بهترین ابزارهای سئو

ابزارهای سئو

سئو رقابتی است که پایانی برای آن نیست. مهم نیست که شغل مورد نظر چه قدر بزرگ است نکته مهم و مشترک این است که تمامی مدیران در تلاش هستند که محصولات و خدمات خود را به فروش برسانند. از طرفی دیگر باید نام وب سایت در صفحه جستجوی گوگل حتما باشد و در این حالت است که سئو اهمیت پیدا می کند.

هیچ راه میانبری وجود ندارد که سایت شما در نخستین صفحه سرچ گوگل قرار گیرد. درست است که می توانید با دادن آگهی به Google adwords سایت خود را به لینک های اول برسانید اما برای اینکه سایت تان برای مشتری ارزش بیشتری داشته باشد و به صورت ارگانیک، در صفحه اول جستجو بیایید باید از استراتژی های سئو به صورت آگاهانه استفاده و آنها را پیاده سازی کنید. در اینجا ابزارهایی را که برای سئو کاربرد دارد را بررسی می کنیم.

چشم اندازی به ابـــــــزارهای سئو

به طور خلاصه این مطلب ۱۰ ابزار سئو را می تواند پوشش دهد:

 1. Ahrefs
 2. AWR Cloud
 3. DeepCrawl
 4. KWFinder.com
 5. LinkResearchTools
 6. Majestic
 7. MozPro
 8. Searchmetrics
 9. SEMrush
 10. SpyFu

عملکرد اصلی KWFinder.com ،Moz Pro و SpyFu بر روی کلمات کلیدی سئو است.

این ابزارهای cloud-base و self-service، قابلیت های دیگر منحصر به فردی هم دارند. برخی از آنها مثل  AWR Cloud و Searchmetrics  همچنین به مانیتور کردن جستجو ها نیز می پردازند.

تمرکز بیشتر، بر روی سایت هایی است که روی “کلمه کلیدی” کار می کنند. زیرا این امری است که بیشتر سایت داران به دنبالش هستند. مانیتور کردن یک سری کلمات کلیدی خاص و جایگاه URL ها نیز مهم هستند، اما زمانی که تنظیمات را انجام دادید مابقی مراحل به صورت اتوماتیک انجام می شود. ولی به بهتر شدن جایگاه شما در گوگل کمکی نمی کند. با این حال با این ابزارها می توانید به بهترین شکل ممکن جایگاه و رنک سایت خود را دنبال کنید. با کمک ابزارهایی مثل: AWR Cloud ، Moz Pro و Searchmetrics

حتی این ابزارها قادر هستند که زمانی که تمایل داشتید بر روی یک کلمه کلیدی جدید شروع به کار کنید به شما بگویند که آیا این کلمه خوب است یا خیر. حتی فراتر از آن می توانند به شما بگویند که رقابت بر سر این کلمه چه قدر است و اگر بخواهید در این زمینه پیروز شوید چه کاری باید انجام دهید.

سئو

خزنده ها (Crawlers) یک دسته محصول جدا و قطعه دیگر پازل سئو، بعد از کلمات کلیدی هستند. ابزارهایی مثل Ahrefs, DeepCrawl, Majestic و LinkResearchTools ابتدا بر روی خزنده ها و رهگیری بک لینک ها تمرکز دارند.

Moz Pro, SpyFu, SEMrush و AWR Cloud همگی توانایی بر روی خزنده های دامین دارند و/یا رهگیری خزنده ها قسمتی از خدمات آن ها را به خود اختصاص داده.

سه نوع خزنده وجود دارد که هرکدام از آن ها می توانند اطلاعات مفیدی را فراهم سازند.

 1. خزنده های اینترنت بر روی ایندکس کردن حجم زیادی از لینک ها مفید هستند. این امر کاری بسیار پیچیده و پر هزینه است. البته این کار برای متخصص سئو، تحلیل کنندگان تجارت و کارآفرینان به منظور بررسی نقشه ی سایت کارایی دارد و این نشان می دهد که چگونه سایت ها به هم متصل می شوند. اصولا خزنده ها توسط ربات های خود به طور مداوم به بررسی وبسایت می پردازند. اغلب مشاغل ابزار BI یا همان Business Intelligence را برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر استفاده می کنند و در این راه هزینه ها و وقت زیادی را صرف می کنند.
 2. خزنده های اختصاصی وبسایت و یا نرم افزارهایی که یک وبسایت را در یک زمان بررسی می کنند که ابزارهای فوق العاده ای هستند که می توانند نقاط قوت و ضعف آن را نشان دهند. حتی از لحاظ رقابتی نیز سایت را بررسی می کنند. خزنده های وبسایت به بررسی URL ها، ساختار سایت، تصاویر، برنامه نویسی، CSS و ابزارهای نصب شده می پردازند تا سئو سایت را بررسی کنند و حتی می توانند سلامت سایت را بررسی کنند. مثلاً خطاها و لینک های ناقص، کندی سایت، نقشه سایت را نیز بررسی کنند. خزنده های وبسایت برای تقویت UX سایت بسیار مفید هستند. و با تقویت سایت باعث می شوند که رنک سایت بالاتر رود. در این زمینه DeepCrawl با جزئیات بیشتری این کار را انجام می دهد. ابزارهای دیگری مثل Ahrefs و Majestic هم جزئیات سایت را نشان می دهند.
 3. خزنده هایی هستند که به بررسی بک لینک می پردازند. بک لینک ها یکی از قسمت های مهم در داشتن سئو خوب است. با بررسی و تجزیه و تحلیل کردن بک لینک های سایت و اینکه به چه طریق به سایت متصل هستند باعث می شود که دید خوبی نسبت به سئو سایت پیدا کنید، و قوی ترین و ضعیف ترین صفحه  وبسایت خود را بدانید.

هدف اصلی LinkResearchTools پیگیری بک لینک ها است. همچنین Majestic بهترین خدمات را در این زمینه ارائه می کنند. در کنار این دو ابزار، ابزارهای زیاد دیگری نیز هستند. مانند:

Moz Pro, SpyFu, SEMrush Searchmetrics  و Ahrefs که این ابزارها به بررسی بک لینک ها می پردازند.

بهترین ابزاری که برای شغل شما مناسب است را ارزیابی کنید. که شامل چند فاکتور عملکرد و معیارهای سئو می باشد. در نهایت هر چند زمانی که صحبت در مورد بهینه سازی می شود، تا چه اندازه ابزارها می توانند این کار را انجام دهند.به خصوص زمانی که صحبت در مورد این می شود که چه کلمه کلیدی بیشتر جستجو می شود.

متخصص سئو اصولاً از اعتبار صفحات (Page authority) یا PA و اعتبار دامین ( Domain authority) یا DA استفاده می کنند.

DA مفهومی که Moz ارائه داده در واقع امتیازی است که از ۱۰۰ محاسبه می شود و پیش بینی می کند که چه قدر این وبسایت می تواند در این زمینه در جستجوی گوگل رتبه بگیرد.

PA یک چتر اطلاعاتی جدید است که برای الگوریتم Page Rank گوگل است. که از طریق Larry page و Sergey Brin گسترش یافت. گوگل هنوز هم از Page Rank داخلی استفاده می کند. اما کم کم بسیاری از فاکتورهای بی ربط را کنار می گذارد. که در حال حاضر به ندرت به روز رسانی می شوند. در حال حاضر PA یک فاکتوری است که به طور مستقل برای ارزیابی سایت استفاده می شود.(این ارزیابی نیز از ۱۰۰ است) که ساختار سایت و قدرت اعتبار هر کدام از صفحات را جداگانه در دامین بررسی می کند.

سئو

به همین دلیل است که ارزیابی PA و DA از ابزاری به ابزار دیگر معمولاً گسترده است. هر کدام از کلمات کلیدی آگهی را با ابزارهای مختلف تست می کنیم اعداد متفاوت به دست می آوریم. این برگرفته از این مورد است که این ابزارها چه موردی را در گوگل بررسی می کند. خلاصه ی DA و PA این است که درست است که این ابزارها خلاصه ای از اعتبار صفحات را از چشم گوگل نشان می دهند، اما این ابزارها قادر نیستند که به شما بگویند که چه قدر برای گرفتن رتبه در کلمه ای به چه میزان دشواری یا آسانی در پیش دارید. دلیل چرایی پیش آمدن ابزار سوم در بین ابزارهای سئو نیز همین است، ابزاری که به شما امتیازات دشوار را نشان دهد.

امتیازهای دشوار، پاسخی بود برای وضع بهم ریخته ی بازار سئو. تمامی ۵(Moz Pro, SpyFu, SEMrush Searchmetrics  و Ahrefs) ابزاری که امتحان شده اند در این امر برجسته هستند. زیرا برخی ورژن ها سختی اندازه گیری ۱ تا ۱۰۰ نمره را نشان می دهد، که این امر بیانگر آن است که تا چه اندازه می توان به صورت ارگانیک در صفحه ای و در کلمه ای رتبه گرفت. امتیازهای دشوار ماهیت ذهنی دارند و هریک از این ابزارها به گونه ای متفاوت آن ها را بررسی می کند. به طور کلی شامل PA و DA و دیگر فاکتورهایی مثل حجم جستجو برای هر کلمه کلیدی، میزان پرداختی برای آگهی های تبلیغاتی و مقدار رقابتی که برسر آن کلمه کلیدی وجود دارد، بستگی دارد.

به عنوان یک تیم جستجوگر سئو، باید به راحتی چرخ های جستجوی خود را بچرخانید و چنان شرایط را بهینه کنید که هرگز تجارت تان شکست نخورد. به دست آوردن نمره ی ریسک در هر کلمه، فرصت بالقوه ی آن کلمه را نشان می دهد. به همین دلیل است که ما برای به دست آوردن این نمره حساسیت زیادی نشان می دهیم.

برای مثال، سختی عبارتی در قرار گرفتن در پنج لینک اول گوگل ۸۰ و ۹۰ است. پس در لینک های ۹-۶ سختی کلمات به ۵۰ و ۶۰ کاهش پیدا می کند. با به دست آوردن میزان سختی کلمه می توانید سختی رقابت خود را درآن عبارت تجزیه و تحلیل کنید.

همه چیز به گوگـــــــل بستگی دارد

تمامی این آگاهی ها از طریق داده هایی که توسط گوگل (به طور معمول هفته به هفته) به روز رسانی می شوند گرفته می شود. اگر بدانید که کجا و چگونه از ابزارهای رایگان گوگل استفاده کنید، می توانید به صورت دستی با تمامی این ابزارها کار کنید، ابزارهایی مثل

(Adwords، Google Analytics،  Google Search Console (webmaster Tool

که این ۳ ابزار از قوی ترین ابزارها هستند. بسیاری از داده ها با نظارت بر روی سنجشِ موقعیتِ کلمه کلیدی و ابزار خزنده ی گوگل به صورت خروجی های مختلف استخراج می شوند. اگر این کار را خودتان انجام دهید نمی توانید اطلاعات را به یکدیگر مرتبط سازید، اما با استفاده از سئو می توانید به یک استراتژی خوب در بهینه سازی برسید.

از طرفی دیگر چون گوگل ترفندها و الگوریتم های خود را تغییر می دهد بنابراین بهتر است باز هم به سراغ سئو سایت برویم. هنوز هم Adword API زیربنای بسیاری از کارهای سئو است.

گوگل با استفاده از اینها ارزش کلمه کلیدی را تعیین می کند و پس از آن ابزارهای Keyword Planner می توانند مرجع خوبی باشند. سختی کلمات براساس مقدار رقابتی که بر سر آن کلمه است توسط گوگل در Adwords محاسبه می شود. در حالی که بیشتر سایت های ارائه دهنده ابزارهای سئو برای قیمت گذاری از تعداد PA و DA در صفحات جستجوی گوگل استفاده می کند و  اطلاعات Adwords را در نظر نمی گیرند.

حجم جستجو (Search Volume) موضوع متفاوتی است و در اغلب اوقات مستقیماً بستگی به Adwords دارد. این ابزارها کلمات کلیدی مشابه و مربوط را نیز پیشنهاد نمی کنند. در حالی که در بیشتر ابزارهای APIs، کلمات کلیدی پیشنهادی و حتی تکمیل کردن عبارت کلیدی با در نظر گرفتن آن کلنات را انجام می دهند.

سئو

متخصص سئو از ترکیب اطلاعات Adwords برای اطلاعات داخلی، از Google Search Console برای مانیتور کردن وبسایت و از گوگل آنالیتیک برای داده های داخلی وبسایت استفاده می کند. پس از آن با تحلیل و معادل سازی ها به عنوان ابزاری در BI (هوش کسب و کار) استفاده می کنند. مشکل اساسی دارندگان کسب و کار این است که از زمان و منابع به طور موثر نمی توانند استفاده کنند. ابزارهای سئو برای جمع آوری داده های دستی و قطعاتی از سئو سایت محسوب می شوند. این فرآیندها راهی است برای موفقیت هسته مرکزی تجارت برای کسانی که در سئو متخصص نیستند.

ابزارهای رایگان گوگل می تواند اطلاعات ارزشمندی را در زمینه های مختلف در اختیارمان قرار دهد. اگر ابزارهای سئو را بررسی کنید به راحتی متوجه می شوید که سئو یک علم مشخص و وابسته به یک فاکتور نیست. به عنوان مثال اگر به دنبال PA و DA و دشواری کلمات کلیدی هستید از ابزارهای سئو مثل KWFinder.com, Moz, SpyFu, SEMrush, Ahrefs, AWR Cloud و Searchmetrics برای بررسی سری کلمات کلیدی استفاده کنید.

در می یابید که اطلاعات متغیری به دست آورده اید. اگر به دنبال یک سری اطلاعات در مورد تجارت تان هستید و خودتان اطلاعات دقیقی ندارید می توانید از Adwords یا Search console استفاده کنید. ترفند دیگر اینکه صفحات مرورگر خود را با افزونه هایی مثل Moz Toolbar مجهز کنید و پس از آن می توانید یک کلمه کلیدی خاص را به صورت ارگانیک در صفحات جستجو بررسی کنید.

ابزارهای سئو سایت مجموع اطلاعات فوق العاده ای را در اختیارمان می گذارند، اما فراموش نکنید که ما در جهانی هستیم که قوانین آن تحت تاثیر گوگل می باشد و الگوریتم های گوگل دائما در حال تحول هستند. پس فراموش نکنید که داده های خود را به صورت مداوم در Bing هم چک کنید، درست است که گوگل  در این زمینه حکم فرماست اما حداقل ۷ درصد از بازار را Bing پوشش می دهد.

چگونه ابزارهای سئو سایت را انتخاب کنیم.

در مرحله ی آخر زمانی که به مرحله ی انتخاب ابزار مناسب در سئو می رسیم باید انتخاب خود را در رابطه با زمینه ی کاری که دارید بررسی کنید. باید ببینید که کدام ابزار تاثیر بیشتری در جمع آوری کلمات کلیدی برای سئو سایت دارد. و پس از آن چگونه می توانید پیشنهادات یا اطلاعات ارزشمندی را در اختیار قرار دهد. مثلاً اگر ابزاری به شما بگوید که سایت شما نیاز به بهینه سازی دارد و به شما نگوید که چگونه می توانید این کار را انجام دهید، آیا این ابزار کمکی به شما کرده است؟

سئو

ابزارهای جستجو کلمات کلیدی را که ما بررسی کرده ایم به طور متوسط هزینه های مشابه ای دارند. و مبالغی بین ۵۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه است. با توجه به کاربرد سایت شما این ابزارهای سئو، قیمت های متفاوتی دارند. در این گونه ابزارها Kwfinder ارزان ترین مورد است و بر روی نتایج جستجوی گوگل تمرکز دارد. به همین دلیل است که نتایج جستجو در ۲۴ ساعت متفاوت است.

Moz و Ahrefs  پروژه ای پول می گیرند. یعنی اینکه بستگی دارد که شما چند تا سایت را رهگیری می کنید. بسیاری از ابزارها همچنین برای تعداد کلمات کلیدی که در روز می توانید سرچ کنید سقف تعیین می کنند.

SpyFu به طور متفاوت تری هزینه ها را دریافت می کند. دسترسی نامحدود به داده ها و نتایج را فراهم می کند. اما داده هایی که به فروش منجر می شود و دامین مخاطبین را محدود می کند.

براساس هدف های ما از این تست ها، ما از این ۵ ابزار استفاده می کنیم. اولین گام تست کردن کلمات کلیدی اصلی با توجه به ابزارهای سئو مختلف است. از این جهت ما نه تنها داده ها و مقیاس ها را انداره گیری می کنیم، همچنین مدیریت کلمات و اینکه چه بهینه سازی پیشنهاد می شود را نیز بررسی می کنیم.

سرمایه گذاری بر روی سئو تمامی این زمینه ها در برمی گیرد. مانیتور کردن کلمات کلیدی که زیاد سرچ می شوند با مانیتور کردن صفحات فرود و صفحه اصلی.

در نهایت ما سه ابزار را پیشنهاد می کنیم: Moz Pro، SpyFu وAWR Cloud.

Moz Pro بهترین ابزار در سیستم سئو سایت برای دسته کلمه کلیدی است. با نظارت بر موقعیت و خزنده ها نتیجه را بررسی می کند.

SpyFu بهترین ابزار برای مبتدی کاران است و از لحاظ UX کاربردی بسیار راحت دارد.

AWR Cloud به عنوان سومین گزینه می باشد و در مقابل Moz Pro، SpyFu در سئو سایت در رده ی پایین تری است.

Deep Crawl  بر روی اسکن کردن دامین و خزنده های سایت تمرکز دارد.

اگر صحبت در مورد رهگیری بک لینک باشد LinkResearchTools و Majestic بهترین گزینه ها هستند.

SEMrush و Searchmetrics کمی از تمام کارهای ذکر شده را انجام می دهند.

زمانی که می خواهید ابزاری را انتخاب کنید باید بر روی ابزاری سرمایه گذاری کنید که یک روش واحد در سئو داشته باشد. این امر با جستجوی کلمه کلیدی مورد هدف آغاز می شود و جایگاه SERP تجارت شما و اینکه به شما پیشنهادهایی برای داشتن رنک بهتر بدهد. این پیشنهادات به صورت طبیعی به ابزارهای خزنده تزریق می شود که باعث می شود سایت شما به نسبت رقبا موقعیت بهتری پیدا کند. زمانی که در کلمه کلیدی مورد نظر رنک مدنظرتان را به دست آوردید، با رهگیری هوشیار می توانید موقعیت خود را در آن کلمه کلیدی تثبیت کنید. در آخر، ابزارهای خوب می توانند جایگاه های کلمات کلیدی را حفظ کنند.

ابزارهای برجسته سئو در این حوزه

 •  Moz Pro
  ابزارهای سئو

این ابزار موقعیت کلمات را بررسی می کند، خزنده ها و هرگونه واسطه ای که در این میان قرار دارد. (این ابزار خیلی مورد قبول متخصصان سئو می باشد)

 

 

 

 

 

 

 

 •  SpyFU

این ابزار به خوبی با ابزارهای سئو سایت طراحی شده که برای جمع آوری اطلاعات برای ابزارهای سئو

فروش، سایت فروشگاهی و آگهی های دیجیتالی بسیار مفید است. برای دسته کاربران شرکت های SMB گزینه ی بهتری وجود ندارد.

 

 

 

 

 •  AWR Cloudابزارهای سئو

ابزاری است که به راحتی می توان با آن کار کرد و  برای مانیتور کردن

از آن استفاده کرد.

 

 

 

 • SEMrush

سئو سایت

یکی از قویترین ابزارهای سئو در مانیتور کردن دامین، کلمات کلیدی و خزنده ها می باشد.

 

 

 

 

 

 • Ahrefs

سئو سایتیک ابزار سئو سایت است با گنجایش بالا در خرنده ها و بک لینک ها. ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی و اساس UX است. Ahrefs تمامی پایگاه های اولیه سئو  را پوشش می دهد.

 

 

 

 

 

 • DeepCrawlسئو سایت

به طور کامل سایت را اسکن می کند، ظرفیت خزنده ها را نیز بررسی می کند.

بررسی خیلی خاص  این محصول به این معناست که نباید تنها ابزاری باشد که شما از آن استفاده می کنید.

 

 

 • KWFinder.com

سئو سایت

برای جستجوی کلمات کلیدی و سرمایه گذاری بر روی آن ها می باشد. ابزاری است

که به راحتی می توان با آن کار کرد.

 

 

 

 

 

 

 • Searchmetrix

تمامی نیازهای اولیه سئو را پوشش می دهد، بررسی و رهگیری رنک کلمات کلیدی، سئو سایت

بک لینک. که بیشتر برای مشاغل کوچک پیشنهاد می شود.

 

 

 

 

 • LinkReserchTool

یک ابزاری است که گزارش های سئو را می دهد و به صورت عمقی تر به بررسی سئو

بک لینک ها می پردازد. (بیشتر از هر ابزار دیگری)

 

 

 

 

 • Majesticسئو

 

یک خزنده است که با قدرتی زیاد بک لینک ها را رهگیری می کند و به تحلیل دامین می پردازد، و با محدود کردن سفارش می توان آن را محدود کرد.

 

 

 

منبع :PCmag

 

با تشکر

حمید طهماسبی

بهترین ابزارهای سئو
۴.۳ امتیاز از ۱۰ رای

2 دیدگاه برای “بهترین ابزارهای سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *