متخصص سئو ( سئوکار ) کیست؟

متخصص سئو را  ⭐️ کارشناس سئو ⭐️ یا سئوکار یا مشاور سئو هم می گویند.

متخصص سئو ترجمه SEO Specialist می باشد. اما مانند اکثر امور که در ایران با کل دنیا متفاوت است، در ایران برای متخصص سئو بیشتر لفظ سئوکار استفاده می شود (و اکثر کسانی که با VPN سرچ می کنند کلمه ” مشاور سئو ” را انتخاب می کنند). براساس آمار گوگل ترندز واژه سئوکار در سال های 2010 در ایران شروع به استفاده شد.

 

سئوکار حرفه ای

سئوکار

 

[مطلب مرتبط: سئو چیست؟ ]

 

خیلی از صاحبان سایت ها به دنبال سئوکار حرفه ای هستند و برای آن اقدام به استخدام سئوکار می کنند. آن ها به دنبال بهینه سازی سایت خود هستند و می دانند با این کار، بهبود جایگاه سایت در گوگل را خواهند داشت.

در ادامه به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت:

متخصص سئو به چه کسی گفته می شود؟

چگونه می توان متخصص سئو شد؟

آیا کسب و کار ما نیز به یک متخصص سئو نیازمند است؟

متخصص سئو چه مهارت هایی دارد؟

خلاصه که

متخصص سئو کیست و چه می کند؟

متخصص سئو

 

[مطلب مرتبط: سئو و چرایی انجام آن]

 

مطالبی که این روزها در زمینه مشاور سئو سرچ می شود:

مشاور سئو چیست

مشاوره آنلاین سئو

مشاوره سئو و بهینه سازی

مشاوره SEO

مشاوره رایگان سئو سایت

خدمات مشاوره سئو

هزینه مشاوره سئو

خدمات سئو

 

این روزها اگر نگویم همه، باید بگویم بخش اعظمی از مدیران کسب و کارهای آنلاین دغدغه حضور در صفحه اول گوگل را دارند. (البته 3 لینک اول بیشتر حائز اهمیت است). اینجاست که همه به فکر بهینه کردن سایت های خود برای موتورهای جستجو یا همان بهینه سازی سایت می افتند. پس تقاضا برای سئو (بهینه کردنی برای موتورهای جستجو) بالا می رود. هر زمان که تقاضا بالا می رود پشت سر خود عده ای سود جو و کم سواد  بعد از آنان عده ای بی سواد، وارد مارکت می شوند. برخی از مدیران سایت ها هم کلا در باغ نیستند و فقط از فعالیت آنلاین داشتن یک وب سایت را می دانند و بس. (که این افراد مخاطب بحث ما نیستند)

امروز روز آنقدر تقاضا برای سئو بالا است که نه تنها متخصص های سئو بلکه آن هایی که سئو را در حد مقدمه فرا گرفته اند هم برای خود می توانند پروژه ای بگیرند.

 

سئو تضمینی:

وعده تبدیل کردن یک سایت معمولی به یک سایت پربازدید (با ترافیک بالا) در صفحه اول گوگل، آنقدر شیرین است که به سختی می توان دست رد به آن زد. با همین وعده است که از اعتماد صاحبان سایت سوء استفاده می کنند. بی شک سئو مناسب، باعث رونق کسب و کار صاحبان سایت می شود و این مهم بر هیچ کس پوشیده نیست.

سئو و سئو کردن از آن دسته فعالیت هایست که مانند تمام کسب و کارهای دیگر مدعی زیاد دارد. به عمل که می رسد متوجه می شوید که اطلاعاتِ شخص به ظاهر متخصص سئو، به میزان کافی نیست.

در نظر داشته باشید که سئو سایت، مانند نمره سر کلاس از 20 نیست. مانند رقابت کنکور است. خیلی مهم است که شما چقدر سعی و تلاش می کنید اما بدانید که نیمی از ماجرا هم رقبا هستند. اینجاست که وعده سئو تضمینی با مشکل برخورد می کند.

امکان دارد در زمینه ای رقابت بسیار کم باشد، خُب شما کمی تلاش کنید درصفحه اول گوگل هستید، چه بسا جزو 3 لینک اول

امکان دارد در زمینه ای رقابت بسیار شدید باشد، شما به راحتی حتی نمی توانید جزو 100 نتیجه اول (10 صفحه اول) گوگل باشید. مانند: فروش بلیط هواپیما، طراحی سایت

 

مطالبی که این روزها پیرامون کارشناس سئو در گوگل دارای مخاطب است و مطالعه می شود:

استخدام کارشناس سئو

شرح وظایف کارشناس سئو

حقوق کارشناس سئو

سئو کار

بازار کار سئو

درامد سئو کار

آموزش سئو

شغل بهینه سازی موتورهای جستجو

 

[مطلب مرتبط: طراحی سایت]

 

سئو قیمت ندارد

مشاور سئو

 

برای سئو هیچ قیمتی نمی شود در نظر گرفت. برای اینکه سئو تشکیل شده است از تعداد زیادی فعالیت و هر کدام برای خود کلی ریز کاری دارند که حتی پس از پیاده سازی هم امکان دارد اصلا متوجه نشویم. چیزی به نام قیمت سئو یا تعرفه سئو سایت وجود ندارد.

به همین دلیل یکی از مهمترین نکات در برون سپاری فعالیت سئو، صداقت در تجارتِ نفر یا شرکت سئوکار است. به دلیل اینکه خیلی از مسائل اصلا توضیح دادنی نیستند و خیلی از موارد هم نکاتی هست که براساس تجربه کسب شده و همین ها باعث موفقیت در کار متخصص سئو است. البته گفتن آن ها به کارفرما هم عایدی ندارد چون به احتمال فراوان اصلا متوجه نمی شود.

پس به رزومه، نحوه برخورد و صداقت متخصص سئو باید بسیار دقت کرد.

سئو یک فعالیت کوتاه مدت نیست، سئو می بایست به موازات نگهداری سایت دائما انجام شود. سئو یک فعالیت پیوسته و همه روزه است. به محض اینکه دست از آن بکشید پس از مدتی شاهد کاهش رتبه سایت خود در موتورهای جستجو خواهید بود. البته ناگفته نماند که سئو یکی از روش های بالا بردن بازدید سایت در گوگل و افزایش رتبه گوگل است اما به نظر من کم هزینه ترین، موثرترین و پایدارترین است.

 

سئوکار

سئو باعث می شود که سایت شما از گوگل ورودی بگیرد و این به دو دلیل بسیار مهم است:

 • کسی که از گوگل وارد سایت شما شده، احساس این را دارد که خودش شما را انتخاب کرده و حس خوبی دارد.(درصورتی که شما در جایگاهی در گوگل بودید که می بایست انتخاب می شدید، چیزی شبیه Merchandising)

Merchandising: حتماً شنیده‌اید که در سوپرمارکت ها و هایپرمارکت‌ها، محصولاتی که هم ارتفاع چشم مشتری هستند، شانس خریده شدن بیشتری دارند. مدیریت حضور فیزیکی قدرتمند در فروشگاه‌ها، خود دانش و تخصص بزرگی است که از آن به عنوان Merchandising نام برده می‌شود. (منبع: متمم )

 • معمولا زمانی عمل سرچ انجام می شود که در همان لحظه به آن محصول یا خدمت نیازمندیم. به همین دلیل تاثیر سئو از بنر بالاتر است. به عنوان مثال شما در سایتی در حال خواندن یک مقاله علمی هستید اما گوشه صفحه تبلیغ سماور است. اما شما که سماور لازم ندارید (حداقل در همان لحظه)

 

متخصص سئو

 

شرایط لازم برای تبدیل شدن به متخصص سئو: +

 • اهل مطالعه و سرچ هستند – اطلاعات به روز بسیار مهم است

اگر اهل مطالعه نیستید یا دست به سرچتان زیاد قوی نیست بعید می دانم که بشود تبدیل به متخصص سئو شد. به عنوان مثال اگر قرار است سئو برای سایت وردپرس انجام دهد از اکثر پلاگین ها اطلاع داشته باشد. یا اکستنشن هایی که باعث سهولت کار بشوند را بشناسد. آگاهی از آپدیت های الگوریتم گوگل

 

[لینک مرتبط: مرجع سئو ]

 

 • اهل کشف رمز باشد – کنجکاو باشید (شاید در وهله اول فکر کنید این را هم می شد در دسته بندی قبلی قرار داد اما از آنجایی که برای من کنجکاو بون مهم بود ترجیح دادم تاکید کنم)

چون سئو علم نیست و حاصل یک سری تجربه است باید بتوانید در این آزمون و خطاها به دنبال جواب مناسب بگردید و خسته نشوید. مثلا شناخت ابزارهای سئو

 • زبان انگلیسی خوب باشد – به میزان لازم

به دلیل پیشرو بودن تکنولوژی و فعالیت های آنلاین می بایست زبان انگیسی شما خوب باشد تا در هر زمانی از سایت های معتبر بتوانید استفاده کنید و سوالات خود را از آن جا رفع کنید.

 

[مطلب مرتبط: کتاب های سئو]

 

 • پیگیر باشید

پیگیری رمز موفقیت در تمام کسب و کارها است، اما تاکید من به دلیل این است که پیگیر بودن و دائما گزارش گرفتن و ممارست به خرج دادن از خصوصیات مهم متخصص سئو هست.

سئو امری زمان بر، حوصله بر و وقت گیر است. پیچیدگی های خاص خودش را دارد. (خیلی وقت ها متخصص سئو می بایست برای یک کلمه کلیدی خیلی راحت 100 نتیجه اول گوگل را بخواند)

 • دقت بالا

سئو بسیار کار ظریفی است و دقت بالایی را طلب می کند.

 

تعدادی نکات مهم داخل پرانتزی:

 •  رتبه الکسا و سئو دو چیز مختلف هستند. امکان دارد شما الکسای خوبی نداشته باشید اما در چندین کلمه کلیدی صفحه اول گوگل باشید.
 • متخصص سئو حیطه وظایف و کارهایش بسیار گسترده است اما می شود گفت با کمی اغماض که هیچ ربطی به برندینگ ندارد. پس سئو یک چیز است و برندینگ چیز دیگری.
 • وب سایت بدون سئو با نبودش تفاوتی ندارد.

 

 

سئوکار

بخشی از وظایف متخصص سئو: +

 1. چک کردن robot.txt و sitemap
 2. بهینه کردن عکس ها
 3. چک کردن و تصحیح لینک های داخلی و خارجی
 4. بررسی URL ها
 5. چک کردن گوگل آنالیتیک
 6. چک کردن سرچ کنسول گوگل و رفع نواقص
 7. چک کردن ساختار سایت
 8. چک کردن PA، DA و mozrank
 9. بهینه سازی کدها
 10. پیگیری رتبه Alexa
 11. رفع خطاها و هشدارهای سایت
 12. بهینه کردن سرعت سایت
 13. رهگیری دائمی کلمات کلیدی و رتبه صفحات در گوگل
 14. چک کردن وضعیت هاست
 15. بررسی فعالیت در شبکه های اجتماعی
 16. بررسی کامل سئو محتوا
 17. تحلیل رقبا
 18. اهمیت به نسخه موبایل
 19. چک کردن ایندکس صفحات
 20. ازبین بردن بک لینک های بد
 21. راه اندازی سئو محلی در صورت لزوم
 22. تحقیق راجع به کلمات کلیدی مهم و استراتژیک (longtail و LSI keyword)
 23. انتخاب مناسب عنوان محتوا (عنوان جذاب)
 24. لینک بیلدینگ و راهنمایی خرید بک لینک در صورت نیاز

 

نکته بسیار مهم: متخصص سئو باید تا حدودی به اندازه مدیر همان کسب و کار از اطلاعات محصول و استراتژی شرکت اطلاع داشته باشد. (پیشنهاد من حدود 70 الی 80 درصد است)

 

تمرین متخصص سئو: دو تا محتوای صفحه را ببیند، بدون اینکه سرچ گوگل بزند، بتواند بگوید کدام از کدام بالاتر است. (با یک خطای خیلی کم)

 

با تشکر

حمید طهماسبی

متخصص سئو ( سئوکار ) کیست؟
متخصص سئو ( سئوکار ) کیست؟
4.8 امتیاز از 57 رای
اشتراک گذاری با:

7 دیدگاه on “متخصص سئو ( سئوکار ) کیست؟

 1. سلام این سوال برام کنگ هستش و متوجه نمی شم
  “دو تا محتوای صفحه را ببیند، بدون اینکه سرچ گوگل بزند، بتواند بگوید کدام از کدام بالاتر است. (با یک خطای خیلی کم)”
  بی زحمت راهنمایی می فرمایید؟

 2. باسلام مطلب بسیار خوبی بود ولی بنظربنده یک سئو کار خوب باید از بازار محتوای سایت خود نیز با خبر باشد تا بتواند تغییرات را سریع اعمال کند

 3. البته برای سئو موقعیت های شغلی متفاوتی وجود دارد- که در ایران همه یکی هستند و همه را به عنوان متخصص سئو می شناسند و البته بعضی مفاهیم هم تعریف نشده هستند مثلا استراتژیست سئو ک طرح کلی رو میده و مجری سئو نیست.
  مثلا:
  کارشناس سئو
  متخصص سئو
  مشاور سئو
  استراتژیست سئو

  و چیزی که در ورای این تعاریف وجود دارد، مسئولیت ها و تخصص های این افراد است. مثلا کسی که مشاوره سئو را انجام می دهد، حتما باید سابقه چند ساله- نمونه کار قوی و…. داشته باشد.

 4. سلام یه سوال داشتم از خدمتتون

  من سایتم رو دو ماهی میشه ساختم و عنوانش رو کنکور98،بودجه بندی کنکور98،جزوه کنکور98 و …. مرتبط با کنکور98 گذاشتم،خب طبیعتا سال دیگه کنکور98 هم تموم میشه و نوبت به کنکور99 میرسه
  1- من اگه سال رو از عنوان حذف کنم و یا سال رو بعد ازمدتی تغییر بدم مثلا از تغییر ازسال 97 به 98 از نظر سئوی سایتم و یا نتایج مشکلی پیش میاد؟

  2-از کی بهتره من این تغییر رو انجام بدم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام
   هم می توانید مورد اول که فرمودید انجام دهید، هم اینکه یک صفحه جدید در مورد کنکور 99 بنویسی و صفحات کنکور 98 را ریدایرکت بکنید به صفحات جدید که اعتبار گوگلی آن ها منتقل شود. (من خودم اگر بودم راه حل دوم را می رفتم)
   در مورد اینکه کی بهتر است این کار را انجام دهید بر می گردد به اینکه سایت شما PA DA چند است و روزانه چه میزان بازدید کننده دارد. برای سایت شما حداقل 3 ماه پیشنهاد می شود.
   سع یکنید برا سایتتان لینک بیلدینگ کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *