سئو چیست؟(بهینه سازی برای موتورهای جستجو) – آموزش سئو [تکمیل]

سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو که به اشتباه بهینه سازی موتورهای جستجو ترجمه شده است. روشی است که توسط آن محتوای درون سایت خود را به ترجمان بهتری برای موتورهای جستجو (در راس آن گوگل) قرار می دهیم.

سئو

 

سئو رقابتی است که پایانی برای آن نیست و حتی مهم نیست که شغل مورد نظر چه قدر بزرگ است.

نکته مهم و مشترک این است که تمامی مدیران در تلاش هستند که محصولات و خدمات خود را به فروش برسانند. از طرفی دیگر باید نام وب سایت در صفحه جستجوی گوگل حتما باشد و در این حالت است که سئو اهمیت پیدا می کند.

هیچ راه میانبری وجود ندارد که سایت شما در نخستین صفحه سرچ گوگل قرار گیرد. درست است که می توانید با دادن آگهی به Google adwords سایت خود را به لینک های اول برسانید اما برای اینکه سایت تان برای مشتری ارزش بیشتری داشته باشد و به صورت ارگانیک، در صفحه اول جستجو بیایید باید از استراتژی های سئو به صورت آگاهانه استفاده و آنها را پیاده سازی کنید. در اینجا ابزارهایی را که برای سئو کاربرد دارد را بررسی می کنیم.

 

[لینک مرتبط: آموزش گوگل ادوردز ]

 

بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا همان سئو به دو قسمت تقسیم می شود:

 

بخش اول

سئو در کد:

شاید بتوان در این قسمت پیشنهاد های متفاوتی داد، اما بگذارید سرتان را درد نیاورم. از وردپرس استفاده کنید به دلیل اینکه بهینه سازی کامل در برنامه نویسی و کد آن رعایت شده است.

قبلا در مطلبی تحت عنوان “چرا وردپرس” توضیحات کاملی را ارائه نمودم. در مورد طراحی سایت هم به صورت تکمیل توضیحات ارائه شده است. (پیشنهاد من این است که کامنت های آن پست را هم بخوانید)

 

[مطلب مرتبط : چرا تجارت الکترونیک ]

 

[مطلب مرتبط: دلایل شروع بحث تجارت الکترونیک ]

سئو راهی برای فهماندن بهتر محتوا به گوگل است.

سئو ترجمان محتوا به زبان گوگل است.

سئو مانند این است که شما تمام راهرو های درون سایت تان را برای گوگل روشن کرده اید.

سئو ایجاد سهولت بررسی سایت توسط گوگل است.

سئو پرزنت محتوای سایت برای گوگل است.

سئو کمک به گوگل برای درک موضوع نوشته شده است.

سئو تا حدودی همان بازاریابی و فروش در دنیای آنلاین است.

سئو ارزان ترین و دائمی ترین راه بازاریابی آنلاین است.

سئو همان بحثی است که باعث می شود شما گوی سبقت را از رقبا بربایید.

سئو علم نیست.

سئو حاصل یک سری تجربیات تاکنون است.

سئو همان کاریست که باید انجام شود تا لذت حضور آنلاین چشیده شود.

سئو برای تمام کسانی که به صورت وب سایت فعالیت آنلاین دارند می بایست مهم باشد.

سئو از جنس توصیه است.

سئو یک مزیت رقابتی استراتژیک است.

 

“تبلیغات سئو” واژه اشتباهی است

 

سئو تبلیغات نیست.

*******************************

بخش دوم

 

 

سئو محتوا:

سئو به دو قسمت تقسیم می شود:

 

1-   Content

2- Title Tag

3- Meta Description

4- URL یا آدرس صفحه

5- استفاده از عکس ها  و ویدئو های مرتبط

6- استفاده از Heading Tags

7- کلمات کلیدی (Keywords)

8- لینک های داخلی

9- استفاده از LSI Keywords

10- Site Speed

11- استفاده از alt text برای تصاویر

12- Indexing

13- External Links

14- آپدیت محتوا

 

On-Page SEO:

 

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

On-page SEO چیست؟

 

به تعبیر سایت ماز، On page SEO بهینه سازی صفحات سایت برای رتبه آوردن در صفحه نتایج جستجو و به دست آوردن ترافیک بیشتر در موتور های جستجو مربوط است. سئو On-page هم شامل محتوا می شود و هم کد HTML صفحه که می تواند بهینه سازی شود.

سئو On-page در کنار سئو Off-page قرار می گیرد که به طور کلی به کارهایی گفته می شود که خارج از سایت انجام می گیرد تا بر روی رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو تأثیر بگذارد.

سایت Hubspot نیز برای تعریف On-page و Off-page تعبیر جالبی دارد:

On-Page SEO حرفی هست که سایت به موتورهای جستجو می زند.

Off-page SEO حرفی هست که سایت های دیگر در مورد سایت شما می زنند.

 

قبل از شروع به توضیح On-Page SEO، لازم است چند اصطلاح را توضیح دهیم:

 

صفحه نتایج موتورهای جستجو یا (Search Engine Results Page) یا به اختصار SERP:

صفحه نتایج موتورهای جستجو یا به اختصار SERP، صفحه ای است که نتایج جستجوی شما در آن نشان داده می شود. صفحه نتایج گوگل معمولاً 10 نتیجه را نشان می دهد. هر چه سایتی در صفحه نتایج بالاتر باشد، به این معنی است که از نظر گوگل، برای آن کلمه کلیدی جستجو شده، سایت رتبه بهتر و مطالب مرتبط تری دارد.

صفحه نتایج گوگل ۱۰ لینک را که به میزان بیشتری با کلمه ­ی جستجو شده منطبق باشد، نمایش می­ دهد. به این نتایج، نتایج ارگانیک (Organic Search) می­ گوییم. اگر بر روی صفحه­ ی دوم کلیک کنید، نتایج بیشتری را می توانید مشاهده کنید. اکثر اوقات بالای این ۱۰ لینک (نتایج ارگانیک)، دو یا سه لینک پولی(paid links) دیده می­ شود. این لینک­ ها آگهی تبلیغاتی هستند (گوگل ادوردز)، که صاحبان وبسایت ­­­ها به گوگل هزینه­ ای را پرداخت می کنند تا در صورت سرچ آن اصطلاح یا کلمه ­ی خاص (Term) در لینک­ های اول نتایج گوگل نمایش داده شوند. هزینه برای این تبلیغات بسیار متفاوت است و بستگی به میزان رقابت بر سر آن سرچ ترم(Search Term) دارد.

 

[لینک مرتبط:  آموزش گوگل ادوردز ]

*******************************

 

عوامل مختلفی بر روی رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو تأثیر دارد که شامل موارد زیر است:

 

 

1- محتوای صفحه (Content)

محتوای صفحه اساساً چیزی است که کاربر به خاطر آن از صفحه نتایج موتور های جستجو به صفحه شما وارد شده است و به همین دلیل برای موتور های جستجو اهمیت زیادی دارد.

بحث محتوا مفصل است و باید به طور جداگانه به آن پرداخت ولی به طور خلاصه باید نکات زیر را مد نظر داشت:

 • طبق تحقیقات سایت Backlinko، محتوای بلندتر به مراتب رتبه بالاتری در صفحه نتایج موتورهای جستجو می آورد. یادتان باشد که گوگل مناسب ترین نتایج برای مخاطبان را نشان می دهد و اگر محتوای شما بتواند جواب های مناسبی برای کاربران داشته باشد، گوگل می خواهد که شما در رتبه اول صفحه نتایج جستجو باشید.
 • یکی از نکاتی که هنگام تولید محتوا باید مد نظر داشت این است که مشابه (یا بدتر از آن، دقیقاً کپی) محتوای شما در سایت خودتان یا سایت های دیگر نباشد. چرا که اگر گوگل متوجه این شباهت یا کپی برداری شود، امتیاز منفی زیادی برای آن صفحه از سایت در نظر می گیرد.

به چنین محتوایی که مشابه یا دقیقاً کپی آن در سایت خودتان یا سایت (های) دیگری وجود دارد،Duplicate Content گفته می شود. (می توانید برای تشخیص Duplicate Content خود در سایت تان از ابزار siteliner در ابزارهای سئو استفاده کنید)

 

[لینک مرتبط: نقطه شروع به تجارت آنلاین ] مهم 🌟🌟🌟

تولید محتوای بلند (Long – Form content)

بحث تولید محتوای بلند از زمانی داغ شد که سایت Backlinko  با بررسی یک میلیون سایت و مقایسه عوامل مشابه در لینک ها، به طور میانگین، به عدد 1890 کلمه در مطالب آنها رسیده بود، البته سایت serpIQ  هم چنین بررسی را انجام داد و به عدد 2450 رسید. منابع مختلفی چنین اعدادی را نقل کرده اند. اما سوال اینجا است، آیا برای هر مطلبی باید محتوای بلند تولید کنیم؟

محتوای بلند زمانی معنا پیدا می کند که :

 • پیام غنی باشد

زمانی که ما تشخیص دهیم باید بیشتر توضیح دهیم تا بتوانیم منظورمان را برسانیم یا این مطلب ما به قدری زوایا و گوشه های مختلف دارد که برای رساندن منظورمان به صورت کامل، باید در مورد آن بیشتر توضیح دهیم. مثلاً تعدادی مطلب مرتبط، مفید و داده هایی که ممکن است مخاطب به دنبال آن ها بگردد (پیام غنی، نه پیام مهم)

 

 • در نظر گرفتن موضوع و صنعت

در نظر داشته باشید که صبر و زمان کسی که در مورد مسائل مالی مطالعه می کند و کسانی که در مورد گجت ها مطالعه دارند به یک میزان نیست. به همین دلیل موضوع کل سایت و حتی موضوع همان پست بخصوص برای هر مخاطب باید از لحاظ بلندی یا خلاصه بودن در آن دسته بندی که در نمودار زیر می بینید (به صورت پیشنهادی) قرار بگیرد.

آموزش سئو

 

برای Gadgets ، Web News و Health می توان به ترتیب zoomit.ir  ، asriran.com و   Hidoctor.ir را در وب فارسی مثال زد. به طور میانگین این سایت ها نیز از نمودار بالا پیروی کرده اند.

در مورد نوع مطلب باید توضیح داد که منظور این است اگر شما در حال تولید صفحه ای برای سایت هستید که قرار است محتوای بنیادی باشد (cornerstone) بحث “محتوای بلند” می تواند در این قسمت مفید باشد.(اولین بار سال 2007 سایت copyblogger  بحث محتوای بنیادی را پیش کشید. در سال های گذشته آنقدر این بحث مهم شد که سایت copyblogger  در سال های 2015 و 2016 شش مطلب دیگر را در این زمینه منتشر کرد. ) چون در محتوای بنیادی شما باید هرآنچه که نیاز به توضیح اولیه دارد را با لینک، نمودار، شکل، جدول، عکس، فیلم، فایلی برای دانلود و … ذکر کنید، منطقی است که محتوای بنیادی، محتوای بلند باشد. (یعنی اگر به آن جامعیتی که محتوای بنیادی تعریف می شود نباشد، دیگر محتوای بنیادی نیست)

محتواهای بنیادی شاکله های اصلی یک وب سایت هستند. (محتوای بنیادی بعد از پیدا کردن کلمات کلیدی مهم کسب و کار آنلاین، باید ساخته شود. شما باید براساس مهمترین کلمات کلیدی، محتوای بنیادی خود را بسازید.)

 

[لینک مرتبط: بنیاد محتوا چیست؟ ]

 

با استفاده از محتوای بلند شکل ظاهری صفحه کمی نا متعارف می شود و بهتر است از بلوک های متنی (content blocks) در مدل های Tab و accordion استفاده کنید.

 

نمونه در سایت دیجی کالا : استفاده ترکیبی از Tab و accordion

آموزش سئو

 

نمونه در سایت بامیلو: مدل Tab

آموزش سئو

 

نمونه در سایت اسنپ فود : استفاده ترکیبی از Tab و Accordion

آموزش سئو

 

 

برخی اوقات هم می شود یک صفحه آنقدر محتوای بلند و غنی داشته باشد که بتواند تبدیل به یک مرجع خیلی خوب برای آن موضوع خاص شود.

به عنوان نمونه 200 Ranking Factors در سایت Backlinko که همین پست یک مرجع برای سئو حساب می شود.

 • با چه هدفی مخاطب وارد سایت شما شده است؟

         – خرید؟

         – عضو شدن در خبرنامه؟

         – استعلام قیمت؟ و …

 

 • هدف ما از انتشار این مطلب چیست؟

         – صرفا برای سئو؟

         – می خواهید مخاطب را با مطلب درگیر کنید؟

         – قصد بالا بردن نرخ تبدیل را دارید؟ (گرفتن ایمیل، فروختن محصول و … ) یا قصد معرفی خود را دارید؟

 

*******************************

 

2- Title Tag

شاید بتوان گفت بعد از متن اصلی، Title Tag مهم ترین عامل اثر گذار در On-page SEO است.

Title Tag عنوانی از صفحه است که در صفحه نتایج موتورهای جستجو نشان داده می شود یا به اصطلاح همان SEO Title. این عنوان صفحه که در صفحه نتایج موتورهای جستجو نشان داده می شود باید دقیق باشد و به طور مختصر محتوای صفحه را توضیح داده باشد.

آموزش سئو

 

پیشنهاد می شود طول Title Tag حدوداً بین 60 تا70 کاراکتر باشد اگر بیشتر از این مقدار باشد، در صفحه نتایج جستجو، عنوان به طور کامل نشان داده نمی شود و در ادامه آن “…” نشان داده می شود. در واقع گوگل کاری به تعداد کاراکتر هایی که در Title Tag یا Meta description به کار می رود ندارد بلکه چارچوبی برای هر نتیجه جستجو به طول 600 پیکسل (در دسکتاپ) در نظر می گیرد و هر تعداد کاراکتر که بتواند در این چارچوب نشان دهد را در صفحه نتایج جستجو نشان می دهد و در غیر این صورت، “…” نشان می دهد.

گوگل جریمه ای برای Title Tag های طولانی در نظر نمی گیرد ولی چون باید کاربر را هنگام نوشتن عنوان در نظر گرفت، بهتر است در هر حال عنوان طولانی نوشته نشود چون همان طور که گفته شد، به طور ناقص در صفحه نتایج جستجو نشان داده می شود. برای مثال در نتیجه جستجو زیر، طول Title Tag بیشتر از مقداری است که گوگل نشان می دهد و در ادامه آن “…” نشان داده شده است.

آموزش سئو

 

همان طور که گفته شد، گوگل برای عناوین طولانی جریمه ای در نظر نمی گیرد، ولی تکرار غیرعادی کلمات کلیدی به طور غیر عادی را متوجه می شود و احتمال آن وجود دارد که از این نظر برای صفحه جریمه در نظر بگیرد.

اهمیت Title Tag ها از یک جهت این است که یکی از عوامل اصلی هستند که به موتورهای جستجو کمک می کنند بفهمند صفحه شما در مورد چه موضوعی است و از جهتی دیگر، اولین برخورد کاربر با سایت شما از طریق Title Tag ای است که در صفحه نتایج جستجو نشان داده می شود.

پس هنگام نوشتن Title Tag باید هم کاربر را در نظر داشت و هم موتورهای جستجو را.

 

Title Tag شما همچنین در بالای مرورگر برای عنوان تب در نظر گرفته می شود.

نکته ای که هنگام انتخاب Title Tag باید در نظر گرفت این است که آن را برای صفحات مختلف سایت به طور کلی و عمومی انتخاب نکنیم. این که Title Tag شما عبارت عمومی و کلی نباشد به این معنی است که مثلاً همه صفحات سایت یک Title Tag به صورت پیش فرض نداشته باشند و همچنین همان طور که گفته شد، به کار بردن کلمات کلیدی در Title Tag از این نظر هم اهمیت دارد.

همچنین بعضی شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک یا نرم افزار های پیام رسان مثل تلگرام یا اسکایپ هم از Title Tag شما برای عنوان لینکی که به اشتراک گذاشته می شود استفاده می کنند و اگر از گوگل ادوردز استفاده کنید، Title Tag برای عنوان تبلیغ نیز که در بالا یا پایین صفحه نتایج جستجو نشان داده می شود، توسط گوگل استفاده می شود.

اگر کلمه کلیدی خاصی هست که قصد دارید با آن در صفحه نتایج جستجو رتبه بیاورید، تا حد ممکن سعی کنید که:

 1. در Title Tag خود کلمه کلیدی را به کار ببرید.
 2. تا جایی که امکان دارد ترجیحاً کلمه کلیدی را اول Title Tag به کار ببرید.

همچنین برای جذب کاربر به این که روی لینک شما کلیک کند، همراه عنوان های خود کلمات، اعداد و علامت های مناسب به کار ببرید که توضیحات بیشتری در مورد پست بدهد. استفاده از کلماتی مثل “بهترین”، “جدید”، “لیست”، ” آپدیت 96″، “با عکس” یا علامت های [ ] و ( ) و اعداد و عبارت های مشابه باعث می شود احتمال کلیک کردن روی لینک شمابالا برود، چون اعداد و علامت ها جلب توجه می کنند.

زمانی که ما از اعداد استفاده می کنیم 36% احتمال کلیک افزایش می یابد.

آموزش سئو

 

نکته: در Hubspot  به این نتیجه رسیده اند که بر روی عنوان های دارای براکت و پرانتز 38% بیشتر کلیک می شود نسبت به نمونه هایی که براکت و پرانتز ندارند.

 

نمونه هایی از بهترین Title های سایت  backlinko

آموزش سئو

 

 

*******************************

 

3- Meta description

Meta description توضیح مختصری در مورد محتوایی است که کاربر در صفحه پیدا خواهد کرد که در صفحه نتایج جستجو گوگل زیر هر لینک نشان داده شده است.

سئو سایت

 

اگرچه Meta description تأثیر مستقیمی در بهبود رتبه در صفحه نتایج جستجو گوگل ندارد، ولی گوگل از آن استفاده می کند تا موضوع صفحه را بفهمد و بر روی Click through Rate که به اختصار CTR هم گفته می شود، هم می تواند تأثیر داشته باشد چون اگر Meta description شما بین بقیه نتایج جستجو متمایز باشد، احتمال این که کاربر بر روی لینک صفحه شما کلیک کند بالا می رود.

توصیه می شود حداقل یک بار تا حد ممکن در Meta description کلمه کلیدی اصلی نیز استفاده شود. اواخر سال 2017 طول Meta description از حدود 155 کاراکتر به 320 کاراکتر افزایش یافت.

 

*******************************

 

 

4- URL یا آدرس صفحه

برای نوشتن URL هر صفحه باید چند نکته را مد نظر داشت:

 • دقت کنید که URL صفحه تا حد ممکن کوتاه باشد.
 • مثل محتوا و Title Tag، بهتر است در URL صفحه نیز، کلمه کلیدی اصلی مد نظرتان استفاده شود.
 • URL صفحه باید به گونه ای نوشته شده باشد که برای کاربر خوانا و معنادار باشد و کاربر بتواند بفهمد که از این صفحه چه انتظاری داشته باشد.
 • نکته آخر هم این است که اگر به هر دلیل تصمیم گرفتید URL یک یا چند صفحه از سایتتان را تغییر دهید (اول این که اگر واقعاً نیازی به این کار نیست) این کار را انجام ندهید ولی در صورتی که URL صفحه را تغییر دادید، باید از طریق 301 redirect انتقال دهید.

برای مثال URL ای که به صورت عدد باشد URL مناسبی نیست چون نه گوگل می تواند بفهمد صفحه به کجا می رسد و چه معنی دارد و نه کاربر.

نمودار پایین مربوط به سایت backlinko  است که از تحقیق در مورد یک میلیون سایت به دست آورده است. نمودار پایین نشان می دهد هر چه در صفحه نتایج جستجو، از رتبه یک به رتبه های بالاتر می رویم، تعداد کاراکتر های URL نیز افزایش می یابد. پس تا حد ممکن URL خود را کوتاه انتخاب کنید در عین حالی که URL معنادار نیز باشد.

سئو سایت

 

 

*******************************

 

 

5- استفاده از عکس ها یا ویدئو های مرتبط (multimedia)

محتوایی که فقط متن باشد، به تنهایی فقط تا جایی می تواند مخاطب را در صفحه نگه دارد. استفاده از تصاویر مرتبط، ویدئو، جدول، نمودار، اینفوگرافی و موارد مشابه علاوه بر اینکه به فهم مطلب کمک می کند، می تواند زمان ماندگاری کاربر در صفحه را افزایش دهد و همچنین Bounce rate را کاهش دهد که هر دو باعث می شود گوگل محتوای شما را با ارزش تر در نظر بگیرد و البته مخاطب هم راضی تر باشد.

*******************************

 

 

6- استفاده از Heading Tags

استفاده از تگ H1 و H2 (یا حتی تا H6) نیز به بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج جستجو گوگل کمک می کند. اگر از پلاگین yoast استفاده می کنید، عنوان پست را به طور پیش فرض تگ H1 قرار می دهد. تگ های H2 تا H6 را می توان در متن پست استفاده کرد. بهتر است هر متنی که از این تگ استفاده می کند، کلمه کلیدی اصلی به کار رفته باشد.

انجام این کار برای خواننده نیز مفید است چون قسمت بندی صفحه با استفاده از تگ های H2 و H3 مشخص می شود.

تگ H1 در هر صفحه باید فقط یکبار استفاده شود.

 

*******************************

 

 

7- کلمات کلیدی (Keywords)

کلمات کلیدی عبارت ها و کلماتی هستند که در گوگل وارد می شوند که به آن ها Search query هم گفته می شود. به عنوان صاحب سایت یا تولید کننده محتوا، شما باید کلمات کلیدی در متن خود به کار ببرید که مرتبط با ورودی های جستجوی کاربران باشد تا آن ها راحت تر بتوانند محتوای شما را پیدا کنند.

کلمات کلیدی را باید در موارد زیر به کار برد:

 • URL
 • تگ های H1 و H2
 • Meta description
 • alt text عکس های موجود در محتوا
 • محتوای صفحه
 • عنوان سئو یا title tag

همه این ها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا بهتر بفهمند محتوای شما درباره چه موضوعی است و احتمال این که صفحه شما به مخاطب مورد نظرتان نشان داده شود، بیشتر شود.

توصیه می شود چگالی کلمه کلیدی در متن، بین 2 تا 4 درصد باشد اگرچه قانون و قاعده مشخصی برای این کار وجود ندارد. مثلاً در یک متن 500 کلمه ای، بهتر است بین 10 تا 20 بار کلمه کلیدی به کار برده شود.

 

*******************************

 

 

8- لینک های داخلی

لینک های داخلی یک سایت، صفحات سایت را به یکدیگر متصل می کند و باعث یکپارچگی و اتصال سایت به یکدیگر می شوند.

استفاده از لینک های داخلی در سایت سه هدف دارد:

1- به کاربر کمک می کند صفحات مورد نیاز خود را در سایت راحت تر پیدا کند.

2- معماری و سلسله مراتب صفحات سایت را مشخص می کند. توصیه می شود ساختار سایت مشابه یک هرم باشد.

 

[مطلب مرتبط: cornerstone چیست؟ ]

 

در نهایت، ساختار سایت به نحوی باید باشد که همه صفحاتی که قرار است توسط گوگل Index شوند و طبیعتاً در صفحه نتایج گوگل نیز نشان داده شود، حداکثر با چند لینک واسط، به صفحه اول سایت وصل باشند و بتوان به آن ها رسید.

سئو سایت

 

3-  Page Authority و ارزش صفحات را در سایت پخش می کند. مثلاً اگر صفحه اول سایت بیشترین PA را داشته باشد، با لینک دادن به صفحات دیگر سایت که برای شما مهم است، می توانید به بهبود رتبه آن صفحه نیز کمک کنید.

 

یک قانون کلی این است که هر چه تعداد لینک هایی که در یک صفحه هستند بیشتر باشد، ارزشی(Link Equity) که صفحه به هر لینک منتقل می کند کمتر می شود پس بیش از حد به صفحات دیگر سایت لینک ندهید. همچنین به صفحاتی لینک بدهید که قصد دارید رتبه آن ها را بهبود بدهید.

استفاده از Anchor Text مرتبط و مناسب نیز برای لینک های داخلی مهم است ولی تأثیر آن به اندازه Anchor Text هایی که برای بک لینک ها استفاده می شود نیست. یعنی استفاده از Anchor Text بیشتر در بحث بک لینک و Off page SEO اهمیت زیادی پیدا می کند.

*******************************

 

 

9- استفاده از LSI Keyword

کلمات کلیدی هم فامیل (LSI Keyword) به موتورهای جستجو کمک می کنند تا کاملا متوجه بشوند که متن  شما در مورد چه چیزی صحبت می کند.

زمانی که شما در متن خود کلمات: سامسونگ، اپل، مایکروسافت استفاده کرده اید، موتورهای جستجو تشخیص می دهند که این متن در مورد تکنولوژی است.

یکی از راه های تشخیص LSI Keyword قسمت search related پایین صفحه نتایج جستجو گوگل است. به عنوان مثال ما می خواهیم راجع به “شاعر معاصر” مطلبی بنویسیم. “شاعر معاصر” را درگوگل سرچ می کنیم و بعد به پایین صفحه مراجعه می کنیم.

سئو سایت

 

*******************************

 

 

10- Site Speed

گوگل رسماً در سال 2010 اعلام کرد سرعت سایت را جزء عواملی در نظر می گیرد که در رتبه سایت در صفحه نتایج جستجو تأثیر دارد. سایت Backlinko میانگین سرعت لود یک میلیون سایت را بررسی کرده است و نتیجه این بوده که همبستگی بین رتبه بهتر سایت و سرعت بالاتر سایت وجود دارد. به این معنی که سایت هایی که سرعت بالایی داشته اند، از نظر رتبه در صفحه نتایج گوگل نیز به نسبت رتبه بالایی داشته اند.

چون مصرف موبایل در جهان رو به افزایش است و موبایل ها نمی توانند هنوز با سرعت بالا پردازش کنند، گوگل به وب مستران کم کم فشار وارد می کند تا نسخه موبایل خود را هم درست کنند. اقدام اخیر گوگل در June 2017 این بود که سایت testmysite.withgoogle.com که سرعت دسکتاپ و موبایل را می سنجید، از آن تاریخ به بعد فقط به موبایل اهمیت می دهد.

 • یکی از بهترین راه حل ها داشتن یک سرویس هاست خوب برای میزبانی سایت است (ترجیحا محلی)

حتی اگر گوگل نیز اهمیتی به سرعت سایت نمی داد، استفاده از سایتی که سرعت بالاتری دارد برای کاربران نیز راحت تر است و احتمال این که صفحات بیشتری را باز کنند بالا می رود.

نمودار زیر نتیجه تحلیل رابطه بین سرعت سایت و رتبه سایت در صفحه نتایج جستجو در گوگل، برای یک میلیون سایت توسط Backlinko است.

سئو سایت

 

 

*******************************

 

 

11- استفاده از alt text برای تصاویر

بات های گوگل از Alt text تصاویر می فهمند که تصویر در مورد چه موضوعی است و البته تنها تصاویری در قسمت نتایج تصویری گوگل(Images) نشان داده می شوند که Alt text داشته باشند.

 

*******************************

 

 

12-  Indexing

موتورهای جستجوگر مانند گوگل لینک ­ها را دنبال می­ کنند. آن­ها لینک ­ها را از یک صفحه وبسایت به صفحه وبسایت دیگر دنبال می­کنند. موتور جستجوگری مانند گوگل شامل خزنده ­ها (crawler)، شاخص و الگوریتم است. خزنده ­ها لینک های سایت شما را  دنبال می­کنند. آن ها در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در حال گشت و گذار در فضای اینترنت هستند و HTML صفحات را در دیتابیس­ های غول پیکر خود ذخیره می­کنند، به این عمل ایندکس کردن می­ گویند. این ایندکس­ ها به محض اینکه گوگل مطلب جدید یا ویرایش شده­ای را در وبسایت شما ببیند به ­روز می ­شود. میزان رفت و آمد گوگل به سایت شما، براساس ترافیک سایت و مقدار تغییراتی است که در سایت ایجاد می­کنید.

اولین دلیل اینکه گوگل متوجه وجود سایت شما شود، داشتن لینک در سایت دیگر است که ایندکس شده باشد. دنبال کردن این لینک­ ها اولین سرنخ برای خزنده ­های گوگل و ذخیره ­ی ایندکس شما می­ باشند.

یکی از کارهایی که باید برای هر سایتی انجام شود این است که از این که گوگل می تواند صفحات سایت را ببیند و Index کند، اطمینان حاصل کرد. یکی از کارهایی که باید انجام شود ساخت Sitemap و فایل Robots.txt برای سایت است.

Sitemap تقریباً همه صفحاتی که قرار است توسط گوگل دیده شود را با ساختار مناسب لیست، و به گوگل اعلام می کند.

فایل Robots.txt هم به بات هایی که صفحات سایت را crawl می کنند (مثل بات گوگل) اعلام می کند که چه صفحاتی را crawl کنند و اجازه بازدید از چه صفحاتی را ندارند.

 

*******************************

 

13- External Links

لینک های خارجی، لینک هایی هستند که از یک سایت به سایت دیگری داده می شوند. در این جا در مورد لینک خارجی صحبت می کنیم که از سایت خودمان به سایت دیگری می دهیم. Anchor text در لینک های خارجی اهمیت بالایی دارد و باید به نحوی انتخاب شوند که به صفحه لینک مرتبط باشند و همچنین، کاربر نیز با خواندن Anchor text متوجه شود که اگر روی لینک کلیک کند، به کجا هدایت می شود.

در هر مطلبی سعی کنید حداقل چند لینک خارجی به سایت های معتبر بدهید.

 

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

*******************************

 

 

14- آپدیت محتوا:

بعد از مدتی سعی کنید که صفحات پر بازدید خود را آپدیت محتوا کنید. مثلا مطلبی به ادامه آن بیفزاید یا چیدمان آن صفحه را بهتر کنید. گوگل به این اقدام امتیاز بالایی می دهد. حدود چند روز پیش ما ۱۵ صفحه پر بازدید سایت مرکزش را آپدیت محتوا کردیم و بعد Search Console  را  چک کردیم و متوجه شدیم  CTR آن کوئری ها برای هر صفحه دو برابر شده اند. از طرف دیگر ،  برای برخی از صفحات و محتوا ها ممکن است آپدیت حتی به ضرر رتبه آن محتوا در نتایج گوگل شود. بنابراین  آپدیت بودن محتوا اگرچه مهم است اما همیشه الزاما نتایج مثبت ممکن است نداشته باشد. تشخیص این آپدیت کردن یا نکردن محتوا هم نیازمند تجربه و هم صرف وقت جهت track کردن مداوم محتواست.

 

 • اهمیت آپدیت محتوا و میزان ایندکس صفحات

بحث آپدیت محتوا در پویا بودن و زنده بودن یک سایت بسیار مهم است. شما بهتر است هفته ای حداقل 3 الی 4 بار  سایت را  آپدیت کنید. در نظر داشته باشید که اضافه کردن عکس، مقاله، صفحه ، ویرایش پست های قبلی و کامنت گذاری نیز جزء آپدیت حساب می شوند. ( پس سعی کنید مقاله ای بگذارید که جذاب باشد و مخاطب برای آن کامنت بگذارد. )

آنقدر این مسئله به روز شدن سایت مهم است که بعضی از سایت ها در کنار تمام مطالبشان از اخبار نیز استفاده می کنند. اخبار به دلیل ماهیت قابل منتشر بودن در هر لحظه و همچنین تعداد بالای آن، بسیار به آپدیت بودن سایت کمک می کند. زمانی که می گوییم میزان ایندکس صفحات برای گوگل مهم است، منظورمان میزان صفحات ایندکسی که محتوای با کیفیت داشته باشد.

برخی افراد برای اینکه سایت را همیشه به روز نگه دارند از روش های کلاه سیاه استفاده می کنند و میزان ایندکس خود را با استفاده از RSS افزایش دهند.

آر اس اس , بهترین راه برای دسترسی به آخرین مطالب و اخبار و نوشته های یک بلاگ یا یک سایت است. با نرم افزارهای خاصی که روی سایت ما اضافه می شود ، می­توانیم از RSS سایت های مختلف ، مطالبشان را برداریم و به صورت اتوماتیک در سایت خودمان منتشر کنیم.

سایت zoomit   و digiato   هر دو با موضوع فناوری محتوا منتشر می کنند و از لحاظ های مختلف شبیه هم هستند. یکی از نکاتی که باعث شده است zoomit  بتواند از digiato   موفق تر باشد، این است که توانسته مخاطبانی داشته باشد که بر روی مطالبش کامنت بگذارند.

سئو سایت

 

سئو سایت

 

برای داشتن صفحات ایندکس زیاد در گوگل و آپدیت دائمی سایت، بهترین راه تولید محتوا است. خیلی از سایت ها به اهمیت این نکته پی برده اند و دست به اقدام زدند.

دیجی کالا: راه اندازی دیجی کالا مگ (نوشتن در مورد تکنولوژی، تولید پادکست و … )

هتل یار: راه اندازی وبلاگ (مجله گردشگری)

علی بابا: راه اندازی آرشیو مقالات (نوشتن مطالبی در مورد پرواز)

 

*******************************

Off-page SEO

همه کارهایی که در Off-page SEO انجام می شود اساساً مربوط به Link building یا لینک سازی است و همان طور که گفته شد، Off-page SEO به همه کارهایی که خارج از سایت انجام می گیرد تا بر روی رتبه سایت در صفحه نتایج جستجو گوگل تأثیر بگذارد گفته می شود.

 

ارزش لینک­ ها برای موتورهای جستجو

اطلاعات مربوط به چگونگی جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار است (نحوه چیدمان سایت­ ها در نتایج گوگل). موتورهای جستجوگر از تعداد لینک­های متصل شده به سایت­ ها(بک لینک)، برای تعیین میزان اهمیت آن سایت استفاده می ­کنند. لینک­ های داخلی (از سایت خودمان) و هم لینک ­های خارجی( از سایت­ های دیگر) به گوگل در رتبه­ بندی سایت کمک می­ کنند. برخی لینک­ ها خیلی مهمتر از بقیه هستند: لینک از سایت ­هایی که خودشان دارای لینک­ های بسیار زیادی از سایت ­های دیگر هستند، به طور کلی خیلی مهم تر از لینک ­هایی هستند که از سایت­ های کوچک با لینک­ های خارجی کم هستند. در نتیجه، بک لینک گرفتن از سایت­ هایی که خودشان بک لینک­های زیادی دارند، بسیار با ارزشتر از بک لینک گرفتن از سایت­هایی است که بک لینک کم دارند.

 

انواع لینک، بک لینک و توضیح هر کدام:

 1. Outbound Link:به لینکی که از داخل متن سایت ما به سایت دیگر داده شود.
 2. Inbound Link: به لینکی که در داخل متن باشد و از سایت دیگر به سایت ما ارجاع بدهد.
 3. Backlink: هر نوع لینکی ( Follow و NoFollow، چه در قسمت پیوند ها، کامنت ها و هر جای سایت) به سایت ما داده شود، بک لینک برای سایت ما می باشد.
 4. External Link: هر نوع لینکی ( Follow و NoFollow، چه در قسمت پیوند ها، کامنت ها و هر جای سایت) از سایت ما داده شود.
 5. Internal Link: هر لینکی که کاربر را به صفحات دیگر سایت خودمان ارجاع دهد.
 6. Forlink: همان External link است که از سایت خودمان به سایت دیگری می دهیم.

 

توضیجات کوتاه:

 • می توانید توضیح کامل Outbound Link و Inbound Link را از وبسایت دوست خوبم سجاد مطالعه کنید.
 • Inbound Link ≠ Outbound link (دقیقا در معنا مخالف هم دیگر هستند)
 • External Link ≠ Internal Link (دقیقا در معنا مخالف هم دیگر هستند)
 • همانطور که در شکل می بینید Backlink کلی تر از Inbound Link و External Link کلی تر از Outbound Link می باشد.

 

در این جدول تمام این اصطلاحات بر اساس سایت ما زده می شود. به عنوان مثال از سایت ما Outbound link  می دهیم ولی برای سایت ما Backlink می گیریم.

 

تفاوت لینک های Follow و Nofollow

بک لینک هایی که follow هستند هم در اعتبار دهی گوگل لحاظ می شوند و هم برندیگ و فروش و رتبه الکسا در پی دارند اما بک لینک هایی که Nofollow هستند فقط در برندینگ و فروش و الکسا تاثیر دارند.

برندینگ هم به شرطی که Anchor Text را اسم سایت گذاشته باشند. (مانند لینکی که من در این مطلب به سایت محمدرضا شعبانعلی دادم). فروش هم به شرطی که لینک داده شده، به فروشگاه منتهی شود یا اینکه سایت گیرنده بتواند کسی که وارد سایت می شود را به سمت فروش سوق دهد.

رپورتاژ آگهی را هم دقیقا بیشتر برای گرفتن Inbound link، برندینگ (اگر سایتی که رپورتاژ آگهی می گیرد خودش پربازدید باشد) و فروش (اگر سایتی که رپورتاژ آگهی می گیرد روی مخاطبان نفوذ داشته باشد) و بهبود رتبه الکسا استفاده می کنند.

نکته: منظور از Backlink همان Inbound link است که بهتر است در متن باشد و follow و حتماً دائمی.

عوامل تأثیر گذار در Off page SEO:

 • پُست مهمان : یکی از شوخی های جالب فضای وب فارسی هم پست مهمان است. پست مهمان به پستی گفته می شود که اورجینال باشد (از جایی کپی نشده باشد) ما این را در سایت مقصد قرار می دهیم و در آن لینک به سایت خودمان می گذاریم. این کار به صورت رایگان توسط سایت مقصد انجام می شود. نفعی هم که برای سایت مقصد دارد این است که یک محتوای اورجینال و ناب را به صورت رایگان به دست آورده. (گوگل به محتوای اورجینال خیلی اهمیت می دهد). حالا کافی است شما پست مهمان را سرچ بزنید. خیلی از سایت ها در مورد آن نوشته اند و می گویند که پست مهمان هم با آغوش باز قبول می کنند.

رپورتاژ آگهی ای که در اینجا ما در موردش صحبت می کنیم همان رپورتاژ در فضای وب است. که در اکثر مواقع متن است (یعنی من تا حالا به جز این ندیدم).

در این قسمت به دلیل اینکه هزینه هم پرداخت می کنید بیش از همیشه به “هم موضوع بودن” سایت آگهی گیرنده با سایت خودتان اهمیت بدهید.

قبل از دادن رپورتاژ آگهی حتما هدف خود را از این کار مشخص کنید (به نظر من اگر هدفی به جز بک لینک معتبر دارید می توانید خیلی کارهای دیگر انجام دهید با هزینه های پایین تر) و برای این موضوع حتما به PA, DA, MOZRank دقت کنید.

حتما حتما حتما رپورتاژ های دائمی را فقط قبول کنید نه شش ماهه و یک ساله و لینک Follow باشند.

رپورتاژ آگهی چند فایده دارد:

 1. اگر سایتی که به آن رپورتاژ می دهید خیلی نزد مخاطبان خود اعتبار داشته باشد. فروش، برندینگ، بهبود رنک الکسا را در پی دارد. اما من تا به حال همچین وبسایتی را در وب فارسی ندیده ام و اگر باشد رپورتاژ آگهی قبول نمی کنند.
 2. بهترین نوع Inbound Link گرفتن همین رپورتاژ است و همانطور که گفتم Inbound Link بهترین نوع بک لینک است.(اگر نگویم تنها راه، چون در وب فارسی کسی عادت به نوشتن منبع ندارد که بخواهد نام شما را حتی اگر مطلب را از سایت شما برداشته باشد بنویسد)
 3. یکدفعه به چند سایت رپورتاژ ندهید مثلا این کار را ماهی یکبار یا دو هفته ای یکبار انجام دهید.
 • شبکه های اجتماعی: یکی از بهترین بک لینک های Nofollow همین شبکه های اجتماعی هستند. مهمترین آن ها فیس بوک، توییتر و گوگل پلاس است. اما برای اهداف خاص تر می توانید از آپارات و یوتیوب و اینستاگرام هم استفاده کنید. اما بیشترین تاثیر برای سئو را همان سه تای اول دارند.
 • فروم: داشتن انجمن برای سایت (بسته به موضوع سایتتان. گاهی اوقات موضوع به گونه ای است که به راحتی نمی شود برای آن در سایت خودمان انجمن بزنیم) و شرکت در انجمن های مربوط به موضوع سایتتان تاثیر بسیار خوبی دارد.(سایت های بزرگ انجمن راجع به هر موضوعی دارند)
 • تبادل لینک : می توانید با سایت هایی که هم موضوع با شما هستند(یعنی رقبایتان) تبادل لینک کنید. البته تبادل لینک زمانی فایده دارد که سایت مورد نظر، بهتر از سایت ما باشد و اگرچه اگر آن سایت به سایت ما لینک بدهد، ضرر چندانی لزوماً متحمل نمی شود، ولی در عین حال دلیلی هم ندارد خودش را به دردسر بیندازد.

البته تبادل لینک زمانی فایده دارد که سایت مورد نظر، از سایت ما بهتر باشد و تبادل لینک با ما ممکن است برای اون ضرر داشته باشد پس احتمالاً با ما تبادل لینک انجام نمی دهد.

 • PPC: تبلیغات گوگل ادوردز یا تبلیغات کلیکی انجام دهید.
 • ثبت لینک در دایرکتوری ها : قبلا جواب می داده و الان دیگر منسوخ شده. در ایران هم سایت های زیادی هستند که در ازای دریافت وجه، لینک شما را در سایت قرار می دهند. نه این کار را با سایت های خارجی و نه با سایت های ایرانی انجام دهید. سایت های ایرانی که جایگاه خاصی ندارند و سایت های خارجی معتبر هم قبول نمی کنند و آن هایی که قبول می کنند، باعث می شوند که اسپمرها از آن جا شما را پیدا کنند و برایتان درد سر ساز شوند.
 • لینک بیلدینگ کلاه خاکستری: در سرویس دهنده های وبلاگ، وبلاگ بسازید و خلاصه مطالب سایتتان را با لینک در آن ها بگذارید. (تاثیرش بیش تر از آن چیزی است که در ذهن بگنجد) – این یکی در واقع جزو Off-Page SEO  نبود و صرفا تجربه نگارنده است.

 

 

نکته: از دادن آگهی رایگان در سایت های آگهی رایگان پرهیز کنید بعد از یک مدت آگهی شما را حذف می کنند و به سایت شما ضربه بدی در لینک بیلدینگ وارد می شود.

لینک مرتبط با Off-page SEO و بک لینک: 15 نکته در خرید بک لینک

 

کماکان این مطلب در آینده به روز و تکمیل تر می شود.

 

منابع: http://MOZ.com

http://Blog.hubspot.com

http://Searchengineland.com

http://neilpatel.com

http://ahref.com

http://Backlinko.com

yoast.com

webmindset.net

 

ادامه دارد …

 

این متن با همکاری محسن بازیاری عزیز گردآوری شده است.

 

با تشکر

حمید طهماسبی
سئو چیست؟(بهینه سازی برای موتورهای جستجو) – آموزش سئو [تکمیل]
4.5 امتیاز از 22 رای

19 دیدگاه برای “سئو چیست؟(بهینه سازی برای موتورهای جستجو) – آموزش سئو [تکمیل]

 1. سلام و خدا قوت
  در مورد نوشتن مطلب برای کلمات کلیدی سوال داشتم از خدمتتون:
  مثلا مطلبی در مورد کلمه کلیدی “داستان انگلیسی” می نویسم، و یک مطلب منتشر میکنم. آیا برای کلمات کلیدی هم خانواده این مثل: “داستان کوتاه انگلیسی”، “داستان به زبان انگلیسی”، “داستان های کوتاه انگلیسی”، “داستان کوتاه انگلیسی ساده” و … هم باید جدا گانه مطلب بنویسم تا رتبه در این ها هم بدست بیارم؟ و سوال مهمتر اگر برای هر کدام مطلب بنویسیم احتمال جریمه شدن توسط گوگل به خاطر مطلب تکراری وجود داره؟ و سوال دیگه اینکه در کلمات کلیدی با خودمون به رقابت نمیفتم؟
  با تشکر

  1. سلام علی جان
   در وهله اول عذر خواهی می کنم که دیر جواب شما را دادم
   در مورد وسال شما باید عرض کنم که تمام کلماتی را که فرمودید (به فرض که به عنوان کلمات هم فامیل درست باشند) می بایست در یک مطلب به کار ببرید. چه بهتر که ان مطلب هم بالای 1000 کلمه باشد

 2. سلام ..
  بسیااااار ممنونم برای این همه محتویات عالی در یه جا !
  همه مطالب بالا رو دو بار خوندم .. عالی بود.
  یه سوال داشتم خدمتتون .. لینک URL صفحه بهتره فینگلیش باشه ؟ یا فارسی ؟ یا انگلیسی ؟
  یعنی در مورد ” کفش” میخوام صفحه درست کنم .. کدوم بهتره از نظر سئو؟
  1- http://www.mydomain.com/shoes
  2 – http://www.mydomain.com/kafsh
  3- کفش/www.mydomain.com
  در نظر داشته باشی که گزینه 3 تناقض داره با url کوتاه .. چون رشته بسیار زیادی رو تولید میکنه.
  ممنون میشم نظر دوستان را بدونم.
  سپاسگزارم

  1. سلام
   3 سال طول کشید تا به جواب این سوالی که شما پرسیدی رسیدم. چون خیلی برای خودم مهم بود. امروز نظر شخصی من با اطلاعات الانم قاطع میگم مورد یک

 3. سلام
  خیلی ممنون از آپدیت های منظم این مطلب خوب.
  من در مورد ایندکس شدن صفحات سایت سوال دارم. بعضی از صفحات سایت من در سرچ کنسول (در گزارش Index Coverage) جزو صفحات Excluded هستند ولی در SERP نمایش داده میشوند. شما می‌دانید چرا این صفحات با وجود اینکه ایندکس نشده اند،در SERP گوگل نمایش داده می‌شوند؟

  1. سلام
   پیگیر همین مطلب باشید
   در ادامه تمام مسائل مربوط به سئو در اینجا گفته خواد شد. به احتمال زیاد تا آخر امسال تمام می شود. از قسمت E-book کتاب سئو محتوا رو هم دانلود کن و بخون.
   درقسمت سمت چپ سایت، پربازدید ها، “نقطه شروع به تجارت آنلاین” رو استارت بزن .

 4. سلام حمید جان. بحث سِو شیرین و دوست داشتنیه و شما هم خیلی خوب برامون توضیحش دادین. خصوصا الان که در حال راه اندازی یک استارت آپ بر پایه نت هستم به خوندن این دست یادداشت ها نیاز بیشتر ی دارم، ممنونم برای وقتی که گذاشتی. آروزی توفیقات روزفزون برای شما دوست خوبم دارم.

  با احترام

  محمد

 5. سلام
  وقتتون بخیر
  لطفا در مورد سئوی محلی هم منابعی رو برای مطالعه بیشتر معرفی کنید.
  مثلا من کسب و کاری در شهر خودم دارم و می خام روی بازاریابی محتوا کار کنم. افراد مختلفی که از شهرهای مختلف به سایت من بیان، برام سودی نخواهد داشت. اینکه چگونه میتوانم بازدید کننده بیشتری از شهر خودم به سایتم جذب کنم؟
  با تشکر

 6. سلام و خداقوت
  مدت زیادی بود که در مورد Title Tag و Meta Description ابهام داشتم و سایت های زیادی رو جستجو کردم تا این دو مفهوم رو دقیق متوجه شدم. اکثر سایت ها مبهم توضیح داده بودند و برای تازه کار درک آن محتواهای مبهم خیلی سخت و گمراه کننده بود.
  بهترین محتوا در توضیح این دو، همین مطلب شماست.
  با تشکر فراوان
  امیدوارم گوگل اینقدر شعورش برسه که این مطلب این صفحه رو بجای اون مطالب مبهم قبلی نشون بده!

 7. نکته بعدی هم در مورد inbound link می باشد که در مقایسه باBaklinks و internal llink ارزش بیشتری دارند. البته در صورتی که سایتی که این لینک را به ما می دهد اعتبار بالاتری از ما داشته باشد که اعتبار را می توانیم تا حدی از رتبه الکسا بفهمیم.
  و دوم اینکه Anchor text ( متنی که وب مستر سایتی که به ما لینک داده برای معرفی ما استفاده می کند) شامل کلمات کلیدی و یا موضوع سایت ما باشد. مثال:
  شما می توانید برای وبلاگ نویسی و چگونگی تولید محتوا به استراتژی محتوا مراجعه کنید.
  این لینک برای متمم اعتبار بیشتری دارد.

  1. معصومه بهتر که اعتبار را از این سایت ها برداری (الکسا فقط رتبه است، قابل استناد نیست)
   seoreviewtools.com/bulk-seomoz-authority-checker/
   https://moz.com/researchtools/ose
   دومی خوبی که داره اینه که spam score را هم میده.
   راستی یادم بنداز بعدا کامل راجع به 17 فاکتور اسپم بگم

 8. برای من فلسفه لینک های follow , nofollow جای سوال بود سرچ کوچکی انجام دادم که با یک مثال توضیح می دهم:
  وقتی شما وارد مغازه ای می شوید فروشنده یک جنس را به شما معرفی می کند و می گوید این خیلی خوبه برند هست امتحان پس داده است و با ضمانت می تونید اون رو بخرید. این در حقیقت همان لینک follow هست به عنوان یک پیشنهاد مدل دیگری هم معرفی می کند و می گوید این هم بد نیست و تضمینی برای آن ندارد و به شما صدرصد آن را پیشنهاد نمی کند این همان nofollow است.
  در حقیقت وب مسترها با استفاده از پلاگین Rel Nofollow Checkboxلینک را nofollow می کنند و شما اگر اکستنشن nofollow را بر روی chrome نصب کرده باشید آن لینک با نقطه چین قرمز نمایش داده می شود. و به شما می گوید این فقط یک پیشنهاد است من آن را ضمانت نمی کنم.
  اما نقش این لینک ها در سئو چگونه است ؟ در واقع وب مستر به خزنده های گوگل می گوید شما لینک follow را فقط به حساب بیاور حالا مثلا به عنوان inbound link و برای سایت مورد نظر این لینک ارزشمند است اما به گوگل می گوید لینک nofollow را به حساب نیاور این لینک فقط یک پیشنهاد است برای مخاطب یا مشتری که بگوییم این هم بد نیست به این خاطر nofollow اعتباری برای گوگل ندارد. و تاثیری در سئو سایت مقصد ندارد.

  نکته : 1- معمولا لینک هایی که در کامنت ها می آیند nofollow هستند.
  2- سایت http://www.wordstream.com تعریف جالبی برای nofollow دارد.
  No follow links get no love. Theirs is a sad and lonely life
  و می گوید:
  برچسب nofollow اساسا یک علامت اطلاع رسانی برای موتورهای جستجو است که می گویند “این را در نظر نگیرید.”
  نکته3: اگر از لحاظ درآمدی نگاه کنیم ممکن است وب مستر با صاحب آن لینک قرارداد بسته باشد برحسب پولی که پرداخت می کند لینکش را جزو nofollow ها قرار دهد.

  1. ???????????
   چقدر خوب توضیح دادی، کار من و راحت کردی. واقعا ممنون
   در مورد سوم کاملا درست گفتی.
   وقتی می خوای لینک از سایت ها خریداری کنی، قیمت لینک folow حدودا دو برابر لینک nofoolow هست. (البته زیاد لینک خریدن توصیه نمیشه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *