فکر میکنی که میتونی

واقعا به این باور دارم که مهارت انجام کارهای تکراری یکی از تکه های مهم پازل موفقیت است.

اینکه بتوانیم یک کار را برای مدت زمان نامعلومی دائما انجام دهیم.

آیا می توانید برای مدت نامعلومی هر روز صبح نان پنیر بخورید؟

آیا می توانید برای مدت نامعلومی هر روز ظهر یک غذای واحد بخورید؟

می توانید بابت انجام پروژه ای یک هفته در شرکت بمانید و حتی از پله ها هم پایین نروید؟

مهارت انجام کارهای تکراری

به نظر من اینکه ما بتوانیم کارهای درست (یا کارهایی را که باید بالاخره انجام شوند) را که فقط شروع آن ها معلوم است انجام دهیم (در حدی که نتوان برای آن نقطه پایانی را تصور کرد)، کار بسیار بزرگ، سخت و حوصله بری است.

بعضی اوقات دیگر نمی توان ادامه داد. به خودمان می گوییم: حالم دیگه داره بد میشه.

این درست همان زمانی است که افراد عادی از افراد موفق جدا می شوند. یک خط بسیار ضخیم بین این دو دسته هست.

تکه ای از پازل موفقیت خوشبختانه یا متاسفانه دست کارهای تکراری است. (من از این موضوع خوشحالم)

کارهای تکراری آن اسب وحشی است که اگر بتوان آن را رام کرد و سوارش شد، سواری خوبی به ما خواهد داد. مقید بودن به انجام یک کار، بسیار بسیار سرنوشت ساز است. یکی از نمونه های جالب مهارت انجام کارهای تکراری کانال تلگرام lovelyfork@ می باشد. به مدت دوسال است که هر شب عکس یک چنگال (همان عکسی که هر شب می گذارد، نه عکسی متفاوت) را به اشتراک می گذارد. این کانال حدود ۴۴ هزار نفر عضو دارد و عکس چنگال تا یک میلیون بازدید هم دارد.

داشتم با خودم حساب می کردم که دوسال می شود، ۷۳۰ روز. اگر بابت هر عکس گذاشتن یک دقیقه زمان صرف کند، به عبارتی می شود ۷۳۰ دقیقه که به ساعت می شود، حدود ۱۲ ساعت.

۱۲ ساعت اصلا عدد زیادی نیست، شاید همه ما بتوانیم ۱۲ ساعت یک کار تکراری را انجام دهیم ولی بعید می دانم که کسی باشد که بتواند بگوید ۷۳۰ تا یک دقیقه (آن هم هر روز) به مدت دوسال انجام یک کار تکراری مدون، کار راحتی است.

بله

اگر بیهوده ترین کار و پوچ ترین کار، مدون باشد، باز هم قانون موفقیت شاملش خواهد شد.

 

با تشکر

حمید طهماسبی
4.4/5 - (28 امتیاز)

12 دیدگاه روشن فکر میکنی که میتونی

 • توانا بود هر که تمرین کند.
  ———————–

  تا این لحظه که من کانال lovelyfork@ را دیدم 8271 نفر عضو داشت نمی دانم از این تعداد چه تعداد فیک هستند؟ و پست ها هم بین سه تا شش هزار بازدید داشتند. تعداد 44 هزار نفر ایرانی عضو چنین حرکت مفهومی شده باشند چیزی شبیه انقلاب است.

 • حمید جان خیلی پست خوبی بود ، همیشه یکی از ویژگی های شخصیتی تو که خیلی به نظرم جالب بود همین مهارت انجام کارهای تکراری است یادم خیلی کارها رو با دقت خاصی سر تایم مشخص انجام میدادی مثلا قهوه درست کردن یا تایم میوه و …. ، یادش به خیر دوران خیلی خوبی بود اون مدتی که با هم کار میکردیم.

 • از چند روز پیش که این پست رو خوندم، همه اش با خودم فکر میکردم چه کارهای ساده ای رو میتونم تکرار کنم!!؟ تو همین فکرا بودم که یاد یه ضرب المثل قدیمی افتادم:
  «کار نیکو کردن از پر کردن است»
  انگار خیلی قبل از ما به «معجزه» انجام کارهای تکراری پی برده بودن.

 • عالی. واقعا از این کانال میشه پیام جالبی برداشت کرد. مهم نیست چطوری و به چه طریقی، ولی تونسته با اصرار و پافشاری به موضوعی که پیگیرش بوده، به چیزی که احتمالا میخواسته برسه. (یه تعداد view فوق الاده زیاد از پست هاش توی شبکات اجتماعی)

 • سلام
  عالیه
  واقعا تکرار معجزه میکنه
  مهارت های زبان انگلیسی ام رو مدیون تکرار خواندن و نوشتن ها هستم. که احتمالا از دید خیلی ها بیهوده و خنده دار باشد.
  این تکرارها را با جدیت بیشتر ادامه خواهم داد.
  بهترین تکرار نوشتن (وبلاگ نویسی) هست. سعی می کنم این رو هر روز تکرار کنم. حداقل در حد نوشتن یک کامنت در مطالب جدید سایت یا وبلاگ دوستان متممی 🙂

 • هر آدم موفقي كه دور و برم مي شناسم، به طرز عجيبي اين مهارت رو دارند.
  پدر من سي سال تمام ساعت ٦:٣٠ از خونه خارج شدن تا به كسب و كاري برسن كه متعلق به خودشون بود. يعني هيچ مركز كنترل بيروني وجود نداشت. نه دستگاه كنترل ساعت ورود و خروج و نه ريئس و كارفرمايي.
  اينكه يك نفر اونقدر انگيزه دروني قوي اي داشته باشه كه بتونه براي مدت طولاني در كاري دوام بياره، بنظرم نكته كليدي موفقيته. انگيزه كه باشه، هدف كه باشه، هر تكراري توجيه پذيره و قابل تحمل.
  من تازه دو ساله كه با متمم فهميدم، اقدامات كوچك اما مستمر رمز موفقيت و كسب دستاوردهاي كوچك و بزرگ است.

 • سلام خیلی مطلب جالبی بود
  یاد فرمول موفقیت دارن هاردی در کتاب اثر مرکب افتادم : انتخاب های کوچک و هوشمندانه+پایداری+زمان=تفاوت های بنیادین
  یه مطلب دیگه که بعد از خوندن متن بسیار خوب شما در ذهنم تداعی شد این بود ما همیشه برای موفقیت دنبال رموز عجیب و غریب هستیم ولی همونطور که شما اشاره کردید موفقیت حاصل تکرار کارهای ساده است و فرمول پیچیده ای ندارد
  با تشکر از شما موفق و پایدار باشید

 • چه جالب حمید تو هم داری به قدرت تکرار کارهای ساده اشاره میکنی
  چیزی که اثرمرکب دارن هاردی میگه همین نکته است تکرار منظم کارهای ساده باعث شکل گرفتن یک موفقیت و پیشرفت میشه
  توی خودم همین نکته هست که هیچوقت رعایتش نمیکنم متاسفانه

 • من فکر می کنم در تکرار معجزه رخ می دهد و معجزه کار هر کسی نیست. وقتی یک مطلب را بیش از دوبار می خوانیم حتی همان دوبار به مفاهیم و تعبیرات دیگری می رسیم و اینکه اگر بتوانیم چندبار بخوانیم مطمئنا کشفی در آن رخ خواهد داد اما این توانایی کار هرکسی نیست.

 • حميد جان شايد بشه اسم اين كار رو استمرار گذاشت . واقعاً كه بين ١ ماه يك كار رو انجام دادن و ٣ ماه و ٦ ماه و ١ سال تفاوت هايي است كه فقط با وقت گذاشتن و گذر زمان قابل بدست آوردن هست. خاطرم هست زماني كه موسيقي كار مي كردم دوستي به من گقت فلان ويالونيست معروف توي خاطراتش نوشته مه من چندين سال از زندگيم رو روزي ١٧ ساعت تمرين كردم.
  ميشه گفت استمرار در انجام هر كاري ميتونه شخص رو حتي به شهود برسونه .

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.