استفاده کنید به دلیل اینکه بهینه سازی کامل در برنامه نویسی و کد آن رعایت شده است.

قبلا در مطلبی تحت عنوان “چرا وردپرس” توضیحات کاملی را ارائه نمودم. در مورد طراحی سایت هم به صورت تکمیل توضیحات ارائه شده است. (پیشنهاد من این است که کامنت های آن پست را هم بخوانید)

 

[مطلب مرتبط : چرا تجارت الکترونیک ]

 

[مطلب مرتبط: دلایل شروع بحث تجارت الکترونیک ]

سئو راهی برای فهماندن بهتر محتوا به گوگل است

سئو ترجمان محتوا به زبان گوگل است

سئو مانند این است که شما تمام راهرو های درون سایت تان را برای گوگل روشن کرده اید

سئو ایجاد سهولت بررسی سایت توسط گوگل است

سئو پرزنت محتوای سایت برای گوگل است

سئو کمک به گوگل برای درک موضوع نوشته شده است

سئو تا حدودی همان بازاریابی و فروش در دنیای آنلاین است

سئو ارزان ترین و دائمی ترین راه بازاریابی آنلاین است

سئو همان بحثی است که باعث می شود شما گوی سبقت را از رقبا بروبایید

سئو علم نیست

سئو حاصل یک سری تجربیات تاکنون است

سئو همان کاریست که باید انجام شود تا لذت حضور آنلاین چشیده شود

سئو برای تمام کسانی که به صورت وب سایت فعالیت آنلاین دارند می بایست مهم باشد

سئو از جنس توصیه است

سئو یک مزیت رقابتی استراتژیک است

 

“تبلیغات سئو” واژه اشتباهی است

 

سئو تبلیغات نیست

 

سئو محتوا:

سئو به دو قسمت تقسیم می شود:

 

On-Page SEO:

 

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

On-page SEO چیست؟

 

به تعبیر سایت ماز، On page SEO بهینه سازی صفحات سایت برای رتبه آوردن در صفحه نتایج جستجو و به دست آوردن ترافیک بیشتر در موتور های جستجو مربوط است. سئو On-page هم شامل محتوا می شود و هم کد HTML صفحه که می تواند بهینه سازی شود.

سئو On-page در کنار سئو Off-page قرار می گیرد که به طور کلی به کارهایی گفته می شود که خارج از سایت انجام می گیرد تا بر روی رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو تأثیر بگذارد.

سایت Hubspot نیز برای تعریف On-page و Off-page تعبیر جالبی دارد:

On-Page SEO حرفی هست که سایت به موتورهای جستجو می زند

Off-page SEO حرفی هست که سایت های دیگر در مورد سایت شما می زنند

 

قبل از شروع به توضیح On-Page SEO، لازم است چند اصطلاح را توضیح دهیم:

 

صفحه نتایج موتورهای جستجو یا (Search Engine Results Page) یا به اختصار SERP:

صفحه نتایج موتورهای جستجو یا به اختصار SERP، صفحه ای است که نتایج جستجوی شما در آن نشان داده می شود. صفحه نتایج گوگل معمولاً 10 نتیجه را نشان می دهد. هر چه سایتی در صفحه نتایج بالاتر باشد، به این معنی است که از نظر گوگل، برای آن کلمه کلیدی جستجو شده، سایت رتبه بهتر و مطالب مرتبط تری دارد.

صفحه نتایج گوگل ۱۰ لینک را که به میزان بیشتری با کلمه ­ی جستجو شده منطبق باشد، نمایش می­ دهد. به این نتایج، نتایج ارگانیک (Organic Search) می­ گوییم. اگر بر روی صفحه­ ی دوم کلیک کنید، نتایج بیشتری را می توانید مشاهده کنید. اکثر اوقات بالای این ۱۰ لینک (نتایج ارگانیک)، دو یا سه لینک پولی(paid links) دیده می­ شود. این لینک­ ها آگهی تبلیغاتی هستند (گوگل ادوردز)، که صاحبان وبسایت ­­­ها به گوگل هزینه­ ای را پرداخت می کنند تا در صورت سرچ آن اصطلاح یا کلمه ­ی خاص (Term) در لینک­ های اول نتایج گوگل نمایش داده شوند. هزینه برای این تبلیغات بسیار متفاوت است و بستگی به میزان رقابت بر سر آن سرچ ترم(Search Term) دارد.

 

[لینک مرتبط:  آموزش گوگل ادوردز ]

 

عوامل مختلفی بر روی رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو تأثیر دارد که شامل موارد زیر است:

 

1- محتوای صفحه (Content)

محتوای صفحه اساساً چیزی است که کاربر به خاطر آن از صفحه نتایج موتور های جستجو به صفحه شما وارد شده است و به همین دلیل برای موتور های جستجو اهمیت زیادی دارد.

بحث محتوا مفصل است و باید به طور جدا به آن پرداخت ولی به طور خلاصه باید نکات زیر را مد نظر داشت:

 • طبق تحقیقات سایت Backlinko، محتوای بلندتر به مراتب رتبه بالاتری در صفحه نتایج موتورهای جستجو می آورد. یادتان باشد که گوگل مناسب ترین نتایج برای مخاطبان را نشان می دهد و اگر محتوای شما بتواند جواب های مناسبی برای کاربران داشته باشد، گوگل می خواهد که شما در رتبه اول صفحه نتایج جستجو باشید.
 • یکی از نکاتی که هنگام تولید محتوا باید مد نظر داشت این است که مشابه (یا بدتر از آن، دقیقاً کپی) محتوای شما در سایت خودتان یا سایت های دیگر نباشد. چرا که اگر گوگل متوجه این شباهت یا کپی برداری شود، امتیاز منفی زیادی برای آن صفحه از سایت در نظر می گیرد.

به چنین محتوایی که مشابه یا دقیقاً کپی آن در سایت خودتان یا سایت (های) دیگری وجود دارد،Duplicate Content گفته می شود. (می توانید برای تشخیص Duplicate Content خود در سایت تان از ابزار siteliner در ابزارهای سئو استفاده کنید)

 

[لینک مرتبط: نقطه شروع به تجارت آنلاین ] مهم ???

 

تولید محتوای بلند (Long – Form content)

بحث تولید محتوای بلند از زمانی داغ شد که سایت Backlinko  با بررسی یک میلیون سایت و مقایسه عوامل مشابه در لینک ها، به طور میانگین، به عدد 1890 کلمه در مطالب آنها رسیده بود، البته سایت serpIQ  هم چنین بررسی انجام داد و به عدد 2450 رسید. منابع مختلفی چنین اعدادی را نقل کرده اند. اما سوال اینجا است، آیا برای هر مطلبی باید محتوای بلند تولید کنیم؟

محتوای بلند زمانی معنا پیدا می کند که :

 • پیام غنی باشد

زمانی که ما تشخیص دهیم باید بیشتر توضیح دهیم تا بتوانیم منظورمان را برسانیم یا این مطلب ما به قدری زوایا و گوشه های مختلف دارد که برای رساندن منظورمان به صورت کامل، باید در مورد آن بیشتر توضیح دهیم. مثلاً تعدادی مطلب مرتبط، مفید و داده هایی که ممکن است مخاطب به دنبال آن ها بگردد (پیام غنی، نه پیام مهم)

 

 • در نظر گرفتن موضوع و صنعت

در نظر داشته باشید که صبر و زمان کسی که در مورد مسائل مالی مطالعه می کند و کسانی که در مورد گجت ها مطالعه دارند به یک میزان نیست. به همین دلیل موضوع کل سایت و حتی موضوع همان پست بخصوص برای هر مخاطب باید از لحاظ بلندی یا خلاصه بودن در آن دسته بندی که در نمودار زیر می بینید (به صورت پیشنهادی) قرار بگیرد.

 

برای Gadgets ، Web News و Health می توان به ترتیب zoomit.ir  ، asriran.com و   Hidoctor.ir را در وب فارسی مثال زد. به طور میانگین این سایت ها نیز از نمودار بالا پیروی کرده اند.

در مورد نوع مطلب باید توضیح داد که منظور این است اگر شما در حال تولید صفحه ای برای سایت هستید که قرار است محتوای بنیادی باشد (cornerstone) بحث “محتوای بلند” می تواند در این قسمت مفید باشد.(اولین بار سال 2007 سایت copyblogger  بحث محتوای بنیادی را پیش کشید. در سال های گذشته آنقدر این بحث مهم شد که سایت copyblogger  در سال های 2015 و 2016 شش مطلب دیگر را در این زمینه منتشر کرد. ) چون در محتوای بنیادی شما باید هرآنچه که نیاز به توضیح اولیه دارد را با لینک، نمودار، شکل، جدول، عکس، فیلم، فایلی برای دانلود و … ذکر کنید، منطقی است که محتوای بنیادی، محتوای بلند باشد. (یعنی اگر به آن جامعیتی که محتوای بنیادی تعریف می شود نباشد، دیگر محتوای بنیادی نیست)

محتواهای بنیادی شاکله های اصلی یک وب سایت هستند. (محتوای بنیادی بعد از پیدا کردن کلمات کلیدی مهم کسب و کار آنلاین، باید ساخته شود. شما باید براساس مهمترین کلمات کلیدی، محتوای بنیادی خود را بسازید.)

 

[لینک مرتبط: بنیاد محتوا چیست؟ ]

 

با استفاده از محتوای بلند شکل ظاهری صفحه کمی نا متعارف می شود و بهتر است از بلوک های متنی (content blocks) در مدل های Tab و accordion استفاده کنید.

 

نمونه در سایت دیجی کالا : استفاده ترکیبی از Tab و accordion

 

نمونه در سایت بامیلو: مدل Tab

 

نمونه در سایت اسنپ فود : استفاده ترکیبی از Tab و Accordion

 

 

برخی اوقات هم می شود یک صفحه آنقدر محتوای بلند و غنی داشته باشد که بتواند تبدیل به یک مرجع خیلی خوب برای آن موضوع خاص شود.

به عنوان نمونه 200 Ranking Factors در سایت Backlinko که همین پست یک مرجع برای سئو حساب می شود.

 • با چه هدفی مخاطب وارد سایت شما شده است؟

خرید؟

عضو شدن در خبرنامه؟

استعلام قیمت؟ و …

 

 • هدف ما از انتشار این مطلب چیست؟

صرفا برای سئو؟

می خواهید مخاطب را با مطلب درگیر کنید؟

قصد بالا بردن نرخ تبدیل را دارید؟ (گرفتن ایمیل، فروختن محصول و … ) یا قصد معرفی خود را دارید؟

 

 

2- Title Tag

شاید بتوان گفت بعد از متن اصلی، Title Tag مهم ترین عامل اثر گذار در On-page SEO است.

Title Tag عنوانی از صفحه است که در صفحه نتایج موتورهای جستجو نشان داده می شود یا به اصطلاح همان SEO Title. این عنوان صفحه که در صفحه نتایج موتورهای جستجو نشان داده می شود باید دقیق باشد و به طور مختصر محتوای صفحه را توضیح داده باشد.

 

پیشنهاد می شود طول Title Tag حدوداً بین 50 تا 60 کاراکتر باشد. اگر بیشتر از این مقدار باشد، در صفحه نتایج جستجو، عنوان به طور کامل نشان داده نمی شود و در ادامه آن “…” نشان داده می شود. در واقع گوگل کاری به تعداد کاراکتر هایی که در Title Tag یا Meta description به کار می رود ندارد بلکه چارچوبی برای هر نتیجه جستجو به طول 600 پیکسل (در دسکتاپ) در نظر می گیرد و هر تعداد کاراکتر که بتواند در این چارچوب نشان دهد را در صفحه نتایج جستجو نشان می دهد و در غیر این صورت، “…” نشان می دهد.

گوگل جریمه ای برای Title Tag های طولانی در نظر نمی گیرد ولی چون باید کاربر را هنگام نوشتن عنوان در نظر گرفت، بهتر است در هر حال عنوان طولانی نوشته نشود چون همان طور که گفته شد، به طور ناقص در صفحه نتایج جستجو نشان داده می شود. برای مثال در نتیجه جستجو زیر، طول Title Tag بیشتر از مقداری است که گوگل نشان می دهد و در ادامه آن “…” نشان داده شده است.

 

همان طور که گفته شد، گوگل برای عناوین طولانی جریمه ای در نظر نمی گیرد، ولی تکرار غیرعادی کلمات کلیدی به طور غیر عادی را متوجه می شود و احتمال آن وجود دارد که از این نظر برای صفحه جریمه در نظر بگیرد.

اهمیت Title Tag ها از یک جهت این است که یکی از عوامل اصلی هستند که به موتورهای جستجو کمک می کنند بفهمند صفحه شما در مورد چه موضوعی است و از جهتی دیگر، اولین برخورد کاربر با سایت شما از طریق Title Tag ای است که در صفحه نتایج جستجو نشان داده می شود.

پس هنگام نوشتن Title Tag باید هم کاربر را در نظر داشت و هم موتورهای جستجو را. عکس برای نشان داده شدن برای عنوان تب

Title Tag شما همچنین در بالای مرورگر برای عنوان تب در نظر گرفته می شود.

نکته ای که هنگام انتخاب Title Tag باید در نظر گرفت این است که آن را برای صفحات مختلف سایت به طور کلی و عمومی انتخاب نکنیم. این که Title Tag شما عبارت عمومی و کلی نباشد به این معنی است که مثلاً همه صفحات سایت یک Title Tag به صورت پیش فرض نداشته باشند و همچنین همان طور که گفته شد، به کار بردن کلمات کلیدی در Title Tag از این نظر هم اهمیت دارد.

همچنین بعضی شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک یا نرم افزار های پیام رسان مثل تلگرام یا اسکایپ هم از Title Tag شما برای عنوان لینکی که به اشتراک گذاشته می شود استفاده می کنند و اگر از گوگل ادوردز استفاده کنید، Title Tag برای عنوان تبلیغ نیز که در بالا یا پایین صفحه نتایج جستجو نشان داده می شود، توسط گوگل استفاده می شود.

اگر کلمه کلیدی خاصی هست که قصد دارید با آن در صفحه نتایج جستجو رتبه بیاورید، تا حد ممکن سعی کنید که:

اول، در Title Tag خود کلمه کلیدی را به کار ببرید.

دوم، تا جایی که امکان دارد ترجیحاً کلمه کلیدی را اول Title Tag به کار ببرید.

همچنین برای جذب کاربر به این که روی لینک شما کلیک کند، همراه عنوان های خود کلمات، اعداد و علامت های مناسب به کار ببرید که توضیحات بیشتری در مورد پست بدهد. استفاده از کلماتی مثل “بهترین”، “جدید”، “لیست”، ” آپدیت 96″، “با عکس” یا علامت های [ ] و ( ) و اعداد و عبارت های مشابه باعث می شود که:

اول، احتمال این که کاربران روی لینک شما کلیک کنند بالا برود چون اعداد و علامت ها جلب توجه می کنند.

دوم، احتمال این که توسط موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی دم بلند رتبه بیاورید بیشتر می شود.

زمانی که ما از اعداد استفاده می کنیم 36% احتمال کلیک افزایش می یابد.

 

در Hubspot  به این نتیجه رسیده اند که بر روی عنوان های دارای براکت و پرانتز 38% بیشتر کلیک می شود نسبت به نمونه هایی که براکت و پرانتز ندارند.

 

نمونه هایی از بهترین Title های سایت  backlinko

 

 

3- URL یا آدرس صفحه

برای نوشتن URL هر صفحه باید چند نکته را مد نظر داشت:

 • دقت کنید که URL صفحه تا حد ممکن کوتاه باشد.
 • مثل محتوا و Title Tag، بهتر است در URL صفحه نیز، کلمه کلیدی اصلی مد نظرتان استفاده شود.
 • URL صفحه باید به گونه ای نوشته شده باشد که برای کاربر خوانا و معنادار باشد و کاربر بتواند بفهمد که از این صفحه چه انتظاری داشته باشد.
 • نکته آخر هم این است که اگر به هر دلیل تصمیم گرفتید URL یک یا چند صفحه از سایتتان را تغییر دهید (اول این که اگر واقعاً نیازی به این کار نیست) این کار را انجام ندهید ولی در صورتی که URL صفحه را تغییر دادید، باید از طریق 301 redirect انتقال دهید.

برای مثال URL ای که به صورت عدد باشد URL مناسبی نیست چون نه گوگل می تواند بفهمد صفحه به کجا می رسد و چه معنی دارد و نه کاربر.

نمودار پایین مربوط به سایت backlinko  است که از تحقیق در مورد یک میلیون سایت به دست آورده است. نمودار پایین نشان می دهد هر چه در صفحه نتایج جستجو، از رتبه یک به رتبه های بالاتر می رویم، تعداد کاراکتر های URL نیز افزایش می یابد. پس تا حد ممکن URL خود را کوتاه انتخاب کنید در عین حالی که URL معنادار نیز باشد.

 

 

4- استفاده از عکس ها یا ویدئو های مرتبط (multimedia)

محتوایی که فقط متن باشد، به تنهایی فقط تا جایی می تواند مخاطب را در صفحه نگه دارد. استفاده از تصاویر مرتبط، ویدئو، جدول، نمودار، اینفوگرافی و موارد مشابه علاوه بر اینکه به فهم مطلب کمک می کند، می تواند زمان ماندگاری کاربر در صفحه را افزایش دهد و همچنین Bounce rate را کاهش دهد که هر دو باعث می شود گوگل محتوای شما را با ارزش تر در نظر بگیرد و البته مخاطب هم راضی تر باشد.

 

5- استفاده از Heading Tags

استفاده از تگ H1 و H2 (یا حتی تا H6) نیز به بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج جستجو گوگل کمک می کند. اگر از پلاگین yoast استفاده می کنید، عنوان پست را به طور پیش فرض تگ H1 قرار می دهد. تگ های H2 تا H6 را می توان در متن پست استفاده کرد. بهتر است هر متنی که از این تگ استفاده می کند، کلمه کلیدی اصلی به کار رفته باشد.

انجام این کار برای خواننده نیز مفید است چون قسمت بندی صفحه با استفاده از تگ های H2 و H3 مشخص می شود.

تگ H1 در هر صفحه باید فقط یکبار استفاده شود.

 

6- کلمات کلیدی (Keywords)

کلمات کلیدی عبارت ها و کلماتی هستند که در گوگل وارد می شوند که به آن ها Search query هم گفته می شود. به عنوان صاحب سایت یا تولید کننده محتوا، شما باید کلمات کلیدی در متن خود به کار ببرید که مرتبط با ورودی های جستجوی کاربران باشد تا آن ها راحت تر بتوانند محتوای شما را پیدا کنند.

کلمات کلیدی را باید در موارد زیر به کار برد:

 • URL
 • تگ های H1 و H2
 • Meta description
 • alt text عکس های موجود در محتوا
 • محتوای صفحه

همه این ها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا بهتر بفهمند محتوای شما درباره چه موضوعی است و احتمال این که صفحه شما به مخاطب مورد نظرتان نشان داده شود، بیشتر شود.

توصیه می شود چگالی کلمه کلیدی در متن، بین 2 تا 4 درصد باشد اگرچه قانون و قاعده مشخصی برای این کار وجود ندارد. مثلاً در یک متن 500 کلمه ای، بهتر است بین 10 تا 20 بار کلمه کلیدی به کار برده شود.

 

7- لینک های داخلی

لینک های داخلی یک سایت، صفحات سایت را به یکدیگر متصل می کند و باعث یکپارچگی و اتصال سایت به یکدیگر می شوند.

استفاده از لینک های داخلی در سایت سه هدف دارد:

1- به کاربر کمک می کند صفحات مورد نیاز خود را در سایت راحت تر پیدا کند.

2- معماری و سلسله مراتب صفحات سایت را مشخص می کند. توصیه می شود ساختار سایت مشابه یک هرم باشد.

 

[مطلب مرتبط: cornerstone چیست؟ ]

 

در نهایت، ساختار سایت به نحوی باید باشد که همه صفحاتی که قرار است توسط گوگل Index شوند و طبیعتاً در صفحه نتایج گوگل نیز نشان داده شود، حداکثر با چند لینک واسط، به صفحه اول سایت وصل باشند و بتوان به آن ها رسید.

 

ادامه دارد …

 

این متن با همکاری محسن بازیاری عزیز گردآوری شده است.

 

با تشکر

حمید طهماسبی
سئو چیست؟(بهینه سازی برای موتورهای جستجو) – آموزش سئو [قسمت سوم]
4.1 امتیاز از 14 رای

5 دیدگاه برای “سئو چیست؟(بهینه سازی برای موتورهای جستجو) – آموزش سئو [قسمت سوم]

  1. سلام
   پیگیر همین مطلب باشید
   در ادامه تمام مسائل مربوط به سئو در اینجا گفته خواد شد. به احتمال زیاد تا آخر امسال تمام می شود. از قسمت E-book کتاب سئو محتوا رو هم دانلود کن و بخون.
   درقسمت سمت چپ سایت، پربازدید ها، “نقطه شروع به تجارت آنلاین” رو استارت بزن .

 1. سلام حمید جان. بحث سِو شیرین و دوست داشتنیه و شما هم خیلی خوب برامون توضیحش دادین. خصوصا الان که در حال راه اندازی یک استارت آپ بر پایه نت هستم به خوندن این دست یادداشت ها نیاز بیشتر ی دارم، ممنونم برای وقتی که گذاشتی. آروزی توفیقات روزفزون برای شما دوست خوبم دارم.

  با احترام

  محمد

 2. سلام
  وقتتون بخیر
  لطفا در مورد سئوی محلی هم منابعی رو برای مطالعه بیشتر معرفی کنید.
  مثلا من کسب و کاری در شهر خودم دارم و می خام روی بازاریابی محتوا کار کنم. افراد مختلفی که از شهرهای مختلف به سایت من بیان، برام سودی نخواهد داشت. اینکه چگونه میتوانم بازدید کننده بیشتری از شهر خودم به سایتم جذب کنم؟
  با تشکر

 3. سلام و خداقوت
  مدت زیادی بود که در مورد Title Tag و Meta Description ابهام داشتم و سایت های زیادی رو جستجو کردم تا این دو مفهوم رو دقیق متوجه شدم. اکثر سایت ها مبهم توضیح داده بودند و برای تازه کار درک آن محتواهای مبهم خیلی سخت و گمراه کننده بود.
  بهترین محتوا در توضیح این دو، همین مطلب شماست.
  با تشکر فراوان
  امیدوارم گوگل اینقدر شعورش برسه که این مطلب این صفحه رو بجای اون مطالب مبهم قبلی نشون بده!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *